U svijetu kojem nam nada treba više nego ikada, Jane Goodall, legendarna primatologinja, prirodoslovka i antropologinja, a danas prije svega aktivistica, uvjerena je da još uvijek postoje razlozi za nadu
'Upotrijebimo život koji nam je darovan kako bi ovaj svijet bio bolji. Za dobrobit naše djece i budućih naraštaja. Za dobrobit onih koji pate u siromaštvu. Za dobrobit usamljenih. I za dobrobit naše braće i sestara u prirodi – životinja, biljaka, drveća. … Molim vas, molim vas, prihvatite izazov, suočite se s izazovom, nadahnjujte one kojima ste okruženi i pomažite im, dajte svoj doprinos. Nađite svoje razloge za nadu i neka vas oni vode.'
Svijetu nada treba više nego ikada, a Jane Goodall, legendarna primatologinja, prirodoslovka i antropologinja, a danas prije svega aktivistica, uvjerena je da još uvijek postoje razlozi za nadu. Nadu Goodall ne shvaća kao pasivnu želju, nego uzlet duše koji iziskuje djelovanje i angažman koji spaja intelekt i srce. Svoje razloge za nadu opisala je u duboko dirljivoj i za današnji trenutak važnoj knjizi znakovitog naziva Knjiga nade koju potpisuje s Douglasom Abramsom, suatorom svjetske uspješnice Knjiga radosti s Njegovom Svetošću Dalaj Lamom i nadbiskupom Desmondom Tutuom, a obje knjige su na hrvatskom prevedene u izdanju Planetopije.
Knjiga nade zapravo je svojevrsni transkript razgovora između Goodall i Abrams, te djelomično zadržava formu intervjua, a osim o razlozima za nadu, bez koje je kako kaže sve izgubljeno, s čitateljem dijeli sve ono što je tijekom svog iznimnog života naučila o nadi, prirodi, čovjeku, dobru i zlu, duhovnosti i neobjašnjivom. Jane Goodall cijeli je svoj život posvetila istraživanju, zaštiti i očuvanju prirode i već više od pola stoljeća upozorava na poguban utjecaj čovjeka na planet. Još otkako je kao mlada žena otišla u Gombe proučavati čimpanze gdje je spoznala svu veličanstvenost prirode - ali i to da smo njezin neodvojivi dio - neumorna je zagovornica sveg života u našem svijetu. Danas u poznim godinama i dalje širi svoju mudrost, susreće se s mladima, drži predavanja i putuje diljem svijeta kako bi probudila nadu i vjeru u ono najbolje u nama.
U Knjizi nade Jane Goodall nudi jasan i novi pogled na razumijevanje krize s kojom se suočavamo i pokazuje put prema svijetu koji još uvijek možemo izgraditi. Ova knjiga sažima ono najbolje iz života provedenog u borbi za očuvanje prirode, ali i za očuvanje ljudskih života, dostojanstva i humanosti.
'Ovaj nevjerojatni svijet u kojem živimo u meni izaziva silno divljenje i strahopoštovanje. Istina je da ga uništavamo, a nismo još ni naučili sve o njemu. Mi mislimo da smo pametniji od prirode, ali nismo. Naš ljudski intelekt je čudesan, no moramo biti skromni i shvatiti da u prirodi postoji jedna još veća inteligencija.' 'Misliš li da ima nade da ćemo pronaći put nazad k mudrosti prirode?' upitao sam. 'Da, mislim da ima, ali ponavljam, ne budu li glava i srce radili zajedno, ne bude li i pameti i suosjećanja, budućnost će biti mračna. No nada je bitna jer bez nje postajemo apatični i nastavit ćemo uništavati budućnost svoje djece.' Dio iz knjige
Dr. Jane Goodall DBE je etolog i ekolog. Od djetinjstva ju je fasciniralo ponašanje životinja, a 1957., za vrijeme posjeta prijateljici u Keniji, upoznala je u dvadeset trećoj godini poznatog paleontologa dr. Louisa Leakeyja. Dojmila ga se njezina strast prema životinjama te joj je ponudio priliku da bude prva osoba koja će u divljini proučavati čimpanze, naše najbliže žive rođake. Istraživanje Jane Goodall u Nacionalnom parku Gombe omogućilo nam je da upoznamo i shvatimo ponašanje čimpanzi, a traje i dalje. Od 1986. godine Jane putuje svijetom podižući svijest o prijetnjama s kojima se svi danas suočavamo, a osobito o klimatskim promjenama i gubitku bioraznolikosti. Autorica je brojnih knjiga za odrasle i djecu i spominje se u brojnim dokumentarcima i člancima. Svojim je predavanjima, podcastima, knjigama i člancima doprla do milijuna ljudi po cijelom svijetu. Imenovana je za UN-ovu glasnicu mira, damu Britanskog Carstva i primila je brojna odlikovanja sa svih strana svijeta.
Douglas Abrams je suautor svjetske uspješnice Knjiga radosti: trajna sreća u promjenjivom svijetu s Njegovom Svetošću Dalaj Lamom i nadbiskupom Desmondom Tutuom. Douglas je i utemeljitelj Idea Architects, književne agencije i kompanije za razvoj medija koja pomaže vizionarima da stvaraju mudriji, zdraviji i pravedniji svijet. Živi u Santa Cruzu u Kaliforniji.