Čini se da će prije osvajanja Grenlanda i aneksije Kanade Trump i njegovi dečki trebati osvojiti Chicago, kaže komentator tportala nakon posjeta gradu u kojem su nastale i nastaju američke progresivne politike obrazovanja, zdravstva, urbanizma.. Evo dojmova
'Those fuckers will never win here!', oštro je ovog petka na spomen Donalda Trumpa i Elona Muska reagirao postariji vlasnik čikaške trgovine pločama i dodao: 'motherfuckers'.
Bio je to jedan od izravnijih političkih iskaza kojem sam svjedočio tijekom sedmodnevnog boravka u trećem po veličini gradu SAD-a. Po mnogo čemu, Chicago je najbolji i najljepši primjer američkoga grada. Mjesto impresivne arhitekture u kojem se gradi, ruši da bi se ponovo gradilo. Grad na čijim su ulicama rođeni neboderi, urbani blues, jazz, house…Prostor u kojisu dolazili i dalje dolaze ljudi različitih nacionalnosti, rasa, religija i seksualnih orijentacija stvarajući poseban mentalitet najvećeg grada srednje Amerike. Manje pretenciozan od New Yorka i Los Angelesa, izravniji i siroviji od svih konkurenata, Chicago je bio i ostao pravi američki kolos kojeg svi mogu nazivati svojim. Svi osim Trumpa i njegovih novih 'oligarha'.
U tih sedam dana niti jednom nisam vidio kapu ili majicu na kojoj piše 'Make America Great Again' ili sreo nekoga tko bi rekao i jednu pozitivnu riječ o 27. američkom predsjedniku. Na mimohodima po čikaškim ulicama su se uz američke vijorile i palestinske zastave uz urlike 'Free Gaza', a nastavnice su noseći simbole svoje zemlje prosvjedovale protiv rezanja proračuna za obrazovanje. Na ulicama četvrti Pilsen u kojoj žive stanovnici meksičkog porijekla nastali su brojni grafiti i murali protiv trenutne vlasti uključujući i onaj na kojem piše 'Our president is the enemy of the people & all global citizens'.
Podjela urbano vs. ruralno
Chicago je jedno od tradicionalnih središta demokratske stranke u kojem npr. Kamala Harris na prethodnim izborima osvojila 78 posto glasova. Upravo na južnoj strani ovog velegrada svoju političku karijeru započeo je Barack Obama boreći se za podizanje životnog standarda građana vrlo siromašnih četvrti. Tu su nastale i nastaju američke progresivne politike obrazovanja, zdravstva, urbanizma.
Europskom pogledu često promiče činjenica o ogromnim razlikama koje SAD sadrži. Tako je manje poznata činjenica da od 100 najvećih američkih gradova, republikanska stranka vlada u njih tek 25. Među dvadeset najvećih, republikanski gradonačelnik (a i on je nedavni politički prebjeg iz demokratske stranke) jedino upravlja Dallasom. Čak i u velikim gradovima vrlo konzervativnih saveznih država poput Houstona, San Antonia, Austina, Phoenixa, Nashvillea naći ćete sva obilježja demokratskih 'woke' politika. Štoviše, čini se da je osnovna podjela američke nacije trenutno ona ruralno-urbana.
'Oni se boje naše otvorenosti'
'It's hillbilies vs. urbanites basically', objašnjavao je navedene razlike konobar u Delilah's baru u North Lincoln Aveniji. Jedan je to tzv. dive barova u koje zaronite dok vas u jutarnje sate ne dočekaju hladne ulice. Mjesto u kojem te nitko ne pita tko si i odakle si dok imaš novčanice za jeftino pivo i viski. 'Oni se boje naše otvorenosti, a mi svi većinom pobjegli iz tih konzervativnih okova', nastavio je dok je cijeli bar pjevušio punk standarde . 'Preslabi su oni za pravu revoluciju. Nisu dovoljno rock and roll!'
Od svih nebodera uz rijeku Chicago na samo jednom se nalazi natpis od pet slova i to - TRUMP. Grad se još 2014. neuspješno bunio protiv ideje da nevjerojatnu vizuru američke metropole ovaj ultra bogataš 'ukrasi' svojim prezimenom. Jedini je to znak prisutnosti sadašnjeg predsjednika u ovom prekrasnom gradu koji ga ne voli i neće ga nikada zavoljeti.
Čini se da će prije osvajanja Grenlanda i aneksije Kanade, Trump i njegovi dečki trebati osvojiti Chicago.
Šanse za to su im manje od minimalnih.