prorok iz omahe

Warren Buffett gomila gotovinu, nitko ne zna zašto: Pojavilo se nekoliko teorija

23.02.2025 u 08:31

Bionic
Reading

Warren Buffett nastavlja s neočekivano konzervativnom strategijom – prodaje dionice i gomila goleme količine gotovine, a da pritom ne daje jasne odgovore na ključna pitanja koja muče ulagače

Prema godišnjem izvješću Berkshire Hathawaya, objavljenom proteklog vikenda, kompanija je do kraja 2024. godine povećala svoju novčanu rezervu na rekordnih 334 milijarde dolara, dok je u isto vrijeme neto prodala više od 134 milijarde dolara dionica.

Buffettova odluka da drži toliku količinu gotovine u vrijeme kada burza bilježi rast već treću godinu zaredom izazvala je niz spekulacija među investitorima. S&P 500 indeks porastao je više od 20% dvije uzastopne godine, a Berkshireove dionice su također ostvarile solidan rast – 25% u 2023. i 16% u 2024., dok su u 2025. već u plusu 5%. No, unatoč tom trendu, Buffett ostaje suzdržan, piše CNBC.

Zašto Buffett ne ulaže agresivnije?

U svom godišnjem pismu dioničarima, Buffett nije dao konkretno objašnjenje zašto Berkshire prodaje dionice i ne iskorištava golemi kapital za nove investicije. Umjesto toga, ponovio je svoj dugogodišnji stav da Berkshire i dalje preferira ulaganje u dionice u odnosu na gotovinu, ali samo kada se pojave zaista atraktivne prilike.

„Unatoč onome što neki komentatori vide kao izvanrednu razinu gotovine u Berkshireu, velika većina vašeg novca i dalje je u dionicama. Taj se prioritet neće promijeniti“, napisao je Buffett.

Ipak, investitori su sve nestrpljiviji, pogotovo jer Berkshire već deveti uzastopni kvartal prodaje više dionica nego što kupuje. U protekloj godini najveći dio prodaje odnosio se na smanjenje dviju ključnih pozicija – Applea i Bank of America, što je signal da Buffett ne vidi dovoljno vrijednosti ni u najjačim dionicama američkog tržišta.

Zašto ne kupuje ni vlastite dionice?

Još jedan neočekivan potez Berkshirea jest potpuni izostanak otkupa vlastitih dionica. U prošlim godinama, Buffett je često koristio buyback strategiju kao način da poveća vrijednost dionica Berkshirea kada ih smatra podcijenjenima. No, u posljednjem kvartalu 2024. i početkom 2025. nije otkupio ni jednu vlastitu dionicu.

Warren Buffett
  • Warren Buffett
  • Warren Buffett
  • Warren Buffett
  • Warren Buffett
  • Warren Buffett
    +2
Warren Buffett Izvor: Profimedia / Autor: Paul Morigi / Getty images / Profimedia

Ovo se događa unatoč činjenici da je Berkshire u 2024. ostvario masovni rast operativne dobiti, što bi u normalnim okolnostima bio poticaj za agresivnije investicije. Očito je da Buffett procjenjuje da su i Berkshireove dionice trenutačno precijenjene, što dodatno potvrđuje njegovu opreznu strategiju.

Strah od precijenjenog tržišta i nestabilne ekonomije?

Iako Buffett nije izravno rekao da smatra tržište precijenjenim, njegovi komentari daju naslutiti takav stav.

„Često ništa ne izgleda privlačno; vrlo rijetko nađemo se zatrpani prilikama“, napisao je Buffett, nagovještavajući da na tržištu trenutačno ne vidi prilike koje bi opravdale velika ulaganja.

Njegova strategija dolazi u trenutku kada investitori počinju osjećati prve znakove nesigurnosti. Američka ekonomija usporava, a tržište postaje sve volatilnije zbog brzih političkih promjena novog predsjednika Donalda Trumpa i rastućih zabrinutosti oko realne vrijednosti dionica.

Priprema li Buffett teren za Grega Abela?

Jedna od teorija koja se pojavila među analitičarima jest da Buffett zapravo priprema Berkshire za eru nakon njega. Na prošlogodišnjem godišnjem sastanku, Buffett je potvrdio da će njegov nasljednik Greg Abel imati konačnu riječ o svim investicijama Berkshirea, uključujući i odluke o burzovnom portfelju.

U ovogodišnjem pismu, Buffett je jasno izrazio povjerenje u Abela, uspoređujući ga s pokojnim Charliejem Mungerom – svojim dugogodišnjim poslovnim partnerom.

„Greg je jasno pokazao svoju sposobnost djelovanja u ključnim trenucima, kao što je to radio i Charlie“, napisao je Buffett.

Neki investitori smatraju da Buffett nije toliko zabrinut oko tržišnih uvjeta koliko želi ostaviti Abelu što veću financijsku fleksibilnost. Drugim riječima, Buffett možda priprema gotovinsku rezervu kako bi Abel imao kapital za velike investicije u budućnosti.

Jedino značajno ulaganje – Japan

Unatoč opreznoj strategiji, Buffett je ipak dao naslutiti jedno područje u kojem će nastaviti ulagati – japanske trgovačke kuće. Berkshire je još 2018. započeo ulaganje u pet velikih japanskih kompanija, a Buffett je u pismu najavio da će vjerojatno povećati udjele u njima.

„S vremenom ćete vjerojatno vidjeti blago povećanje Berkshireovog vlasništva u svih pet tvrtki“, napisao je Buffett.