Na vodećim svjetskim burzama u 2009. godini zabilježeni su najveći dobici u posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući nadi ulagača u oporavak svjetskog gospodarstva od recesije i rast zarada kompanija
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle godine porastao 18,8 posto, a S&P 500 indeks 23,5 posto. Najveći rast među američkim indeksima zabilježio je Nasdaq, skočivši 43,9 posto
To je najveći godišnji rast cijena američkih dionica od 2003. i prvi nakon dvije godine poniranja. U 2008. godini, na vrhuncu financijske krize, S&P 500 indeks potonuo je 38,5 posto, zbog čega će se ta godina na Wall Streetu pamtiti kao najgora od Velike depresije iz 1930-ih godina.
Većina lanjskih dobitaka ostvarena je u posljednjih devet mjeseci. Naime, vodeći indeksi na Wall Streetu pali su početkom ožujka, zbog straha ulagača od recesije, na najniže razine u 12 godina, no zahvaljujući nadi ulagača u oporavak američkog gospodarstva od tada su porasli više od 60 posto.
'To je doista bila godina preokreta. Najviše su porasle cijene dionica u tehnološkom, energetskom i rudarskom sektoru jer se očekuje da će oporavak gospodarstva dovesti do veće kapitalne potrošnje i jačanja potražnje za energentima, metalima i drugim sirovinama', kaže Charles Lieberman, direktor u tvrtki Advisors Capital Management.
Analitičari očekuju u 2010. godini nastavak rasta cijena dionica, ako se pokaže da je oporavak gospodarstva održiv.
A prostora za rast cijena dionica ima jer su, unatoč velikom lanjskom dobitku, vodeći indeksi i dalje daleko od svojih rekordnih razina.
Tako je Dow Jones indeks za 26 posto niži od svog rekordnog dosega 9. listopada 2007. godine. S&P 500 indeks u minusu je 29 posto od svog rekorda, postavljenog istoga dana, dok je Nasdaq indeks 55 posto ispod rekordne razine koju je dosegnuo u ožujku 2000. godine.
I na europskim su burzama cijene dionica lani snažno porasle. FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica ojačao je 25,4 posto, nakon što je u 2008. godini potonuo 44,7 posto.
Londonski FTSE indeks skočio je lani 22 posto, što je njegov najveći godišnji dobitak od 1997. Frankfurtski DAX indeks ojačao je, pak, 23,8 posto, dok je pariški CAC indeks porastao 22,4 posto.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošle godine porastao 19 posto, vrativši dio gubitka od prethodne godine, kada je pao 42 posto, što je njegov najveći godišnji gubitak u 58 godina koliko postoji.
Burze u zemljama u razvoju zabilježile su lani veće dobitke od onih u razvijenim državama. Tako su, primjerice, u Kini cijene dionica prošle godine porasle oko 80, a u Brazilu 83 posto.
Zbog toga je MSCI indeks dionica u zemljama u razvoju lani porastao 73,4 posto, dok je MSCI indeks svih dionica u svijetu ojačao 32,2 posto.