U razdoblju siječanj-ožujak 2024. u Hrvatskoj je u prosjeku bilo osigurano 1.655.379 osoba pri HZMO-u, što je na godišnjoj razini rast za 2,7 posto. Najveći doprinos ukupnom porastu u promatranom razdoblju generirali su strani državljani, odnosno radnici iz trećih zemalja (43,8 posto)
Stranaca je, prema statistici HZMO-a, bilo u prosjeku 71.700 ili 36 posto više u odnosu na siječanj-ožujak 2023.
'U skladu je to s našim očekivanjima da će rast zaposlenih biti predvođen upravo zapošljavanjem stranaca. U prva tri mjeseca 2024. u HZZ-u je zaprimljeno preko 62.000 zahtjeva za radne dozvole radnika iz trećih zemalja, od kojih je preko 51.000 dobilo pozitivno mišljenje. Predmnijevamo da bi na razini godine broj zaprimljenih zahtjeva mogao prvi put premašiti 200.000', piše analitičar Raiffeisen banke Petar Bejuk.
Vrijedi napomenuti da je i dio rasta broja osiguranika generiran povratkom dijela umirovljenika radu na pola radnog vremena.
Prema dostupnoj statistici, u prva dva mjeseca 2024. radnika umirovljenika bilo je u prosjeku 27.698, što predstavlja rast u odnosu na isto razdoblje prethodne godine za gotovo 17 posto.
S druge strane, podaci OVI-ja (Online Vacancy Index mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu Zagreb u suradnji s portalom MojPosao) sugeriraju pad potražnje za radom u prvom tromjesečju za 5,1 posto na godišnjoj razini, što je najveće smanjenje u posljednje tri godine.
'Navedeno može upućivati na to da se tržište rada nalazi na vrhuncu svojih pozitivnih trendova. Međutim za konkretnije zaključke potrebno je pričekati podatke iz narednih tromjesečja', pišu analitičari Raiffeisen banke.
Godišnji rast broja osiguranih osoba u ožujku predvodi građevinarstvo sa stopom rasta od 8,4 posto (+11.250 osiguranika), a slijedi IT sektor i poslovne usluge (u što se prema NKD-u ubrajaju stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti, informacije i komunikacije te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti) s rastom na godišnjoj razini od 5,3 posto (+11.546 osiguranika), kao i uslužne djelatnosti (trgovina, prijevoz i skladištenje, djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane) s rastom od 3,6 posto godišnje (+15.442 osiguranika).
Industrija (isključujući građevinarstvo) je nadodala 1515 osiguranika (+0,5 posto godišnje, 3,4 posto ukupnog porasta), a od toga se više od 60 posto odnosi na prerađivački sektor. Industrija u strukturi sudjeluje s gotovo 18 posto u ukupnom broju osiguranika. Javni sektor (javna uprava i obrana; obvezno socijalno osiguranje, obrazovanje i djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi) zabilježio je rast za 1181 osoba ili 0,3 posto (2,7 posto ukupnog porasta), a činio je gotovo 22 posto svih osiguranika.
'Vrijedi napomenuti da je kod građevinarstva i ICT-a (+3,6 posto na godišnjoj razini, udjel u ukupnom broju od 3,7 posto) trend pozitivnih godišnjih promjena prisutan od 2015. Kod stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti (+5,4 posto godišnje, udjel od 6,7 posto) te administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti (+6,7 posto godišnje, udjel od 3,5 posto) pozitivne godišnje promjene traju neprekidno od ožujka 2021.
S druge strane, financijske djelatnosti bilježe kontinuiran godišnji pad broja zaposlenih od početka 2015., što je posljedica konsolidacije i strukturnih promjena u toj djelatnosti', zaključuju analitičari Raiffeisena.