21. IZDANJE

Na ovogodišnjem Zagrebdoxu i rasprava o prosvjedima u Srbiji

28.03.2025 u 14:51

Bionic
Reading

Ovogodišnji, 21. ZagrebDox, koji počinje u nedjelju, 30. ožujka, donosi novi programski segment Audio Dox u sklopu kojega će se predstaviti neke od najznačajnijih radioreportaža iz cijele Europe, nominiranih i nagrađivanih na prošlogodišnjem festivalu Prix Europa. U sklopu festivala održat će se i tri masterclassa te dva panela, među kojima i onaj o aktualnim studentskim prosvjedima u Srbiji

U „Ok, Boomeru” Daniel Kupšovský istražuje generacijske stereotipe i sukobe koji se prikazuju u medijima, a fokusira se na kritike upućene baby boomerima zbog ekoloških i društvenih pitanja te na percepciju generacija Y i Z kao „snowflakes“ zbog njihove osjetljivosti.

„Ja sam Carrie Jade Williams!” Ronana Kellyja prati priču mlade žene koja je javnost uvjerila da umire i da ju može spasiti eksperimentalni tretman u SAD-u, no godinu dana poslije otkriveno je da je riječ o poznatoj prevarantici.

Nicole Terborg u radu „Ja sam 'Kweekje'” prisjeća se kako je kao 13-godišnjakinja morala napustiti roditeljski dom i preseliti se k teti, što je u kulturi njezine surinamske obitelji poznato kao „kweekje“, odrastanje s nebiološkim skrbnicima o čemu se rijetko govori.

Agnieszka Czyżewska Jacquemt autorica je „Žene i spomenika”, priče koja razotkriva skrivene interese političkih elita te postavlja ključna pitanja o moći, hrabrosti i ljudskom dostojanstvu.

Lara Bullens svojim uratkom 'Jesam li kući? – život s demencijom” vodi u jedinstven dom za osobe s demencijom, oblikovan poput lažnoga engleskog sela čiji stanovnici dobivaju iluziju poznatog okruženja. No, iza ove pomno konstruirane stvarnosti kriju se etička pitanja – je li opravdano lagati oboljelima radi njihove udobnosti?

S čime se suočavaju migranti u pokušaju da dođu do EU kroz „Uzrok smrti: granica” prikazuje Barbara Matejčić, istražujući sudbine nestalih, razgovara s obiteljima i aktivistima koji pokušavaju identificirati žrtve te ukazuje na odgovornost politike EU.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Zagrebdox

Program za profesionalce ZagrebDox Pro

ZagrebDox Pro, petodnevni je program koji uključuje studije slučajeva, grupne i pojedinačne razgovore sa stručnjacima iz industrije, majstorska predavanja, posebne filmske projekcije i okrugle stolove. Predavači, stručnjaci i gosti programa neki su od najznačajnijih europskih autora, producenata i prikazivača.

Najboljem će projektu, odlukom žirija, biti omogućeno jednogodišnje online mentorstvo, dok će dva projekta, također odlukom žirija, dobiti mogućnost sudjelovanja u rezidencijalnom modulu u suradnji s Rab Film Festivalom u kolovozu 2025.

Poseban segment programa ZagrebDox Pro s diskusijama i radionicama otvorenima za javnost posvećen je umjetnoj inteligenciji, mogućnostima koje pruža, ali i etičkim aspektima koje otvara upotreba ovih alata u proizvodnji dokumentarnog sadržaja.

Izvor: Društvene mreže / Autor: New Trailer Buzz

Masterclass Petera Mettlera

Održat će se i tri masterclassa, među kojima je i onaj ovogodišnjeg dobitnika Velikog pečata za životno djelo, švicarsko-kanadskog filmskog redatelja Petera Mettlera, čiji je opus jedinstven zbog inovativnosti i kreiranja novih umjetničkih formi.

U masterclassu, popraćenom filmskim isječcima i snimateljskim planovima, govorit će o metodama i strategijama spontanoga i improviziranoga filmskog stvaralaštva rekonstruirajući putanju svojih dokumentaraca - od trilogije „Picture of Light (1994), „Gambling, Gods and LSD” (2002) i „The End of Time” (2012) do nedavnoga sedmodijelnog dnevničkog filma „Tamo gdje raste trava” (2023).

Margje de Koning, umjetnička direktorica vodećeg svjetskog ljudskopravaškog festivala Movies that Matter s dugogodišnjim iskustvom režiranja i produciranja kreativnih i angažiranih dokumentaraca za nizozemsku javnu televiziju, na svojem predavanju govorit će o tome kako film može pridonijeti promjeni perspektiva na svim razinama, od lokalne zajednice do donositelja odluka.

Tomasz Wolski, jedan od najistaknutijih poljskih dokumentarista, osvajao je nagrade na brojnim svjetskim festivalima, a poznat je i po svojoj suradnji sa Sergejem Loznicom. U masterclassu će analizirati svoju radnu metodu i proces, od uprizorenja, preko stop-animacije, do montiranja tematskih sekvenci.

Prosvjed studenata i radnika u Beogradu
  • Prosvjed studenata i radnika u Beogradu
  • Prosvjed studenata i radnika u Beogradu
  • Prosvjed studenata i radnika u Beogradu
  • Prosvjed studenata i radnika u Beogradu
  • Prosvjed studenata i radnika u Beogradu
    +40
Studentski prosvjed u Beogradu Izvor: Pixsell / Autor: R.Z./ATAImages/PIXSELL

Panel o studentskim prosvjedima u Srbiji

U Dokukinu KIC održat će se dva panela DOXXL - „Studenti u blokadi – drukčiji svijet je moguć?” 2. travnja, na kojem će se razgovarati o studentskim prosvjedima u Srbiji i „Audio Dox – Slušanjem do razumijevanja” 4. travnja, o dokumentarnoj radiodrami kao specifičnoj radijskoj i umjetničkoj formi koja nastoji bilježiti vrijeme i stvarnost u kojoj živimo.

Na prvom će sudjelovati Aleksandar Reljić, redatelj „Najglasnije tišine”, prvoga filmskog dokumenta o studentskim prosvjedima u Srbiji, i protagonisti filma, studenti u blokadi te sudionici blokade Filozofskog fakulteta u Zagrebu i članice inicijative Studentice za Palestinu, a na drugom pet audiodokumentarista iz ovogodišnje sekcije Audio Dox.

Predavanje „Publikum - Povezivanje vašeg audiovizualnog projekta s publikom uz pomoć antropologije potpomognute umjetnom inteligencijom” Nielsa Alberga održat će se 2. travnja u Dokukinu.

Panel-diskusija o umjetnoj inteligenciji i dokumentarnoj kinematografiji, „Okvir budućnosti: AI, istina i etika dokumentarizma”, 3. travnja u Dokukinu KIC, bavit će se očuvanjem umjetničkog integriteta u doba strojno proizvedenog sadržaja. Sudjeluju Nadežda Čačinović, Marko Zelenović, Marko Porobija i Tomislav Fiket.

Međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox održat će se u kinima Kaptol Boutiquea od 30. ožujka do 6. travnja.