nema labavo

Sud EU zbog slučaja iz Hrvatske donio odluku koja će zapečatiti sudbinu kineskih tvrtki

29.10.2024 u 13:36

Bionic
Reading

Sud EU je na temelju žalbe turske tvrtke Kolin hrvatskom Visokom upravnom sudu odlučio da tvrtke iz zemalja koje nemaju potpisan trgovinski sporazum s Europskom unijom više ne mogu sudjelovati na natječajima za javnu nabavu osim ako im ponuditelj to dopusti. No, u tom slučaju neće imati nikakvu pravnu zaštitu

Sud Europske unije presudio je da tvrtke iz država koje nemaju trgovinske sporazume s EU neće moći sudjelovati na natječajima za izvršavanje projekata. Iako je ova odluka donesena na temelju slučaja s turskom tvrtkom koja se javila na natječaj u Hrvatskoj, ova će odluka ponajprije utjecati na kineske tvrtke.

One su, naime, dosad ugrožavale poslovanje europskih subjekata javljanjem na natječaje i rušenjem cijena, što su mogle učiniti zbog visokih subvencija koje su im davale vlasti u Pekingu. Uz to, riječ je o recipročnoj odluci, jer su kineske tvrtke dosad imale gotovo neometan pristup tržištu EU, dok europske tvrtke nisu mogle aktivno sudjelovati u javnim nadmetanjima na kineskom tržištu.

Do ove odluke najvišeg europskog suda došlo je nakon što je turska tvrtka Kolin, kao ponuditelj na jednom od natječaja podnijela tužbu Visokom upravnom sudu, koji je, pak, podnio zahtjev za prethodni postupak, jer je od Suda EU htio dobiti smjernice o tome mogu li se za vrijeme trajanja postupka javne nabave podnositi reference koje nisu ranije postojale.

Bez pravne zaštite

No, neovisni odvjetnik Anthony Collins osporio je zahtjev Visokog upravnog suda, jer Turska nema sklopljen sporazum o slobodnoj trgovini EU te, prema njegovom mišljenju, ne smije imati pristup europskom tržištu, ali ni sustavu zaštite prava. Sud EU je tako 22. listopada donio odluku kako je pitanje sudjelovanja tvrtki iz zemalja izvan EU isključivo u nadležnosti Unije, a ne država članica, piše Forbes

Stručnjak za javnu nabavu i izvanredni profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu, Marko Turudić je objasnio da ponuditelji iz trećih zemalja ne smiju sudjelovati u javnoj nabavi na području EU sve dok Unija ne donesene opći propis kojim bi uredila ovo pitanje. Iznimka su jedino natječajima u kojima naručitelji dopuste sudjelovanje tvrtki iz trećih zemalja na natječajima, ali one u tom slučaju nemaju pravo na pravnu zaštitu u EU niti u njenim članicama. 

Stoga Turudić smatra da naručitelji ne bi trebali prihvaćati sudjelovanje tvrtki iz trećih zemalja u postupcima javne nabave, niti bi te tvrtke trebale preuzimati rizik da bez zaštite svog poslovnog prava i interesa sudjeluje u natječajima za koje nije izvjesno da će ih dobiti. Turudić je apelirao i na Ministarstvo gospodarstva da odmah krene u inkorporaciju ove presude u propise koji reguliraju javnu nabavu u Hrvatskoj.