pokazalo istraživanje

Dobar dečko! Ovaj pas je proglašen najinteligentnijim na svijetu; je li i vaš ljubimac na toj listi?

09.01.2023 u 10:38

Bionic
Reading

U novoj studiji znanstvenici su proučili tisuću pasa postavljajući pred njih deset testova sposobnosti. U istraživanju je belgijski malinois, koji se često koristi kao policijski pas, ostvario 35 bodova od 39 i time zasjeo na prvo mjesto liste najinteligentnijih pasa

Istraživanje koje je obuhvatilo 13 pasmina pokazalo je da je belgijski malinois najinteligentniji pas. Znanstvenici su procijenili 1000 pasa postavljajući im sedam kognitivnih i tri bihevioralna zadatka. Testovi su uključivali njihovu sposobnost čitanja ljudskih gesti i provjeru mogu li životinje zaobići prozirnu ogradu u obliku slova V kako bi došle do hrane koju su mogle vidjeti. Znanstvenici su također istraživali koliko je pas neovisan i koliko brzo od čovjeka traži pomoć kada je ispred njih nerješiv zadatak poput hrane upakirane u zatvorenu kutiju, piše Daily Mail.

Malinois, koji se često koristi kao policijski pas ili kao čuvar, zauzeo je prvo mjesto s 35 od 39 bodova. Border collie je drugi s 26 bodova dok je njemačka pasmina hovawart na trećem mjestu s 25 bodova. ‘Belgijski malinois istaknuo se u mnogim kognitivnim zadacima i ima vrlo dobre rezultate na većini testova', izjavila je Katriina Tiira sa Sveučilišta u Helsinkiju za The Sunday Telegraph.

Saara Junttila, koautorica studije i istraživačica kognicije pasa na Sveučilištu u Helsinkiju, dodala je: 'Većina pasmina ima svoje snage i slabosti. Naprimjer, labrador retriver bio je vrlo dobar u čitanju ljudskih gesta, ali nije tako dobar u prostornom rješavanju problema. Neke pasmine, poput šetlandskog ovčara, postigle su prilično jednake rezultate na gotovo svim testovima.'

Od odabranih pasa za istraživanje zahtijevalo se da budu zainteresirani za rad s hranom kao nagradom te ne budu agresivni prema ljudima. Istraživači su odabrali kućne ljubimce u dobi od jedne do osam godina jer se kognitivne sposobnosti možda nisu u potpunosti razvile kod mlađih pasa dok kod starijih pasa može biti zabilježen kognitivni pad.

Jedan od testova uključivao je dvije zdjelice za hranu; jedna je bila prazna, a drugoj je bilo hrane, ali je bila pokrivena. Ideja je bila vidjeti može li životinja pronaći hranu u drugoj posudi.

Tim je rekao da bi ovaj test bio najbolji pokazatelj ukupne inteligencije, ali podaci su otkrili da nema razlike između pasmina pasa po pitanju tog zadatka.

Pasmine koje su sudjelovale u istraživanju

Belgijski malinois

Australski kelpie

Labrador retriver

Škotski ovčar

Zlatni retriver

Hovawart

Španjolski vodeni pas

Šetlandski ovčar

Engleski koker španijel

Australski ovčar

Mješanac

Njemački ovčar

Finski laponski pas

Border collie

Međutim tri zadatka, od kojih je svaki testirao određeni aspekt kognicije psa, pokazali su kako se pasmine razlikuju. U jednom zadatku pas je morao zaobići prozirnu ogradu u obliku slova V kako bi došao do nagrade, hrane koju je mogao vidjeti. Cilj mu je bio izmjeriti sposobnost rješavanja problema. Tim je mjerio sposobnost pasa da čitaju geste natjeravši ih da reagiraju na pet ljudskih pokreta: stalno pokazivanje, kratko pokazivanje, pokazivanje nogom, pokazivanje na nešto dok su okrenuti u drugom smjeru i praćenje pogleda.

Znanstvenici su također istraživali koliko je pas samostalan i koliko brzo dolazi do čovjeka po pomoć suočen s nerješivim zadatkom – hranom u zatvorenoj kutiji.