U Hrvatskom audiovizualnom centru održana je konferencija za medije povodom prve nominacije za nagradu Oscar od hrvatske neovisnosti
Nominaciju je dobio redatelj Nebojša Slijepčević za kratkometražni film 'Čovjek koji nije mogao šutjeti', uradak već nagrađen Zlatnom palmom u Cannesu i Europskom filmskom nagradu. Slijepčeviću su se na presici pridružili glumac Goran Bogdan, producent Danijel Pek, čelnik HAVC-a Chris Marcich i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek. Okupljeni su se u startu našalili da ovoliko novinara ovdje nisu vidjeli.
'Moram reći da riječi 'presretni' nije dovoljna. Ovo je jako velik dan za Hrvatsku, za hrvatski film. Čestitam od srca!', konferenciju je otvorio Marcich.
'Možda je rano za zahvale, ipak je ovo samo nominacija. Kampanje za Oscare su dugotrajne i naporne, a od velike važnosti je bila podrška čitave filmske zajednice', skroman je bio Slijepčević.
'Uzbuđen sam jako i praznovjeran! Koliko znam o procesu, sada nam predstoji borba za svaki glas', rekao je Bogdan.
'Hvala Akademiji, hvala članovima koji su glasovali za nas! Imali smo veliku podršku filmske zajednice, i u zemlji i inozemstvu. Kampanja je stvarno jedna od najkompliciranijih stvari koje sam radio u svojoj karijeri', izjavio je Pek.
'Kako je rekao Gogo Bogdan, svi smo praznovjerni. Ovdje smo kako bismo podijelili veliku radost. Ovo je prvi hrvatski film otkad je neovisne Hrvatske koji je nominiran za ovu prestižnu nagradu. Iz rečenica ovih ljudi je jasno da su oni samozatajni i skromni, istovremeno i iznimno kreativni', sreću nije mogla sakriti ministrica Obuljen Koržinek.
'Slijedi nastavak kampanje, vidjet ćemo hoće li se išta mijenjati zbog požara. Troškovi kampanje su riješeni, sredstva su odobrena. U utakmici smo s velikim produkcijama i država. Možda nismo ravnopravni, ali se možemo nositi sa svima', dodao je Pek.
'Mislim da film leži na leđima Gorana Bogdana. On govori o univerzalnoj dilemi, s njime s može poistovjetiti svatko i bilo gdje. Tomo Buzov je za mene heroj kojeg vrijedi pamtiti, to je humanistička i nadnacionalna žrtva, a film će pomoći da se njegova žrtva zapamti', dodao je Slijepčević.
'Film je inspirirala kolumna Borisa Dežulovića u Slobodnoj Dalmaciji, koja je bila predivno napisana, prije desetak godina. Priču sam odmah vidio kao film', otkrio je Pek.
'Krenulo je od pitcha koji stane u SMS poruku, a zatim sam u ljeto 2021. napisao scenarij. Služio sam se sudskim transkriptima, pročitao sam oko tisuću stranica dokumenata', nadovezao se Slijepčević.
'Jako me iznenadilo što je film iznimno toplo primljen u Beogradu. Također me se duboko dojmilo što je jedna mlada libanonska redateljica prepoznala poruku filma u trenucima kada se tamo odvija rat', kazao je Slijepčević.
'Fascinantna mi je bila reakcija svih suradnika koje smo zvali da rade na filmu, svi su odmah pristali', zaključio je Pek.