Zbirka slikarstva zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt (MUO) postala je, zahvaljujući kolekcionaru Dinku Podrugu, bogatija za dva remek djela baroknog slikarstva, Jana Victorsa i Leandra Bassana, a ugovor o donaciji potpisan je u petak u Palači Gvozdanović
Djelima starih majstora Guercina, Canaletta, Lebruna, Guida Renija, Vivarinija, Van der Hecka, Ovensa i drugih, sada se pridružuju 'Portret mlade dame kao Diane' nizozemskog slikara Jana Victorsa i 'Krist na Maslinskoj gori', Leandra Bassana.
V.d. ravnatelja MUO Miroslav Gašparović rekao je kako su tim djelima obogatili Zbirku slikarstva materijalno, duhovno i umjetnički, a ona nisu postala samo vlasništvo MUO u Zagrebu, već i hrvatske kulturne baštine.
'Vjerujem da će u budućem postavu MUO, nekom novom muzeju kojemu se idućih godina treba veseliti i za koji se treba boriti gotovo sam siguran da će naći svoje mjesto', istaknuo je.
Leandro Bassano (1557.-1622.) bio je jedan od najznačajnijih venecijanskih slikara i portretista 17. stoljeća, najmlađi sin osnivača dinastije Bassano koji nakon školovanja u očevoj radionici u Bassanu preuzima onu u Veneciji, gdje je bio proglašen vitezom Venecijanske Republike.
Gašparović je objasnio da je teško dešifrirati nijanse stila koje bi razlikovale djela braće i oca Bassano, no stručnjaci su mu pripisali doniranu sliku zbog 'vrlo rafiniranog načina slikanja'.
'To je bilo presudno da mu se atribuira, s obzirom na to da se ne može biti siguran, nema signature ni podataka', dodao je.
Za Jana Victorsa, jednog od najvjernijih prenosioca Rembrandtovog slikarskog stila čija se jedna slika već čuva u MUO, rekao je kako nije bio velika zvijezda, no dovoljno govori i podatak da je bio jedan od samo 23 Rembrandtova učenika.
Victors je nastojao stvoriti karijeru slikara povijesnih tema, no nakon što dolazi do kraha tržišta kad mnogi slikari u Nizozemskoj propadaju, zapošljava se kao 'tješitelj bolesnika', plovi brodom prema Zapadnoj Indiji gdje na kraju i umire.
Slike su donacija američkog Hrvata, kolekcionara i psihijatra iz New Yorka dr. Dinka Podruga i Nacionalne federacije kulturnih zaklada hrvatskih Amerikanaca, koja je prva pomogla MUO nakon potresa, a prošle godine donirala mu sliku Andrije Medulića Schiavonea.
Podrug je rekao kako je uvijek bio najviše zainteresiran za 17. stoljeće jer su tada Caravaggio u Italiji te Rembrandt, njegovi preteče i sljedbenici u Nizozemskoj napravili slikarstvo modernim.
'Kada gledamo te slike možemo prepoznati naše suvremene emocije, ti su slikari postali sposobni prikazati stvari koje su bliže svakodnevnom životu, čak i kada kreću od religioznih tema", istaknuo je.
Slike iz donacije, kao i još neke druge iduće će se godine u organizaciji MUO izložiti u Zadru, Virovitici i Ljubljani.