U nedjelju je otvoren 21. ZagrebDox, što će zasigurno privući velik dio publike. Međutim ovaj zagrebački kulturni tjedan donosi još nekoliko zanimljivih kazališnih predstava te koncert u kultnoj Močvari
Cijeli tjedan, Kaptol Boutique Cinema
Dvadeset i prvo izdanje Međunarodnog festivala dokumentarnog filma ZagrebDox započelo je u nedjelju, a traje do 6. travnja u kinu Kaptol Boutique. U osam festivalskih dana publika će imati priliku pogledati čak 107 dokumentarnih ostvarenja u 16 filmskih programa. Filmovi iz međunarodne konkurencije prikazuju stvarnost današnjih globalnih sukoba i društvenih problema. Tako katarski dokumentarac 'Oči Gaze' prati tri palestinska novinara u opasnoj stvarnosti Gaze, a 'Yalla Parkour' otkriva surovost grada u ratu. 'Dragi Teo' Alise Kovalenko prikazuje ukrajinski rat kroz oči majke koja uzima oružje, a 'Tiha zemlja sporo gori' Olhe Žurbe dokumentira društvene promjene u Ukrajini. Na ZagrebDoxu svjetsku će premijeru imati i dokumentarac 'Crveni tobogan' Nebojše Slijepčevića, u kojem se istražuju sukobi dvije skupine građana oko budućnosti novozagrebačkog parka. 'Najglasnija tišina' Aleksandra Reljića bilježi pak studentske prosvjede u Srbiji, potaknute tragičnim padom nadstrešnice. Za službenu festivalsku nagradu Veliki pečat natječe se 20 filmova u kategoriji Međunarodnog dokumentarnog filma i 18 naslova u Regionalnoj konkurenciji.
Ponedjeljak, Močvara
Ovog ponedjeljka u Močvari se održavaju dva koncerta. Talijanski avant džezeri Zu prvi put su nastupali prije 26 godina u Ksetu. U narednih deset godina postali jedan od omiljenih bendova zagrebačke publike u društvu tadašnjih underground giganta kao što su The Ex, Dälek, Aaly Trio, Steve Mackay i Health. U dvadeset i pet godina postojanja Zu su prošli dug put od malog i nepoznatog trija iz predgrađa Rima do jednog od najtraženijih bendova na svjetskoj avant metal/punk/jazz i mathcore sceni. Drugi bend je Svojat, slovenski avant rock trio. Novo su ime na glazbenoj sceni, ali članovi imaju dugogodišnje iskustvo sviranja u raznim bendovima, kao što su Žoambo Žoet Workestrao, Olfamož, Borghesia itd. Andrej Fon, Ivo Poderžaj i Vid Drašler osnovali su Svojat nakon zajedničkog rada u prethodnim projektima. Njihov istoimeni debi album iz 2020. godine proglašen je najboljim domaćim ostvarenjem na Radio Študentu. Na svom novom albumu 'Ošili me modro' istražuju no wave, avangardni blues, saharski punk, beefheartski ludizam i slobodnu improvizaciju.
Utorak, Novinarski dom
Knjiga 'Budimir Lončar – Prije i poslije kraja' Ivice Đikića donosi priče o životu i karijeri bivšeg jugoslavenskog ministra vanjskih poslova i savjetnika hrvatskih predsjednika, prikazujući pritom njegovu bogatu povijest – od partizanskih dana i diplomatskih mandata u Indoneziji, Zapadnoj Njemačkoj i SAD-u do pokušaja sprječavanja rata u Jugoslaviji. Lončar također dijeli svoje mišljenje o današnjem svijetu, temeljeći ga na stogodišnjem iskustvu i političkoj mudrosti. Knjiga se posebno bavi likovima Josipa Broza Tita, Franje Tuđmana i Koče Popovića, pri čemu Lončar pruža uravnotežene analize Tita i Tuđmana, a s posebnim poštovanjem piše o Popoviću. Poziv je to na razumijevanje mirnih rješenja i prepoznavanje najvažnijih civilizacijskih vrijednosti. Promocija najnovijeg Đikićeva uratka održat će se u Novinarskom domu u 19 sati.
Utorak, Teatar &TD
Prva premijera Teatra &TD ove godine je predstava 'Djevojke s rogovima' u režiji Kristine Grubiše, a u njoj glume Mia Bujan, Ema Šunde i Dorotea Ilečić Sever, uz glazbenog umjetnika Viktora Čižića na klaviru. Ova predstava istražuje žensko stvaralaštvo, hrabrost, strast, prepuštanje i bol kroz biografije Fride Kahlo, Dore Maar i Mileve Einstein. Pomoću njihovih života, otvara teme unutarnjih sukoba i života u sjeni poznatih muškaraca, kao i pitanja o ranjivosti i uspjehu. Glumice povlače paralele između tih pitanja i onih s kojima se žene suočavaju danas, istražujući izazove ženskog iskustva, potisnutu snagu nježnosti i ulogu ranjivosti u borbi za sebe. Predstava se temelji na romanima Slavenke Drakulić 'Frida ili o boli', 'Dora i Minotaur' te 'Mileva Einstein, teorija tuge'.
Petak, Gavella
U suradnji Gavelle sa Srpskim narodnim pozorištem iz Novog Sada, Narodnim pozorištem Sarajevo i Javnom ustanovom Mes – Međunarodni teatarski festival – Scena MESS, na pozornicu stiže jedna od onih priča 'koja je morala biti ispričana', kako je zapisano na koricama romana 'Što na podu spavaš', po kojem je nastala istoimena predstava. Autor knjige Darko Cvijetić progovara o temi odlaska vojnika JNA iz kasarni 90-ih, u ovom slučaju one sarajevske, i čini to na sebi svojstven način - ne zauzimajući stranu te govoreći o užasu rata, o ljudima poput nas, nerijetko još neodraslima, koji su se zatekli u nečem većem od njih samih - a napisao ju je kao niz obraćanja u prvom licu. Ovaj roman je na kazališnim daskama oživio u dramatizaciji i režiji Kokana Mladenovića te igri sarajevskih, novosadskih i zagrebačkih glumaca.
Subota, HNK Zagreb
Praizvedba baleta 'Prekinute veze', u koprodukciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Muzičkog biennalea Zagreb, otvorit će 5. travnja 33. izdanje tog festivala. On istražuje emocije rastanka kroz tri koreografske izvedbe, spajajući fragmentirane priče u jedinstven umjetnički dijalog. Tri koreografa i tri skladatelja, odabrana putem međunarodnog natječaja, stvaraju balete: Ivan Končić donosi 'Flicker Out' u koreografiji Pett Clausen-Knight, Takuya Sumitomo 'Black Puzzle – Still, I Rise' na glazbu Veronike Reutz Drobnić, a Rafał Ryterski 'The Most Familiar Stranger' u koreografiji Alessandra Giaquintoa. Dirigent baleta je Ivan Josip Skender. Ravnatelj Baleta HNK, Massimiliano Volpini, ističe da je najzanimljiviji dio projekta nepoznatost početka, a koja vodi do stvaranja novih ideja i emocija. Festival će istraživati temu prekinutih veza, inspirirajući se zagrebačkim Muzejom prekinutih veza, i posvetiti se različitim umjetničkim interpretacijama ovog pojma.