imamo brojke

Trgovačke marže: Provjerili smo na čemu trgovački lanci najviše zarađuju

16.09.2024 u 05:54

Bionic
Reading

U eri inflacije, kada cijene rastu iz dana u dan, mnogi trgovci nastoje profitirati podižući svoje marže. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) u istraživanju tržišta trgovine na malo mješovitom robom provela je analizu trgovačkih marži za osam kategorija robe u hrvatskim trgovačkim lancima za 2023. godinu te usporedila podatke s prethodnim godinama

Unatoč raširenoj percepciji da su trgovci najveći profiteri u razdoblju povišene inflacije, podaci o kretanju marži pokazuju da se trgovačke marže u razdoblju najviših stopa inflacije nisu značajnije mijenjale.

AZTN je izračunao pokazatelje prosječnih bruto marži trgovaca za osam kategorija roba: meso i mesne prerađevine, meso peradi i jaja, pekarski proizvodi (kruh, peciva), mlijeko i mliječni proizvodi, svježe voće i povrće, bezalkoholna pića i voda, konditorski proizvodi (keksi, čokolade, bomboni i dr.) i osnovni prehrambeni proizvodi (brašno, šećer, riža, rezanci, jestiva ulja i dr.).

Najveće marže na pekarskim proizvodima

Rezultati istraživanja pokazuju da su prosječne marže za prehrambene proizvode u 2023. godini bile najviše u kategoriji pekarskih proizvoda te su iznosile 37,2 posto.

Slijede konditorski proizvodi, kod kojih je marža iznosila 31,7 posto, a na trećem mjestu je svježe voće i povrće s prosječnom maržom od 29,9 posto.

Kako se računa trgovačka marža?

Bruto marža u trgovini razlika je između nabavne i prodajne cijene robe koju ostvaruje trgovac. Izražava se u postotku nabavne cijene. Ako trgovina kupi proizvod za 50 eura i prodaje ga za 75 eura, trgovačka marža iznosi 33,3 posto. Izračun se temelji na formuli (prodajna cijena – nabavna cijena) / prodajna cijena.

No bruto marža nije isto što i zarada jer se iz nje trebaju pokriti svi troškovi trgovine. Nakon odbitka troškova izračunava se neto marža. Ona može biti pozitivna ili negativna, ovisno o tome je li trgovac poslovao s dobiti ili s gubitkom.

Najnižu maržu od 21,4 posto trgovci zaračunavaju na mlijeko i mliječne proizvode. U kategoriji umjerenih marži su i meso i mesne prerađevine (23,7 posto) te osnovni prehrambeni proizvodi (24 posto).

Inflacija nije utjecala na značajnije povećanje marži

Kada se uspoređuju prosječne marže u 2023. u odnosu na 2022. godinu, rezultati istraživanja pokazuju da su u četiri kategorije proizvoda s natprosječnim maržama one u protekloj godine blago povećane. Riječ je o voću i povrću, konditorskim proizvodima, bezalkoholnim pićima te pekarskim proizvodima.

U preostale četiri kategorije prosječne marže su blago smanjene. Riječ je o mesu i mesnim prerađevinama, mesu peradi i jaja, mlijeku i mliječnim proizvodima te osnovnim prehrambenim proizvodima.

AZTN napominje da je na trgovačke marže u prošloj godini utjecala i odluka Vlade kojom su zamrznute cijene određenih prehrambenih proizvoda.