25. travnja

Predstava koja uči kako premostiti mostove među različitostima nova premijera Trešnje

18.04.2025 u 19:18

Bionic
Reading

Može li jedna zabranjena ljubav srušiti zidove predrasuda i donijeti razumijevanje među onima koji se čine toliko različitima? Predstavu 'Smrveni i Smlavi' prema istoimenoj slikovnici britanske autorice Julije Donaldson i ilustratora Axela Schefflera postavlja redateljica Marina Pejnović.

Zagrebačko Gradsko kazalište Trešnja kao svoju novu premijeru najavljuje, u petak 25. travnja, predstavu o prihvaćanju, toleranciji i snazi ljubavi koja spaja i naizgled nepomirljive svjetove, 'Smrveni i Smlavi', koju prema istoimenoj slikovnici britanske autorice Julije Donaldson i ilustratora Axela Schefflera postavlja redateljica Marina Pejnović.

Slikovnica 'Smrveni i Smlavi' priča je o svemirskim bićima koja žive u etnički homogenim zajednicama. Kako naslov sugerira – smrveni su crveni, smlavi su plavi, a sa svojim dalekim susjedima s planeta Zemlje nažalost dijele iracionalni strah od svega drugačijeg od sebe samih. Među sobom zabranjuju bilo kakav doticaj ili društvenu aktivnost sa Smlavima, odnosno Smrvenima, a cijelu ravnotežu poremeti ljubavna priča između jednog crvenog i jednog plavog bića i kada se zajedno odlučuju za bijeg. Stariješine dviju zajednica kreću u potragu za mladim parom, a na tom putu trebat će surađivati…

U turbulentnom vremenu u kojem živimo, politički i društveno netrpeljivom, bitno je od najmajih nogu razvijati toleranciju, ljubav i suosjećanje prema različitostima, dok s druge strane, ova priča odrasle može navesti na propitivanje koliko su nam naša razvijena mišljenja često naseljena predrasudama i kulturnim stereotipima o svima onima koji ne čine našu svakodnevnu stvarnost, poručuju iz Trešnje.

U predstavi glume Radovan Ruždjak (Djed Smrveni), Daria Knez Rukavina (Baka Smlava), Luka Bulović je Bero a Karla Brbić Marijeta. Ostale uloge pripale su Aleksandri Naumov, Matiji Čigiru, Silviju Mumelašu, Tomislavu Dunđeru, Dubravki Lelas, Juri Radniću i Toniju Kukuljici.

Tekst Julie Donaldson adaptirao je Vid Adam Hribar, koji potpisuje i glazbu. Scenografiju i kostime osmišljava Zdravka Ivandija Kirigin, Anton Modrušan je oblikovatelj svjetla, a scenskog pokreta Silvia Marchig. Video projekcije osmislila je Sara Salamon. Na izradi rekvizita sudjelovali su i učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna pod mentorstvom akademskog kipara Janka Petrovića. Predstava je namijenjena djeci starijoj od tri godine.

'Može li jedna zabranjena ljubav srušiti zidove predrasuda i donijeti razumijevanje među onima koji se čine toliko različitima? U društvu koje je danas obilježeno političkom i društvenom netrpeljivošću, ključno je od najranije dobi djecu učiti toleranciji, ljubavi i suosjećanju prema različitostima. S druge strane, ova predstava poziva i odrasle da preispitaju vlastite stavove i osvijeste koliko su često njihova mišljenja oblikovana predrasudama i kulturnim stereotipima', poručuju iz Trešnje.