Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi blago pali, izgubivši dio dobitaka od prethodnog dana, a trgovalo se oprezno jer ulagači ne žele previše riskirati zbog neizvjesnosti oko carina
Dow Jones indeks oslabio je 0,38 posto, na 40.368 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,17 posto, na 5.396 bodova, a Nasdaq indeks 0,05 posto, na 16.823 boda.
Indeksi su izgubili dio dobitaka od prethodnoga dana jer na tržištu vlada nesigurnost zbog neizvjesnosti oko carina i, u konačnici, kako će dosad uvedene carine utjecati na američko i svjetsko gospodarstvo.
Vjerojatno će porasti inflacija
Analitičari procjenjuju da će inflacija porasti, dok će se rast gospodarstava usporiti. Tim više što nema nikakvih naznaka popuštanja carinskog rata između SAD-a i Kine.
Osim carina, u fokusu ulagača su kvartalni poslovni rezultati kompanija. No, to su rezultati za razdoblje prije nego što je predsjednik SAD-a Donald Trump 2. travnja uveo carine.
„Zarade kompanija su prilično dobre, no ovo je tržište opterećeno neizvjesnošću u vezi carina i trgovine, koji su trenutno jedini pokretači tržišta. Na dan kada nema takvih pokretača, tržište obično posrne, kao što je to slučaj danas”, kaže Ross Mayfield, strateg u tvrtki Baird.
Rastu cijene dionica na europskim burzama
A na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,41 posto, na 8.249 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,43 posto, na 21.253 boda, a pariški CAC 0,86 posto, na 7.335 bodova.
Među najvećim su dobitnicama bile dionica proizvođača automobila jer je ulagače ohrabrila Trumpova izjava da bi mogao korigirati carine od 25 posto na uvoz automobila i auto dijelova iz Kanade, Meksika i drugih dijelova svijeta.
Azijske burze pale, trgovinski rat na popušta
Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica pale jer bi gospodarske štete od trgovinskog rata između SAD-a i Kine mogle biti velike, pa ulagače nije ohrabrio ni brži nego što se očekivalo rast kineskog gospodarstva.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u minusu 0,7 posto, izgubivši dio dobitaka od prethodna dva dana.
Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 0,9 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0,7 i 2,5 posto. U Australiji su, pak, porasle 0,3 posto.
Jutros je objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju porastao 5,4 posto na godišnjoj razini, više nego što su analitičari očekivali i brže nego u prošloj godini.
No, to nije ohrabrilo ulagače jer se očekuje da će se rast gospodarstva zbog carinskog rata između SAD-a i Kine u idućem razdoblju usporiti.
Rast bi se zbog carinskog rata mogao smanjiti
Analitičari UBS banke procjenjuju da će carinski rat smanjiti rast kineskog gospodarstva za 2 postotna boda, pa u ovoj godini očekuju rast BDP-a za 3,4 posto.
A trgovinski sukob ne popušta. Bloomberg piše da su kineske vlasti naložile zrakoplovnim kompanijama da otkažu isporuke Boeingovih zrakoplova, što je novi element u trgovinskom ratu.
Negativno je na tržišta utjecala i objava Nvidie da će je zabrana SAD-a da prodaje određene čipove Kini i drugim zemljama koštati oko 5,5 milijardi dolara.
Zbog toga je cijena dionice tog najvećeg svjetskog proizvođača čipova za umjetnu inteligenciju pala više od 6 posto, a pod pritiskom su i dionice mnogih drugih tehnoloških kompanija.
A zbog toga su trenutno terminski S&P 500 i Nasdaq indeks u minusu između 0,8 i 1,4 posto, pa se na početku današnjeg trgovanja na Wall Streetu očekuje daljnji pad cijena dionica, drugi dan zaredom.
Dolar blago ojačao, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 99,70 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,65 bodova.
Pritom je tečaj američke prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 143,05 na 142,60 jena.
No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1345 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1355 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago pale. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,25 posto, na 64,50 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,24 posto, na 61,20 dolara.