Određene prehrambene i ekološke intervencije mogu djelotvorno utjecati na podizanje dječjeg kvocijenta inteligencije
Dopuna dječje prehrane ribljim uljem, uključivanje u kvalitetan predškolski odgoj te zaokupljanje interaktivnim čitanjem - faktori su koji mogu podići inteligenciju malog djeteta, navodi se u novom izvješću objavljenom u časopisu Perspectives on Psychological Science, piše ScienceDaily.
Čak i za vrijeme trudnoće trudnice uzimanjem polinezasićenih masnih kiselina i hrane bogate omega-3 masnim kielinama mogu povisiti dječji IQ za više od 3,5 bodova. Esencijalne masne kiseline pružaju građevni materijal za razvoj živčanih stanica koje tijelo ne može proizvesti u vlastitom aranžmanu.
Raniji upis u školu također podiže IQ kod djece za više od četiri boda zbog utjecaja okruženja koje je kognitivno zahtjevno i poticajno, dok dodatne izvanškolske aktivnosti IQ povisuju za dodatnih sedam bodova.
Interaktivno čitanje u koje su uključeni i roditelji koji mališanima mogu razjasniti dok čitaju s njima - podižu dječji IQ preko šest bodova. Ipak, čini se da ova vrsta rada s djecom nema utjecaja na djecu stariju od četiri godine sugerirajući da se jedino može ubrzati razvoj jezika koji u konačnici povisuje IQ.
Slanje mališana u predškolu može podići njegov ili njezin IQ za više od četiri boda. Uključivanje i socijalizacija u vrtiću koje uključuju i komponentu razvoj jezika mogu povisiti IQ za više od sedam bodova.
Veza između institucionalnog predškolskog odgoja i inteligencije može biti rezultat povećane izloženosti razgovornom jeziku ili pak kompleksnog okruženja u kojem je dijete prisiljeno snaći se najbolje što umije.
Šareno"okruženje može ojačati inteligenciju, a naše istraživanje dokazuje da su intervencije prije polaska u školu najučinkovitije', objasnio je voditelj istraživanja John Protzko sa njujorškog Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development.
Rezultate su on i njegov tim izveli iz zaključaka prijašnjih istraživanja.