Ovog tjedna nudimo filmski i glazbeni festival, kazališnu premijeru, koncert te interdisciplinarni umjetnički program
Ponedjeljak, Cinestar Branimir
Zagrebačkom premijerom prvijenca Brune Ankovića 'Proslava' u ponedjeljak 4. studenog u CineStaru Branimir u 19.30 sati počinje 22. izdanje Zagreb Film Festivala. Moćna i snažna priča 'Proslave' obuhvaća razdoblje od 1920. do početka Drugoga svjetskog rata kroz priču vojnika Mije te kroz tri ključna trenutka njegova života istražuje okolnosti što dovode do rasta ekstremizma u društvu ili, prema riječima redatelja: 'Vidimo da se opet neki mrakovi pripremaju, tako da sam smatrao da je bilo važno ispričati priču iz povijesti kako bismo progovorili o današnjici.' U sedam festivalskih dana, od ponedjeljka do nedjelje, odnosno subotnjeg svečanog zatvaranja uz Zlatnim lavom ovjenčanu 'Susjednu sobu' Pedra Almodóvara, zagrebačkoj publici predstavit će se više od 100 dugometražnih i kratkometražnih ostvarenja iz cijelog svijeta. Već u utorak u večernjim satima na premijeru filma 'Julie je odlučila šutjeti' iz dugometražne konkurencije dolaze glavne glumice Tessa Van den Broeck i Grace Biot, srijeda je rezervirana za hrvatsku premijeru talijanskog filma 'Diva Futura' iz programa Velikih 5, u prisutnosti jedne od glavnih glumica Tese Litvan, a četvrtak za napetu litavsku filmsku slagalicu, triler 'Vikendica', također iz dugometražne konkurencije, u prisutnosti glumica Gelminė Glemžaitė i Agnė Kaktaitė, laureatkinja ovogodišnjeg festivala u Locarnu.
Utorak, Teatar &TD
Nakon 22 godine profesionalnog umjetničkog djelovanja glumica Ivana Krizmanić u Teatar &TD stiže prvi put s autorskim projektom, 'Frutti di mare', u kojem i glumi. Ovu nostalgičnu monodramu kreirala je u suradnji s dramaturginjom Nikolinom Rafaj, a ona potpisuje i režiju. Za scenski pokret zadužena je Ema Crnić, autorsku glazbu Damir Šimunović, a oblikovatelj svjetla je Saša Fistrić. Predstava je nastala u produkciji Petar Cvirn/UO TeatruM i Teatra &TD. 'Frutti di mare' premijerno će se održati u utorak 5. studenog u Polukružnoj dvorani s početkom u 20 sati, a reprizne izvedbe na rasporedu su 6. i .7. studenog. Protagonistica ima jednostavnu želju za odlaskom na more, a ono je simbol beskonačnih obećanja, slobode koja se ne propituje, kao i prostora djetinjstva. No prepreke promijene destinaciju njenog putovanja i odvedu je u period u kojem možda nije bila sigurna u mnoge stvari, ali u jednu jest - da je bila sretna. Ravno u osamdesete. Kroz ovaj vrlo osoban hommage osamdesetima putujemo pomoću eklektičnog niza izvedbenih kodova, od dokufikcionalnih epizoda, preko dionica koje se oslanjaju na stand-up elemente, sve do kolaža filmskih i glazbenih citata tog razdoblja...
Četvrtak, Močvara
Koncert japanske skladateljice Eiko Ishibashi održat će se 7. studenoga u klubu Močvara kao svojevrsna uvertira u nadolazeće 22. izdanje Human Rights Film Festivala. Riječ je o koncertu skladateljice Ishibashi i projekciji filma 'GIFT' redatelja Ryūsukeja Hamaguchija. Naime, nakon suradnje na Oscarom nagrađenom filmu 'Drive My Car' (19. Human Rights Film Festival, 2021.), 'GIFT' je novi projekt skladateljice Ishibashi i redatelja Hamaguchija; riječ je podjednako o izvedbi uživo i filmu, nastalom paralelno s Hamaguchijevim filmom 'Zlo ne postoji', prikazanim u sklopu prošlogodišnjeg festivalskog izdanja. 'GIFT' i 'Zlo ne postoji' koriste isti materijal i scenarij, ali primjenjuju drugačiji pristup. Dok je film 'Zlo ne postoji' nastao kao klasični dugometražni film za prikazivanje u kinima te je, između ostalog, nagrađen Velikom nagradom žirija na prošlogodišnjem Venecijanskom festivalu, 'GIFT' je zamišljen kao zasebni nijemi film namijenjen za glazbenu solo izvedbu. Rezultat je melankolična ekološka zvučna poema koja glazbu stavlja ispred riječi i povremeno podsjeća na Stana Brakhagea u svojem prizivanju svakodnevnog života u snježnim šumama Japana. Koristeći međunaslove umjesto izgovorenog dijaloga, 'GIFT' također otvoreno crpi iz povijesti nijemog filma i Hamaguchijevih idola - Murnaua i Von Sternberga. Upad u pretprodaji iznosi sedam eura, a na dan događanja 10 eura.
Petak, Tvornica kulture
Tvornica kulture donosi Burn Out festival. Na pozornici Velikog pogona zasvirat će nove afirmirane snage nezavisne glazbene scene: Klinika Denisa Kataneca, Šiza, Klotljudi, Rimljani ite doma i Šarena pojava. U petak 8. studenog Šubićeva se pretvara u izlog sadašnjosti i budućnosti domaće glazbene scene. Prvo izdanje Burn Out festivala u Tvornicu kulture uperit će reflektore u neke od najzanimljivijih pojava na nezavisnoj glazbenoj sceni, a žanrovski raznovrstan lineup publici će prezentirati i približiti struje i zvuke glazbene sadašnjosti i budućnosti. Ulaznice po early bird cijeni od 10 eura potražite u Tvornici kulture, na svim prodajnim mjestima CoreEventa ili online na platformi CoreEvent. Regularna cijena ulaznice iznosit će 12 eura.
Subota, Pogon
Exposium je interdisciplinarni program u organizaciji udruge Kurziv i predstavlja završno javno događanje međunarodnog projekta Testing Ground: Reparative Practices for New Cultural Ecosystem. Kroz ovaj projekt pokrenut je niz kreativnih procesa posvećenih promišljanju, testiranju i produkciji 'reparativnih' pristupa, odnosno pristupa koji su otvoreni za iznenađujuće i neočekivane ishode - potaknuti radošću i užitkom prije nego strahom ili strepnjom - te traže načine za suočavanje s različitim sustavnim problemima koji opterećuju odnose u kulturi i društvu, kao i odnose prema okolišu i budućnosti. U trodnevnom programu Exposiuma, u susretu s publikom, neposrednim okolišem, neljudskim i više-no-ljudskim bićima, pojavama i anomalijama pokušat ćemo domisliti kako iz sada-i-ovdje, obilježenog višestrukim i uzastopnim krizama koje nam ne pružaju puno razloga za optimizam, misliti bolje tada-i-tamo. Umjetnički dio Exposiuma uključuje ciklus 'Rizomatske geste', koji predstavlja radove Maje Bojanić, Hrvoslave Brkušić, Nadije Markiewicz i Fette Sans, četiriju umjetnica koje su uz kustosicu Leu Vene u produkciji Kurziva razvijale svoje odgovore na materijale i fokuse projekta u formi izvedbi, instalacija i performativne ekspedicije, te gostovanje izvedbenog predavanja 'Spolni odgoj II: Sposobnost' redateljice Tjaše Črnigoj i ljubljanske udruge Maska. Kolektiv Zakole, koji je kroz rad na močvarnom području Varšave razvio niz metoda opservacije i povezivanja s okolišem, svoju će metodologiju pretočiti u eksperimentalnu šetnju jezerima na Savici. Detalje provjerite ovdje.