Nakon nekoliko zlatnih godina, ove su dionička tržišta na putu velikih gubitaka. Trumpove radikalne carinske mjere dovele su do velike nervoze na burzama te u strahu od recesije ulagači panično rasprodaju dionice, a strah se s Wall Streeta širi i na druge globalne burze. Kako preživjeti i snaći se u ovakvim ludim vremenima? Pogledajmo strategije i savjete za uspješno ulaganje tijekom krize
Cijene imovine na financijskim tržištima uvelike ovise o emocijama tržišnih sudionika te njihove povećane fluktuacije označavaju razdoblja povišenih emocija. Budući da se ljudska psihologija nije značajno promijenila u proteklih stotinu godina, financijske krize i krahovi sastavni su dio tržišta kapitala.
U dobrim vremenima investitori obično precjenjuju vrijednost tvrtki i podcjenjuju rizik. To je karakterističan element rastuće ekonomije, kada se nitko ne brine za budućnost. Kontrola rizika i neizvjesnost povlače se u drugi plan.
Međutim obično neki rani signali pokazuju da stvarnost nije tako sjajna, a kada se pojavi i neočekivani događaj koji uzdrma tržište, euforija prerasta u paniku i dovodi do drastičnog pada cijena.
Nešto takvo upravo se događa na globalnim dioničkim tržištima. Analitičari su već neko vrijeme ukazivali na signale pregrijanosti američkog dioničkog tržišta, a radikalan paket Trumpovih carinskih mjera, koji prijeti ozbiljnim poremećajima u realnoj ekonomiji, bio je okidač za 'ispuhavanje' tržišta.
Kriza kao prilika?
Kad na tržištu nastupi kriza uslijed negativnog događaja velikih razmjera, poput aktualnih mjera Trumpove administracije, zbog utjecaja psihologije mase dolazi do naglog urušavanja tržišne vrijednosti kompanija.
Razlog tome je nagli pad povjerenja u dionice, što dovodi do velike neravnoteže u ponudi i potražnji. Dijelom je pad povjerenja opravdan, ali većinom se radi o pretjeranom strahu od gubitaka. Stoga upravo tijekom tržišta medvjeda, koje karakteriziraju strah i suzdržanost većine investitora prema dionicama, burza nudi najbolje prilike za ulaganje.
Jedan od najuspješnijih investitora današnjice, Warren Buffett, izgradio je svoje bogatstvo prkoseći trendovima. Njegova je glavna deviza 'kupujte kada drugi prodaju i prodajte kada drugi kupuju'. Dionice su najzanimljivije, kaže Buffett, kada se za njih gotovo nitko ne zanima.
Stoga nije čudno to je da je njegova investicijska kompanija Berkshire Hathaway u razdoblju rekordnih cijena tijekom 2024. godine prodavala dionice i povećavala svoju novčanu rezervu. Iako nije mogao predvidjeti razmjere nadolazeće krize, Buffett je ispravno reagirao na pokazatelje koji su ukazivali na precijenjenost dioničkog tržišta i rizike koje donosi Trumpova carinska politika.
Nema sumnje da će investicijski mudrac i aktualnu krizu po običaju iskoristiti za ponovnu kupnju dionica po znatno nižim cijenama.
Kako se ponašati u razdoblju krize? Racionalni ulagač treba zadržati hladnu glavu i voditi računa o tome da su tržišne korekcije normalna pojava te da su u većini slučajeva kratkotrajne.
Krize u 21. stoljeću
Osim trenutne, u 21. stoljeću imali smo pet kriznih situacija popraćenih oštrim padom financijskih tržišta.
U zadnjih desetak godina svjedočili smo trima oštrim korekcijama s brzim oporavkom. Trgovinski rat između SAD-a i Kine 2018. godine doveo je do pada tržišta od dvadesetak posto, a oporavak je uslijedio nakon pet mjeseci. Covid-kriza iz 2020. srušila je indeks S&P 500 za 34 posto u rekordnom roku, a oporavak je bio munjevit. Već za tri mjeseca indeksi su bili iznad pretkrizne razine. Rat u Ukrajini i energetska kriza 2022. potopili su indeks S&P za 25 posto, a povratak je uslijedio nakon 10 mjeseci.
Unazad 25 godina dogodile su se i dvije krize s dužim trajanjem. Početkom 2000-ih došlo je do pucanja 'dot com balona' i kraha tisuća tehnoloških kompanija. U razdoblju od dvije godine Nasdaq je izgubio 75 posto, a S&P 500 gotovo 50 posto vrijednosti. Oporavak je trajao gotovo pet godina, a vrlo brzo nakon toga uslijedila je velika financijska kriza 2008., tijekom koje su tržišta potonula više od 50 posto, a oporavak je trajao naredne četiri godine.
Aktualna kriza tek je na početku i nitko ne može sa sigurnošću previdjeti koliko će trajati. Ako dođe do većih poremećaja u gospodarstvu i recesije, može potrajati nekoliko godina, a ako se nađu kompromisna rješenja u carinskom ratu, oporavak može biti vrlo brz.
Za aktivne ulagače koji imaju dobro strukturiran portfelj otvara se dobra prilika za povoljnu kupnju dionica. To znači da u razdoblju krize trebaju postupno smanjivati udjel u obveznicama i instrumentima novca te povećavati udjel u dionicama. Pritom trebaju biti svjesni toga da je gotovo nemoguće pogoditi idealan tajming, odnosno samo dno krize. Najbolje je kupovati kontinuirano i u razdoblju pada i u razdoblju oporavka, uz pažljivo praćenje cijena dionice i valuacija tvrtki.
U vrijeme panične rasprodaje cijene dionica neselektivno padaju. Vrijednost gube one kompanije koje su bile precijenjene, a i one koje su bile fer vrednovane ili podcijenjene. Stoga se otvaraju brojne prilike za povoljnu kupnju, a odabir treba ići prema zdravim kompanijama otpornima na krizne cikluse.
Pritom treba voditi računa o tome da kriza praćena eventualnom recesijom donosi pad prihoda i dobiti kompanija, pa treba biti izuzetno oprezan prilikom odabira dionica. Potrebno je pažljivo pratiti financijska izvješća i, na temelju ostvarenih rezultata, odabirati najpovoljnije prilike.
I pasivni ulagači koji redovito ulažu u dioničke investicijske fondove i indeksne ETF-ove u razdoblju krize trebaju nastaviti s ulaganjem, dosljedno se pridržavajući investicijske strategije.
Pritom trebaju biti svjesni toga da će im kriza privremeno obezvrijediti portfelj, ali i toga da im pad indeksa istovremeno pruža priliku da kupuju udjele po nižim cijenama i tako stvaraju povoljniji prosjek.
Za one koji imaju financijske mogućnosti uputno je da u razdoblju značajnijeg pada indeksa povećaju mjesečne iznose ulaganja da bi dugoročno iskoristili efekt uprosječivanja cijena.
Prilika za nove investicije
Kriza je prilika i za nove investitore, one koji dosad nisu imali dionički portfelj. Njima se pruža šansa da krenu kupovati po puno nižim cijenama nego što su bile prije krize i time iskoriste povoljan tajming za formiranje portfelja.
Dakle uvijek je važno imati na umu to da su padovi tržišta normalna stvar te da nakon krize, koliko god ona bila duboka, dolazi oporavak tržišta. Ulagači koji ne podliježu panici i ostaju dosljedni svojoj ulagačkoj strategiji uvijek mogu računati na siguran prinos u dužem roku, o čemu najbolje svjedoče statistički podaci o prosječnom rastu dioničkih indeksa.