Vatikanska knjižnica, jedna od najstarijih i najbogatijih u svijetu, nakon trogodišnje obnove u koju je uloženo 25 milijuna eura, 20. rujna ponovno otvara vrata istraživačima, priopćio je njezin voditelj.
Radovi u kojima je knjižnica dobila i najsuvremeniju sigurnosnu opremu bili su nužni zbog pukotina na samoj zgradi iz 16. stoljeća u kojoj se čuva oko milijun i pol djela, među kojima najstarija potječu iz prvih stoljeća naše ere, rekao je na konferenciji za novinare kardinal Raffaele Farina.
Knjižnica ima oko 150.000 rukopisa, a među njima je i najbogatije opremljena Biblija u svijetu, ukrašena minijaturama, u čiju je izradu utrošeno kilogram i pol zlata, rekao je konzervator grčkih rukopisa Sever Voicu.
Osim obnove različitih prostorija - među kojima su čitaonice sa stropovima ukrašenim freskama - koje su sada međusobno bolje povezane, knjižnica je dobila i elektronički sustav za kontrolu optjecaja knjiga koji omogućuje da se u svakom trenutku zna gdje je koja knjiga i da se spriječi njezino iznošenje.
Obnovu je financirala sama Bibliotheca Apostolica Vaticana, uz pomoć sponzora iz Italije i inozemstva.
Knjižnicu svake godine posjeti oko 4000 znanstvenika koji ondje mogu istraživati djela vezana uz pravo, povijest, filozofiju, znanost i teologiju.
Papa Benedikt XVI. "pozorno je pratio tijek radova i potvrdio je spremnost" da je posjeti kada se oni završe, rekao je Farina.