Nova runda visokih carina koje je uveo predsjednik Donald Trump stupila je na snagu u srijedu u ranim jutarnjim satima, a odnosi se na proizvode uvezene iz brojnih zemalja diljem svijeta. Najgore je prošla Kina, kojoj je odredio 104 posto carina. Ovaj novi val takozvanih recipročnih carina znatno premašuje osnovnu stopu od 10 posto, koja je već ranije uvedena mnogim drugim zemljama tijekom proteklog vikenda
Ukupno gledano, uvoz iz čak 86 zemalja sada je obuhvaćen višim carinama, koje se kreću u rasponu od 11% do čak 84%.
Kina će biti najpogođenija – njezini proizvodi koji se izvoze u Sjedinjene Američke Države sada će biti opterećeni ukupnom carinom od 104%. Ta impozantna stopa rezultat je već postojeće carine od 20%, dodatnih 34% uvedenih kasnije te iznenadnog povećanja od 50% koje je Trump odobrio kasno u utorak.
Odmah nakon Kine, država s najvišom pojedinačnom carinskom stopom u ovom novom krugu je Lesoto. Izvoz iz te afričke zemlje sada je podložan carini od 50%. Slijedi Kambodža, čiji će proizvodi uvezani u SAD od srijede biti oporezovani carinom od 49%.
Dva njezina susjeda iz jugoistočne Azije – Laos i Vijetnam – također su pogođeni novim mjerama. Laos se suočava s carinom od 48%, dok će na proizvode iz Vijetnama biti primijenjena stopa od 46%.
Dionice u oštrom padu
Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica ponovno oštro pale, pri čemu je S&P 500 indeks zaronio na najnižu razinu u godinu dana, jer je predsjednik SAD-a Donald Trump zaoštrio carinski rat s Kinom. Dow Jones indeks oslabio je 0,84 posto, na 37.645 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,57 posto, na 4.982 boda, a Nasdaq indeks 2,15 posto, na 15.267 bodova.
Na samom početku jučerašnjeg trgovanja činilo se da će se Wall Street oporaviti od oštrog pada prethodnih dana jer je S&P 500 skočio 4 posto zahvaljujući nadi ulagača da će Trump ili ublažiti ili odgoditi najavljene dodatne carine. Osnovne carine od 10 posto na sav uvoz u SAD primjenjuju se od 5. travnja.
No, iz Bijele kuće su jučer poručili da će dodatne carine stupiti na snagu 9. travnja, kao što je planirano.
Trump ispunio prijetnju Kini
Pritom će carine na uvoz kineske robe biti dodatno povećane za 50 posto, na ukupno 104 posto. Tako je Trump ispunio svoju prijetnju da će povećati carine ako Kina ne odustane od uvođenja carina na uvoz američkih proizvoda. Kina je poručila da ne pristaje na ucjene.
Zbog zaoštravanja carinskog rata, na najvećoj svjetskoj burzi splasnuo je sav optimizam, pa su indeksi izgubili sve početne dobitke i zaronili duboko u negativno područje. Pritom je S&P 500 indeks pao na najnižu razinu od travnja prošle godine i sada je 19 posto niži od svoje rekordne razine, dosegnute u veljači.
Od prošle srijede, kada je Trump najavio drastične carine, taj je indeks potonuo više od 12 posto, pri čemu je izbrisano oko 5.800 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanija i banaka iz sastava tog indeksa. Ako se idućih dana nastavi negativni trend, najvažniji indeks Wall Streeta pridružit će se Nasdaqu u području 'medvjeda', bit će više od 20 posto ispod svoje rekordne razine.
Ulagači od koronakrize nisu ovako strahovali
Zbog svega toga, VIX indeks 'straha' dosegnuo je novu najvišu razinu od 2020. godine i koronakrize. To znači da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.
A na europskim su burzama cijene dionica jučer snažno porasle jer se ulagači nadaju uspješnim pregovorima između SAD-a i Europske unije o carinama.
Londonski FTSE indeks skočio je 2,71 posto, na 7.910 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 2,48 posto, na 20.280 bodova, a pariški CAC 2,50 posto, na 7.100 bodova.