U organizaciji galerije Pikto 28. svibnja održat će se u centru Zagreba Reli po galerijama (RPG*), igra u kojoj najuspješniji igrači (posjetitelji) koji od 18 do 22 sata uspiju obići 14 galerija osvajaju povelju časti za spas kulture
Cilj je igre u četiri sata posjetiti što više galerija kako bi spasili raspadajuću kulturu i spriječili da se prelije u virtualni svijet i u potpunosti nestane. Igrači koji uspiju za vrijeme trajanja relija obići svih 14 galerija na mapi osvojit će simboličnu povelju časti za spas kulture.
Tijekom relija posjetitelji mogu koristiti sva prijevozna sredstva (tramvaj, bicikl, automobil) ili se kretati pješke. Ne postoje formalna pravila igre, a smjer kretanja po galerijama nije određen.
Video igre su prisutno i vrlo izražajno sredstvo komunikacije u suvremenom društvu. Digitalna umjetnost u interaktivnom obliku privukla je umjetnike da se izraze kroz pisanje, kiparstvo, glazbu, pričanje priča i kinematografiju te im ponudila mnogobrojne mogućnosti komuniciranja s publikom. Od samih početaka video igara prošla su četiri desetljeća, a dok neki preispituju jesu li video igre umjetnost one su u međuvremenu postale sastavnim dijelom pop kulture.
Reli po galerijama je projekt koji postavlja stvarnost u poziciju virtualne igre pa se poput Gonzala Frasca, teoretičara ludologije i tvorca video igara, koji je postavio ova pitanja možemo upitati: Može li video igra kao medij educirati, potaknuti društvene promjene, potaknuti na kritičko razmišljanje i ponuditi alternativni pogled na razumijevanje stvarnosti. Video igra se godinama smatrala razonodom pa ako je doživimo i samo kao zabavu svakako nas može potaknuti na druženje i interakciju. Stvarnost oblikuje virtualni svijet, a virtualni svijet zatim oblikuje naše okruženje. Ovaj proces neminovno uključuje društvenu dimenziju. Temelj video igara je interaktivnost, a igre razumije svatko i one ne poznaju jezične i kulturne barijere.
Prijenos informacija i zabava nikada nisu bili važniji nego u našem vremenu. Umjetnost se trudi biti interaktivna i djelovati u novim medijima pa tako i same galerije na razne načine pokušavaju svoje sadržaje približiti publici od interaktivnih panela, svjetlećih reklama, user friendly internetskih stranica, video instalacija, aplikacija itd.
Reli po galerijama istražuje mogućnosti razumijevanja poruka iz virtualnog svijeta i poigrava se elementima virtualnog u realnosti. U digitalnom dobu suočeni smo s izazovom pristupa kulturnom sadržaju kroz digitalnu tehnologiju, a video igre su odbačene možda i zbog nemogućnosti da se drugi mediji suoče s jačinom njihovih poruka koje su direktne i interaktivne. Ovaj projekt otvara prostor za zajedničku suradnju i istraživanje mogućnosti te razumijevanje nove generacije publike koja zahtijeva nove sadržaje ili stare sadržaje na novi način.