Nakon gotovo mjesec dana štrajka Beogradska filharmonija vraća se koncertnim aktivnostima u petak 4. travnja. Za razliku od drugih prosvjednih akcija kulturnjaka u Srbiji, koje su bile inspirirane studentskim prosvjedima, njezino osoblje imalo je konkretne zahtjeve. No oni nisu ispunjeni
Štrajk je imao dva osnovna zahtjeva: hitno poboljšanje materijalnog položaja zaposlenika te hitno raspisivanje natječaja za direktora Beogradske filharmonije, transparentno i u skladu s natječajnim protokolom. Filharmonija je, naime, obezglavljena već gotovo tri godine, od 2021., kad je preminuo dotadašnji ravnatelj, svojedobno i srpski ministar kulture Ivan Tasovac.
Njezini djelatnici krenuli su u štrajk 3. ožujka, a predstavnik štrajkača, trombonist Igor Ranković, za N1 je rekao da ona pokriva 60 posto realnih troškova. 'Treba nam transparentan natječaj na koji bi se mogli prijaviti kvalitetni ljudi iz zemlje i svijeta s vizijom toga kako bi se Filharmonija trebala dalje razvijati. Treba nam netko tko bi bio i ambasador Filharmonije i tko bi se borio za nas i unutar sustava, a ako treba - i izvan sustava', kaže.
Njihovi zahtjevi nisu ispunjeni, a ministarstvo kulture obećava nastavak razgovora s ciljem iznalaženja rješenja za ovu ustanovu. Zaposlenici su revoltirani i svoju će borbu nastaviti ustrajnim podsjećanjem nadležnih na dana obećanja.
'Štrajk smo shvatili kao radikalnu odluku u borbi za svoj položaj i obustavljamo ga da glazbenici ne 'umru od gladi'. Naši zahtjevi su blokirani lošim zakonima i još gorim propisima. Dakle nije dovoljna dobra volja, potrebni su nam hrabrost, interes i odvažnost nadležnih da preuzmu odgovornost za promjenu zakona i propisa, čiji smo taoci. A dok se tako nešto ne dogodi, propadamo iz temelja, uz obrazloženje da propadamo po zakonu. I uvijek na kraju kažemo da nije problem u novcu, već u neznanju, nebrizi i nepoznavanju osnovnih parametara kulturnog djelovanja onih koji propisuju i donose zakone', priopćio je štrajkački odbor.
Brojni kulturnjaci u prosvjednim akcijama
Podsjetimo, studentskom prosvjedu u Srbiji, koji ulazi u peti mjesec, u formatu generalnog štrajka priključile su se i brojne kulturne ustanove. U dva navrata - 24. siječnja i 7. ožujka - predstave su otkazala kazališta Atelje 212, Narodno kazalište, Jugoslovensko dramsko te Beogradsko dramsko kazalište.
Pozivu studenata na štrajk odazvali su se i Jugoslavenska kinoteka, Udruženje likovnih umjetnika Srbije, Art prostor U10 i Galerija Fakulteta likovnih umjetnosti. Štrajkali su i brojni izdavači te knjižare, poput Lagune, Akademske knjige, Derete ili Geopoetike.