Iz čvrstog obećanja premijerke Jadranke Kosor da će Vlada prisiliti banke na spuštanje rata kredita vezanih uz podivljali franak nazire se rješenje aktualne dužničke krize, ali, izgleda, samo za žrtve koje otplaćuju stambene kredite
'Vlada će od banaka tražiti da se rata stambenih kredita u švicarskim francima fiksira po tečaju od 5,8 ili manje i to je minimum ispod kojega nećemo ići', rekla je premijerka, iz čega se može zaključiti da će intervencija biti ograničena samo za korisnike stambenih kredita.
Slično se može zaključiti i iz priopćenja Ministarstva financija nakon prvog sastanka s bankarima u kojem se navodi da je glavna tema sastanka je bila situacija na tržištu kredita, prije svega stambenih, uz deviznu klauzulu vezanu uz tečaj švicarskog franka.
Kako stvari stoje, za sve druge koji su upali u zamku švicaraca, među kojima prednjače kupci automobila, agonija će se vjerojatno nastaviti.
Prema podacima Hrvatske narodne banke, 47,3 posto kredita za kupnju automobila u vrijednosti 2,7 milijardi kuna vezani su uz švicarski franak. Ipak, krediti za automobile čine mali udio u ukupnoj masi kredita vezanih uz franak.
Banke su ukupno plasirale 32,6 milijardi kuna kredita uz valutnu klauzulu u švicarcima, od čega se 28,6 milijardi kuna odnosi na kredite stanovništvu, 3,4 milijuna kuna na kredite poduzećima, a 602 milijuna kuna na ostale sektore.
Velika većina (84 posto) kredita građana vezanih za franak odnosi se na stambene kredite. Krajem ožujka građani su imali 24 milijarde kuna stambenih kredita vezanih uz švicarac, što je oko 42 posto svih stambenih kredita.