NAJPRODAVANIJI ROMAN

Dan Brown pakleno pomeo konkurenciju

22.05.2013 u 10:30

Bionic
Reading

Novi roman Dana Browna, 'Inferno', osvojio je britanske književne ljestvice već u prvom tjednu nakon objavljivanja. Kritičari ne dijele ushit publike koja je pohrlila u knjižare. 'Prvo sam mislio da je Dan Brown samo loš spisatelj. Sada, nakon čitanja njegove nove verzije apokaliptičnog trilera koji ponovno ispisuje svakih nekoliko godina, sumnjam da bi mogao biti i lud', napisao je Peter Conrad u Observeru

Zasad je prodano respektabilnih 228.961 kopija, naspram kojih se drugo mjesto koje zauzima roman 'The Life'Martine Cole čini minornim sa 'samo' 23.821 prodana primjerka.

Iako je Dan Brown 'pomeo' konkurenciju, a novi roman je automatski postao bestseler, opet zaostaje za statistikama prodaje prethodnih uspješnica, primjerice romana 'The Lost Symbol', koji je prodan u 550.000 primjeraka prije četiri godine.

Publika je ponovno poklonila svoje povjerenje Brownu, ali kritičari nisu pokazali istu količinu oduševljenja 'Infernom'

'Brownov stil se popravlja: dok je nekad bio nepodnošljiv, sad je samo – loš. Njegova proza koja se bavi detaljiziranjem velikih imena i napominjanjem točnih proporcija zgrada zapravo je okarakterizirana manjkom preciznosti. To sprečava čitatelja da se uživi u priču. Ovo je njegova najgora knjiga, i to zbog tužnog, čak i plemenitog razloga – njegova ambicija ponovno je premašila njegove spisateljske sposobnosti', napisao je Jake Kerridge za Daily Telegraph.

'Prvo sam mislio da je Dan Brown samo loš spisatelj. Sada, nakon čitanja njegove nove verzije apokaliptičnog trilera koji ponovno ispisuje svakih nekoliko godina, sumnjam da bi mogao biti i lud. Škola čarobnjaštva Hogwarts iz 'Harryja Pottera' u usporedbi s Brownovim mozgom je čisto, osvijetljeno i ekstremno lucidno mjesto', našalio se kritičar Peter Conrad u Observeru.

Brown je za BBC objasnio kako mu ne smetaju poražavajuće kritike jer se već naviknuo na 'novi sport u kojem se kritičari natječu tko će ga najviše pretući'.

'Volio bih da svi vole ono što radim i naravno da su kritike bolne. Tijekom vremena naučio sam da je univerzalno prihvaćanje i poštovanje nedostižan i nerealan cilj. Ako me kritičar ocrni, jednostavno zaključim da moja literatura ne odgovara stilu koji preferira i ne bavim se dalje dubokim ulaženjem u to. Istodobno pročitam i vrlo pohvalnu kritiku, pa sam naučio da ne slušam niti jednu niti drugu stranu – ljude koji vas obožavaju ili preziru. Najbolje je napisati knjigu kakvu biste i sami voljeli pročitati i nadati se da će i ostali ljudi podijeliti vaš ukus. Zbilja nije komplicirano', objasnio je Brown.