Donedavna predsjednica uprave Plinare istočne Slavonije (PIS) Marija Ratkić, osumnjičena za malverzacije u aferi Ina, izašla je u ponedjeljak kasno poslijepodne iz istražnog zatvora nakon što je istog dana njezina ostavka u PIS-u upisana u sudski registar
Ratkić je trebala izaći u pritvora još prošlog petka, no zbog isteka radnog vremena osječkog Trgovačkog suda brisanje iz sudskog registra tog dana nije provedeno iz formalnih razloga, kazala je ranije za Hinu njezina odvjetnica Višnja Galešić.
Mariji Ratkić je istražni zatvor bio određen zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. No, kako je odmah podnijela ostavku za nju više nije bilo zakonskih razloga za ostanak u istražnom zatvoru.
Odvjetnik Petar Pavković, koji također brani Mariju Ratkić, ranije je izjavio da njegova branjenica nije priznala krivnju i da neće biti svjedokinja pokajnica.
Ratkić se sumnjiči da je prodavala plin i pritom zaračunavala manipulativne troškove, a prema pisanju medija sada već bivša direktorica PIS-a je u svojem iskazu Uskoku kazala da je sve radila po nalogu također sada već bivšeg Ininog direktora Damira Škugora koji je ujedno bio i član nadzornog odbora PIS-a.
Uz Ratkić i Škugora, Uskokovom istragom zbog malverzacija u preprodaji plina, obuhvaćeni su i Škugorov otac Dane Škugor, donedavni predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak i njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje.
Šteta za Inu navodno prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna. Na računu njihove tvrtke OMS Ulaganje ostalo još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene odbiti.
Uskok ne sumnjiči Ratkić da je u aferi ostvarila protupravnu imovinsku korist.
Ina je u konačnici oštećena je za najmanje milijardu kuna, a okrivljenici i okrivljena tvrtka su ostvarili nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848 milijuna kuna, sumnjaju istražitelji.
Otkrivaju i da su osumnjičeni kupovali plin od Ine po 19,5 eura, a prodavali po čak 210 eura. Škugor je, kako se doznaje, na ispitivanju ustvrdio da nije kriv te da je plin prodavan prema poslovnoj politici Ine.