U Otvorenoj galeriji Muzeja suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu od četvrtka se može vidjeti izložba iz arhive Atelijera Kožarić, 'Ivan Kožarić: Stvorit ću novi svijet, nova brda, nove gradove!', postavljena u okviru programa 'Laboratorij za oživljavanje'
Odlaskom Ivana Kožarića ovogodišnje izdanje tog programa nehotice je postalo prvi izložbeni hommage velikom bardu, kažu iz MSU-a, gdje je s više od šest tisuća eksponata trajno smješten atelier nedavno preminulog hrvatskog kipara.
'Umjetnik je to koji je prije svega poštovao slučaj, prirodni i spontani tok stvari pa je tako i ova izložba u tom duhu: malenog formata, udaljena od Atelijera Kožarić koji je trenutačno zatvoren za javnost', napominju iz MSU-a.
Podsjećaju kako je Kožarić svoj radni prostor zarana učinio dinamičnim mjestom stalnih mijena i nesvakidašnjih umjetničkih gesti - u kaosu različitih ispremiješanih stvari, nalazile su se, između ostaloga, knjige, katalozi, pozivnice, računi, razglednice, pisma, dokumenti, adresari, rokovnici i golema količina papira s prvim skicama za misli ili djela iz raznih razdoblja njegova dugačkog i plodnog stvaralaštva.
'Arhiva, ili točnije anti-arhiva, budući da tu hrpu sam umjetnik nije imao potrebe usustaviti, jednim je dijelom u procesu prve muzeološke obrade izmještena iz prvotnog kaosa u – muzeološki red', dodaju.
Na izložbi je pozornost najvećim dijelom usmjerena na zapise koji datiraju u Kožarićevo formativno razdoblje jer su i najzastupljeniji u arhivi: od akademije sredinom 1940-ih do boravka u Parizu 1959./60. godine, u razdoblju u kojem kao mladi umjetnik prolazi istinske dvojbe i egzistencijalna pitanja o: životu, smrti, Bogu, prirodi, ljubavi i umjetnosti.
'Kao što je to ponekad radio s već dovršenim djelima, na sličan spontani način, naknadno intervenira na već ispisanim ili iscrtanim papirima. Iščitavanje i odabir njegovih najranije datiranih zapisa u kontekstu onih koji će nastajati kasnije, idu u prilog još jednoj Kožarićevoj misli 'Ja tvrdim da se čovjek uopće ne razvija, nego traži čovjeka otprije, traži korijene'', napominje se u najavi izložbe kojoj je kustos Josip Klaić.
Izložba će biti otvorena do 10. siječnja.