Otkazivanje emitiranja kontroverznog dokumentarca 'Islam: The Untold Story' potaklo je spisatelja da izrazi svoje negodovanje 'današnjom atmosferom koja ne pogoduje slobodi govora'
Spisatelj kaže da su zabrana njegove knjige u mnogim zemljama i prijetnje smrću koje je doživio nakon objavljivanja stvorile efekt u kojem su brojni autori odustali od sličnih pokušaja.
'Izdavači moraju biti hrabriji', tvrdi Rushdie, koji smatra da je 'jedini mogući način života u slobodnom društvu sloboda govora i izražavanja vlastitog mišljenja'.
Mnogi muslimani smatraju 'Sotonske stihove' blasfemičnima, a knjiga je i dalje zabranjena u Indiji. Šezdesetpetogodišnji pisac živio je u egzilu i skrivao se pred islamskim fundamentalistima dugi niz godina. Pisci su danas i dalje podložni čestim napadima zbog provokativnih religijskih ideja, a najčešće su na metama u Turskoj, Egiptu, Alžiru i Iranu.
'Ako sagledate način na koji slobodu izražavanja napadaju religijski ekstremisti, postoji obrazac termina koji uvijek potiču reakcije mržnje: blasfemija, hereza, uvreda Boga, a to je zapravo srednjovjekovni vokabular. I dalje smo u teškoj društvenoj situaciji jer je anksioznost danas veća nego ikad', ističe Rushdie.
Također je napomenuo da je prošli tjedan engleski Channel 4 otkazao emitiranje njegovog dokumentarnog filma 'Islam: The Untold Story', zbog prijetnji.
'Još uvijek je dobro poznata činjenica da će dokumentarac koji tematizira Islam biti otkazan zbog razmišljanja o posljedicama i indikacijama prikazivanja', zaključio je.
Rushdie uskoro objavljuje svoje memoare nazvane 'Memoari Josepha Antona', po lažnom imenu koje je koristio dok se skrivao u sigurnim kućama, a koje je zapravo referenca na njegove omiljene autore Josepha Conrada i Antona Čehova