SAVEZNIK PROTIV STARENJA

Besplatan trik koji vas čini mlađima

26.07.2013 u 09:45

Bionic
Reading

Poznato je da san važan za zdravlje te da nedostatak sna može biti povezan s raznim bolestima i poremećajima. No nova istraživanja pokazuju snažnu vezu između nedovoljnog broja sati i znakova starenja kože

Studija, provedena na Sveučilištu u Ohiju, ispitivala je katabolizam u koži, procese stanične sinkronizacije i čišćenja stanica te njihovu vezu sa spavanjem. Utvrđeno je da osobe koje loše spavaju gube čak 30 posto više vode 72 sata nakon prekida zaštitnih barijera kože poput izlaganja UV svjetlu u odnosu na osobe koje redovito imaju kvalitetan san.


Žene koje loše spavaju pate od čak dva puta više znakova starenja kože poput sitnih bora, smanjenje elastičnosti i neujednačene pigmentacija. Također, koža im se sporije oporavlja od opeklina, piše Daily Mail.

Kataboliza je prirodni proces pročišćavanja koji pomaže stanicama kože da uklone unutarnje nečistoće koje mogu uzrokovati oštećenja stanica.

Stanice kože, kao i cijeli ljudski organizam, imaju prirodni ritam od 24 sata u kojem se same noću obnavljaju i čiste kako bi se štitile danju.

Istraživanje, koje je provela kozmetička tvrtka Estee Lauder, pokazalo je da je kataboliza na svom vrhuncu tijekom noći.

Kako spavati i izgledati bolje?

1. Koliko sna nam je potrebno?
Prosječna količina sna je sedam do osam sati. Genetske varijacije znače da potrebe za snom mogu varirati od četiri do 10 sati. Genetika također određuje vrijeme kada spavate. Žene imaju tri puta veću vjerojatnost da pate od lošeg sna nego muškarci.

2. Može li se naučiti manje spavati?
Ljudi koji vjeruju da im je potrebno više sna nego što im zapravo treba, pa ostaju u krevetu dulje, uništavaju tako kvalitetu svog sna. Za takve ljude, paradoksalno, smanjenje količine sati provedenih u krevetu može pomoći u kvaliteti sna.

3. Koji su dugoročni učinci nedovoljnog spavanja?

Istraživanja nam govore da dobar san pomaže u zaštiti imunološkog sustava. Koristi i u zdravim prehrambenim režimima i mršavljenju jer regulira hormone koji kontroliraju apetit. Također, regulira naše dnevno raspoloženje i pomaže u borbi protiv stresa, anksioznosti i depresije.

Dobra kvaliteta sna je jedna od ključnih saveznika za mladenački izgled kože. San usporava stvaranje bora i sprečava akne. Dugoročno, kvalitetan san smanjuje rizik od zatajenja srca, Alzheimerove bolesti, dijabetesa i raka.