U zagrebačkom parku Bundek, u nedjelju 15. listopada od 9:30 do 16:30 sati, održat će se festival-akcija s ciljem da se kroz umjetnost probudi Novi Zagreb Istok. Nakon uspješnih događanja na Ilici, Španskom i Maksimiru, participativni projekt 'Q'ART U TVOM KVARTU' stiže i na Bundek
Ovaj jedinstveni Community Art projekt, poznat pod nazivom Ilica: Q'ART, sada će proširiti svoje mapiranje ekosustava grada na mikro ekosustave kvartova, s ciljem povezivanja specifičnih projekata i oblikovanja karaktera zajednice kroz umjetničke, ekološke, kulturne i društvene aktivnosti, stoji u najavi.
Festival se održava na Međunarodni dan bijelog štapa koji se obilježava svakog 15. listopada od 1964. godine. Osim što je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, bijeli štap slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu. U Hrvatskoj je registrirano 45 478 osoba kod kojih su sljepoća i znatna slabovidnost uzrok invaliditeta, od kojih je 4 217 slijepih osoba.
Svakodnevni su problemi slijepih gotovo nezamislivi onima koji vide. Upravo na taj datum, gluho-slijepa Sanja Feliševac održat će Keramičarsku radionicu za uzrast od 4 do 12 godina. Svatko od nas može doći i sudjelovati u radionici i podržati ju i doživjeti kako ona to radi. Sljepoća je uvijek bila i bit će teška invalidnost pa je neophodno da svi budemo pažljivi prema našim slijepim sugrađanima. Radionice koje će se također održati su Radionica s legićima (3-12) - voditelj Edukido, radionica Izradi svoj plakat 'MOJ KVART' (7-12) - voditelj Grgo Petrov, Lutkarska radionica (svi) - KUC Travno i radionica Igrom kroz knjigu (4-12) - voditelj Srednja Europa.
Na glavnoj pozornici nastupat će Osnovna glazbena škola Ivana Zajca, band Brain Holidays i Borders:none (plesna radionica Salse pod vodstvom pionira salse iz Kube). Brain Holidays pioniri su reggae glazbe u Hrvatskoj, a osnovani su sad već 2000. godine. Iza sebe imaju na stotine odsviranih festivalskih i samostalnih koncerata i pet studijskih albuma u izdanju Dallas Recordsa. Tokom šetnje na Bundeku možete očekivati više od 150 izlagača koji izlažu različite vrste rukotvorina , OPG-ova, umjetnika, humanitaraca, studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu i Tekstilno tehnološkog fakulteta u Zagrebu, a sve to kako bi se podigla kvaliteta života u zajednicama. Očekuje vas mnoštvo umjetnika i unikatnih izlagača kao što je to običaj na festivalima u organizaciji Q’ART umjetnika.
Glavna tema i umjetnički koncept projekta 'Q'ART u tvom KVARTU' je 'ODRŽIVA BUDUĆNOST'. Kroz umjetničku percepciju, očuvanje ljudskosti i poštovanje prirode, umjetnici, udruge, sveučilišta, obrti i građani zajednice pridonose odgovornom promišljanju budućnosti, pravednosti, slobode, suosjećanja, kvalitete i dostojanstvenosti života.
Ulaz na festival je besplatan za sve posjetitelje, stoga vas pozivamo da dođete i pridružite se ovom jedinstvenom događanju. Dobrodošli ste, a mi se veselimo zajedničkom djelovanju u zajednici!
Više o Projektu Ilica: Q'ART:
Projekt Ilica: Q’Art je kolektivni public art projekt u procesu koji istražuje suvremeno i socijalno nasljeđe povijesnih avangardi, novih i progresivnih umjetničkih praksi, metoda i tehnologija, njihov utjecaj na društvene procese te istovremeno predstavlja suradnju umjetnika i građana na ključnim društvenim i ekološkim temama. Radi se o kolektivnom multidisciplinarnom projektu koji kroz društvene prakse, akcionizam, community art i public art postaje pokretač društvenog, ekološkog, estetskog i poetskog angažmana.
Ključna motivacija Projekt Ilica: Q'ART je transformacija napuštenih i javnih prostora u središtu Zagreba, konkretno u njegovoj glavnoj ulici Ilici. Cilj je dugoročno promijeniti urbano iskustvo kroz društveno djelovanje umjetnika, udruga, sveučilišta, obrta i građana unutar zajednice.
Glavna je tema i umjetnički koncept projekta 'ODRŽIVA BUDUĆNOST' i sve umjetničke, socijalne i društvene taktike za odgovorno promišljanje budućnosti, pravednosti, slobode, suosjećanja, kvalitete i dostojanstvenosti života, poštujući zajednicu i prirodu, kroz umjetničku percepciju, očuvanje ljudskosti i pravednosti prema prirodi. U 2023. godini projekt nastavlja s akcentiranjem i korištenjem praznih prostora i njihovog neiskorištenog potencijala, ali i otvaranja diskursa o odumiranju i s druge strane o modelima njegovanja kulturnog nasljeđa kojim je Ilica protkana i koji treba biti dio kvalitetnog identiteta svakog grada.