Čini se da su se smirile strasti između AstraZeneca i Europske unije. Kašnjenje cjepiva, a zatim iznošenje tajnih podataka iz ugovora i njihova slobodna interpretacija od čelnika britansko-švedske kompanije razbjesnili su Bruxelles. Ipak, nakon noćnog sastanka čuju se pomirljiviji tonovi. Smirivanju situacije sigurno je velik obol dala i Splićanka Iskra Reić, viša potpredsjednica AstraZenece za Europu i Kanadu
Upravo je Reić, u ime AstraZenece, potpisala ugovor s Europskom unijom o distribuciji cjepiva. A u srijedu je bila i na čelu delegacije na sastanku s povjerenicom EU-a za zdravstvo Stellom Kyriakides.
Ono što se o Reić može saznati putem interneta dosta je skromno. Zbog toga smo pokušali stupiti u kontakt s njom, ali zasad bez uspjeha.
U njezinoj poslovnoj biografiji navodi se da je doktorica dentalne medicine s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
AstraZeneci se pridružila 2001. godine.
Vodila je komercijalne operacije u Hrvatskoj, zatim odjel za srednju i istočnu Europu, Bliski istok i Afriku prije nego što je dospjela na mjesto generalnog direktora AstraZenece u Rusiji 2014. godine.
Izvršnom potpredsjednicom za Europu, a poslije i Kanadu, u AstraZeneci imenovana je u travnju 2017. godine i otad koordinira timom od 6000 zaposlenih.
Potkraj studenog 2020. Reić je gostovala u emisiji Hrvatskog radija 'Izaberi zdravlje'. Tad je izjavila da AstraZeneca neće prodavati cjepivo po tržišnim cijenama, već po cijeni proizvodnje, te da bi to moglo iznositi nekoliko dolara po dozi.
U jednom intervjuu iz travnja 2020. Reić je govorila o svojoj karijeri.
'Oduvijek sam imala strast prema zdravstvu zbog studija u ovom području; nije iznenađujuće to što sam se zaposlila u tvrtki koja je zaista predana razvoju inovativnih lijekova.
Tijekom svoje karijere donosila sam važne odluke koje su me dovele do mjesta na kojem sam danas, kao što je moj prelazak s prakse na industriju, a zatim započinjanje karijere u AstraZeneci. Izabrala sam međunarodnu karijeru kako bih se maknula iz svoje zone komfornosti. Testirala sam se na tržištima poput Bliskog istoka, Afrike, srednje i istočne Europe, a zatim i Rusije. Tijekom svoje karijere uvijek sam se trudila biti odvažna i hrabra, što me je, vjerujem, odvelo tamo gdje sam danas.'
Za belgijsku novinsku agenciju krajem studenog prošle godine Reić je pojasnila kako gleda na utrku farmaceutskih tvrtki u proizvodnji cjepiva za koronavirus.
'To zapravo nije natjecanje. Potrebno nam je više od jednog cjepiva, više od dva cjepiva, ako zaista želimo cijepiti brzo i globalno cijelu populaciju. Što je veća proizvodnja i distribucijski kapacitet, to ćemo se bolje nositi s pandemijom', istaknula je viša potpredsjednica AstraZenece za Europu i Kanadu.
U siječnju 2020. Reić se družila s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, što je zabilježeno na stranici HDZ-a na Facebooku.