Uskoro će biti godina dana otkako je Ivica Todorić pobjegao u Veliku Britaniju. U tom razdoblju angažirao je vrhunske odvjetnike, platio je izdašnu jamčevinu i promijenio tri adrese u Londonu. To su samo najveći troškovi koje je dosad morao podmiriti, što ga je minimalno koštalo, prema gruboj procjeni, više od 1,5 milijuna kuna. Podijeljeno na 12 mjeseci, to je 125.000 kuna mjesečno, što je za 40.000 kuna više od prosječne godišnje plaće u Hrvatskoj
U zadnjih nekoliko intervjua, koje sve češće daje, osnivač i bivši vlasnik Agrokora ustvrdio je kako je iz Hrvatske otišao samo s 20.000 kuna u džepu.
'To je bio moj cijeli financijski kapital. U međuvremenu mi pomažu obitelj i prijatelji, da mogu održavati svoje potrebe. Najviše obitelj. Moj otac je imao osmero braće i sestara. Imam jako puno bratića, puno familije, i daljnje i bliže', izjavio je Todorić.
Ako je točno ono što kaže, tada su se njegova obitelj i prijatelji dosad dobrano isprsili.
Prvi veći iznos koji su mu morali donirati bio je onaj iz studenog prošle godine. Nakon što je za njim bio raspisan europski uhidbeni nalog Todorić se predao britanskoj policiji. Kako se usprotivio izručenju, sud mu je odrezao jamčevinu od 100.000 funti (oko 830.000 kuna) da bi se mogao braniti sa slobode.
Njegova prva londonska adresa bila je ona u elitnoj četvrti Kensington. Živio je u zgradi udaljenoj tek nekoliko minuta hoda od palače kraljevske obitelji u kojoj stanuju njeni mlađi članovi, vojvotkinja Kate i princ William s djecom. Samo za najam stana navodno je plaćao oko 33.000 kuna mjesečno.
Zatim se, negdje u travnju ove godine, Todorić sa suprugom Vesnom preselio u jednako ekskluzivnu četvrt Belgravia. S jedne strane omeđena je Hyde parkom, a s druge su vrtovi Buckinghamske palače. Mjesečna stanarina koštala ga je 30.000 kuna.
U Belgraviji je živio sve donedavno, kad se odselio u daleko manje ugledni, a time i puno jeftiniji North Acton, kvart na sjeverozapadu Londona. Susjedi mu više nisu članovi kraljevske obitelji, već studenti, radnici i brojni doseljenici iz zemalja Bliskog istoka. Novi stan košta ga mjesečno oko 16.000 kuna.
Kad se podvuče crta, Todorić je samo na stanarinu, bez svih ostalih životnih troškova (hrana, odjeća, režije itd.), u ovih godinu dana izbjeglištva u skupom Londonu potrošio više od 350.000 kuna.
Može se pretpostaviti kako je glavni razlog preseljenja u jeftiniji stan sve veći trošak za odvjetnike, ali i za ostale eksperte koji rade za njega, poput stručnjaka za financije te za odnose s javnošću.
Sigurno najveći dio novca odlazi u džepove pravnih savjetnika. Njegovi trenutni odvjetnici Cherie Blair i James Heines spadaju u samu kremu britanskog odvjetništva. I Blair i Heines imaju status QC-ja, odnosno queen's counsela, čija se cijena po satu, prema pisanju britanskih medija, kreće od 700 do čak 1000 funti (od 5700 do 8200 kuna).
Zbog čega je Todorić angažirao baš njih, objasnila je njegova hrvatska odvjetnica Jadranka Sloković.
'Hrvatska je za prvi dio postupka angažirala vrlo poznatu englesku odvjetnicu Claire Montgomery, koja ima status QC-ja, što je titula koja označava kremu odvjetništva, a oni dobivaju naslov na temelju senioriteta, iskazanog znanja i nespornog ugleda koji imaju u javnosti i u onome što rade. Prema tome, s obzirom na to da je Todorić imao kvalitetnu odvjetnicu (op.a. Rosemary Davidson), ali koja nema taj status, smatrao je da mora parirati ovakvoj odvjetnici tako da angažira jednako jake odvjetnike', izjavila je Sloković.
Cherie Blair, supruga bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira, naplaćuje svoj sat rada, izgleda, i više od 1000 funti.
Prema pisanju britanskog lista Telegrapha otprije dvije godine, tvrtka Omnia Strategy, koja je u vlasništvu Blair, naplaćivala je obično 1150 funti za sat pravnog posla ili, preračunato u našu valutu, 9500 kuna. Znači, ako na Todorićevu slučaju bude radila samo 10 sati tjedno, uzet će mu 95.000 kuna.
Zbirno, kad se uzmu troškovi jamčevine i stanarina, Todorić je, otkako je u Londonu, potrošio 1,2 milijuna kuna. Uzet ćemo si slobodu pa ćemo na to dodati još minimalno 500.000 kuna za odvjetnike i druge stručnjake.
Na kraju se postavlja pitanje na koji način je taj novac iz Hrvatske transferiran Todoriću u Veliku Britaniju? Sve njegove račune, naime, blokirao je DORH.
'Može se pretpostaviti kako bi svaki novi račun koji bi Todorić otvorio u Britaniji bio blokiran. Najvjerojatnije mu rodbina i prijatelji uplaćuju novac na račun njegove osobe od povjerenja, a koja ima britanski bankovni račun i živi u Londonu. Ona taj novac diže i uručuje ga Todoriću', objasnio je za tportal odvjetnik Anto Nobilo.