Njemačke srednje tvrtke, kičma nacionalnog gospodarstva, suočavaju se s izazovima koji bi mogli dugoročno utjecati na njihovu održivost. Dok gospodarstvo stagnira, poduzetnici poput Juliana Gamppera, direktora obiteljske tvrtke za proizvodnju armatura za grijanje, ističu kako su mnogi problemi domaće proizvodnje rezultat prekomjerne regulacije i političkih odluka koje guše inovacije i poslovnu slobodu
Gampper (63) vodi tvrtku u Alsenzu zajedno sa svojim bratom. Njihova tvrtka preživjela je krize poput naftne krize 1970-ih i financijske krize 2008., no Gampper smatra kako su aktualni problemi specifični. 'Sada su mnogi problemi u Njemačkoj domaćeg porijekla', rekao je za Tagesschau.
Njemačko gospodarstvo zabilježilo je tešku 2024. godinu, a prognoze za 2025. nisu optimistične. Prema istraživanju ifo instituta, samo 12,6 posto tvrtki očekuje poboljšanje poslovanja u idućoj godini, dok trećina predviđa pogoršanje. Posebno pesimistični su predstavnici građevinskog sektora, gdje polovica tvrtki očekuje lošije rezultate.
Prekomjerna regulacija guši rast
Gampperova tvrtka, koja zapošljava 70 radnika u ljevaonici, montaži i razvoju, suočava se s brojnim izazovima. Jedan od najvećih problema je pad u građevinskoj industriji.
'Vrlo malo se gradi, a dizalice topline, suprotno očekivanjima vlade, nisu postale prodajni hit, već su ostale na skladištu', objašnjava Gampper. Smatra da je Zakon o energetici zgrada, poznat kao Zakon o grijanju, primjer pretjerane regulacije. 'Za novogradnje to je izvanredna tehnologija. No zabrana plinskih grijanja od određenog datuma mnoge je potrošače uznemirila. Sve je bilo generalizirano, a svaka zgrada u starogradnji je drukčija. Potrebna su prilagođena rješenja', naglašava.
Osim građevinske krize, Gampper ukazuje na visoke troškove energije, manjak kvalificirane radne snage i visoke poreze kao ključne prepreke za poslovanje. Također, kritizira utjecaj minimalne plaće na cjelokupnu strukturu plaća u tvrtki. 'Radnici trebaju biti pristojno plaćeni, ali cjelokupna struktura plaća u poduzeću morala je biti prilagođena kako bi se održala razlika prema nižim platnim skupinama', kaže.
Pozivi na reforme
Ifo institut poziva na temeljnu reformu poreznog sustava kako bi se olakšalo poslovanje i potaknula ulaganja. 'Poduzećima su potrebni poticaji za ulaganja i rast. Više rada mora se isplatiti kućanstvima. Mnoge regulacije, iznimke i povlastice trebaju se ukinuti, jer stvaraju birokraciju i koče rast', naglašava predsjednik ifo instituta Clemens Fuest.
Prema ifo istraživanju, tvrtke su suzdržane u investicijama zbog strukturnih problema i nesigurnosti u vezi s gospodarskim okvirom. Fuest se zalaže za smanjenje poreza na dohodak za kućanstva s nižim i srednjim prihodima te povećanje neoporezivih iznosa. Predstavio je agendu rasta 2030., u kojoj poziva na strateški zaokret u gospodarskoj politici.
'Njemačka se suočava s ogromnim izazovima zbog novih geopolitičkih rizika, klimatskih promjena i nedostatka gospodarske dinamike', dodaje Fuest.
Nada u novu vladu
Julian Gampper gleda prema budućnosti i nadiše političke promjene koje bi mogle olakšati poslovanje. 'Potreban nam je politički okvir s kompetentnošću. Stručnost postoji u udrugama i poduzećima. Treba prestati donositi odluke bez konzultacija', kaže. Također naglašava da subvencije i pojedinačni poticaji nisu rješenje.
'Ključna snaga našeg gospodarstva nisu svjetski koncerni, već srednji sektor. Na to bi se nova vlada trebala ponovno usredotočiti i djelovati u skladu s tim.'