transplantacija kose

Doktorica Ana Maletić je jedna od 8 liječnika iz cijele Europe izabrana u vodstvo ISHRS-a za istoimeno područje

17.02.2025 u 14:17

Bionic
Reading

'Danas je onima koji žele otići na transplataciju kose jako teško naći liječnika i kliniku u kojoj će ovaj zahvat biti adekvatno obavljen, s obzirom na mnogobrojne reklame od kojih nažalost, većina predstavlja crno tržište transplantacije kose koje je jako veliko'

1. Nedavno ste izabrani kao jedna od samo 8 liječnika iz Europe da budete u vodstvu europskog ogranka ISHRS-a? Za one koji ne znaju, možete li nam pojasniti važnost te uloge?

Već sam dugi niz godina jedina iz Hrvatske primljena u redovno članstvo ISHRS-a (International Society of Hair Restoration Surgery). To je međunarodno udruženje koje okuplja najbolje liječnike za transplantaciju kose iz cijelog svijeta. Ovo udruženje ima svoje ogranke i vodstva podijeljena po regijama svijeta. Za vodstvo ovog udruženja u Europi izabrano je nas 8 liječnika iz cijele Europe. Ovo priznanje je za mene velika čast i priznanje za moj dosadašnji rad i postignuća na području transplantacije kose te sam ovim priznanjem svrstana u sami svjetski vrh kad je u pitanju transplantacija kose.

2. Možete li nam pojasniti po kojim kriterijima se zapravo zaslužuje takva titula i status?

Da bi netko bio izabran na ovakvu poziciju, bitno je dugogodišnje iskustvo u području transplantacije kose, dugogodišnje članstvo u ISHRS, vrhunski rezultati u radu, konstantno praćenje svih noviteta u ovom području. Također bitan je i znanstveni rad u ovom području, što uključuje otkrivanje novih metoda liječenja ćelavosti i rad na unapređenju tehnika transplantacije kose. Jako je bitan legalan rad u području transplantacije kose, po standardima ISHRS-a gdje je jasno definirano tko može raditi transplantaciju kose, koju edukaciju je potrebno imati, te na koje načine se ispravno i kvalitetno radi transplantacija kose.

Također bitno je podržavanje kolega koji predlažu tko je zaslužio da bude na ovakvim pozicijama.

3. Moglo bi se reći da je transplantacija kose vaš poziv, ali i strast. Danas se klijenti često odlučuju na odlazak izvan granica Hrvatske kako bi ponovo imali bujnu kosu. Što biste im poručili ili savjetovali? Mislite li da nisu dovoljno educirani kada je u pitanju baš ovaj zahvat?

Danas je onima koji žele otići na transplataciju kose jako teško naći liječnika i kliniku u kojoj će ovaj zahvat biti adekvatno obavljen, s obzirom na mnogobrojne reklame od kojih nažalost, većina predstavlja crno tržište transplantacije kose koje je jako veliko. Upravo zato na web stranici: www.ishrs.org postoji rubrika 'find doctor', pod kojom se nalazi popis preporučenih i provjerenih klinika iz cijelog svijeta, u kojima se radi transplantacija kose. Svakako savjetujem svim potencijalnim pacijentima koji traže liječnika i kliniku kojima će dati svoje povjerenje, da odaberu nekoga s ovog popisa.

Nažalost pacijenti su poprilično slabo informirani kad je u pitanju transplantacija kose. Mnoge klinike obećavaju ogromne brojeve kada se dogovara broj folikularnih jedinica koje će se kod pojedinog pacijenta transplantirati. Vrlo često ti brojevi nisu realni, niti je potrebno toliko transplantirati, a niti je moguće, pa vrlo često to ostaje samo obećanje pacijentu, a u stvarnosti im transplantiraju puno manje, te ne omogućuju pacijentima da iskontroliraju i izbroje folikularne jedinice nakon što se izvade s donorske regije, a prije usađivanja u primajuću regiju vlasišta, pa pacijenti žive u uvjerenju da su dobili jako puno za jako malo novaca. To su klasične prevare crnog tržišta iz ovog područja. S druge strane, ako se pokuša transplantirati te velike brojeve, s obzirom da na crnom tržištu koriste jako loše instrumente koji oštećuju folikule, velik broj folikula se ne primi na regiji na koju se usađuju, te time dobivamo gubitak na donorskoj regiji koji se vidi kao veliko prorjeđenje, te ožiljci, a bez adekvatnog poboljšanja primajuće regije. Na crnom tržištu ove zahvate ne izvode adekvatno educirani liječnici nego neko pomoćno osoblje, te su rezultati vrlo često neprirodan izgled vlasišta nakon zahvata, a posebno neprirodna pozicija prednje linije. Također, veliki problem crnog tržišta je i neadekvatna higijena tijekom izvođenja ovog zahvata, te su nerijetke komplikacije. U ISHRS imamo i posebnu sekciju koja se zove 'Fight the Fight', a koja se bori protiv crnog tržišta transplantacije kose, te radimo na edukaciji potencijalnih pacijenata.

4. Kada govorimo o starenju, koja bi bila vaša top 3 tretmana ili zahvata koji najučinkovitije djeluju na kožu te sam izgled lica?

Svakako bi kao osnovni i vodeći tretman istaknula 4D lasersko pomlađivanje lica. Kod ovog tretmana koriste se 4 različite valne duljine lasera od kojih svaka ima drugačije djelovanje i djeluje na drugi sloj kože. Ovim tretmanom postižemo osvježavanje, pomlađivanje i zatezanjekože lica. Tretman traje oko sat vremena, nije bolan, a ponavlja se ovisno o stanju kože i dobi, najčešće 1-3 puta u godinu dana. Ja osobno na ovaj tretman idem već desetak godina, svake godine.

Od kirurških zahvata istaknula bih operaciju gornjih vjeđa, blefaroplastiku kod koje se odstranjuje višak kože na gornjim vjeđama koji nastaje uslijed starenja i djelovanja gravitacije. Ovaj zahvat jako pomlađuje izgled, te od tužnog, spuštenog pogleda dovodi do otvorenog mladenačkog znatno veselijeg pogleda. Ovaj zahvat se radi najčešće u lokalnoj anesteziji.

Svakako bih u ove bitne zahvate za izgled lica uvrstila i transplantaciju kose iako nije direktno zahvat na licu. Kosa čini okvire lica, te ukoliko imamo gubitak kose, a posebice na prednjoj regiji vlasišta, gubi se taj okvir lica i lice izgleda starije. Nakon transplantacije kose opet imamo definiran okvir lica, te lice izgleda znatno mlađe. Ovo je primjenjivo i kod žena i kod muškaraca.

5. U vašim poliklinikama u Daruvaru i Zagrebu, moguće je obaviti razne zahvate. Koji su nekako najčešći, tj za kojima je interes uvijek veći?

Naše poliklinike imaju tri centra: centar estetske kirurgije, centar za kosu i laserski centar, te smo mi liječnici podijeljeni s obzirom tko se s kojim zahvatima više bavi jer ako želite biti vrhunski u svom poslu, ne možete se baviti sa svim zahvatima u estetskoj medicini i kirurgiji koja je danas jako široka, te se trebate opredijeliti za jedan segment.

U centru estetske kirurgije koji vodi moj tata, dr. Duško Maletić najčešće su operacije laserske liposukcije, povećanje dojki, face lifting, blefaroplastike (uklanjanje viška kože na vjeđama), operacija odstojećih uški, abdominoplastika (uklanjanje viška kože na trbušnoj stijenci), brahioplastika (uklanjanje viška kože na nadlakticama) itd.

U centru za kosu koji ja vodim, transplantaciju kose je svakako najčešći zahvat.

U laserskom centru koji vodi moja mama, dr. Ines Maletić najčešći su tretmani pomlađivanja kože lica, od kojih bih izdvojila tretman 4D.

6. Jako je interesantno i lijepo što zapravo radite sa svojim roditeljima koji su vam sigurno na neki način i prenijeli tu ljubav prema ovom poslu. Kako je raditi s obitelji?

Zanimanje liječnika me oduvijek oduševljavalo, te nikad nisam poželjela ništa drugo biti nego liječnik, i to kirurg. Kao mala sam željela umjesto u vrtić ići s mamom i tatom u bolnicu na posao, gdje su tad radili. Nedavno sam gledajući slike iz djetinjstva, na mnogima vidjela kako držim češalj u ruci, tako da i ljubav prema kosi seže od najranijih dana.

Predivno je kad radite s nekim za koga znate da će biti potpuno iskren i dobronamjeran, te da će nesebično otkrivati sve tajne, 'tips and tricks' ovog posla. Također je veliko olakšanje kad imate nekoga koga 24 sata dnevno možete pitati za savjet. Odlično se slažemo u poslu i nadopunjujemo. Međusobno smo podijeljeni po segmentima posla, tako da na neki način svatko radi svoj dio posla, ali obzirom da su nam poslovi vrlo bliski i srodni, uvijek možemo jedni drugima pomoći na neki način.

7. Poznati ste i kao laserski centar. Što vas na tržištu upravo radi te činjenice čini drugačijima od 'konkurencije'?

Mi ne samo da primjenjujemo novosti koje su drugi osmislili, nego mi osmišljavamo nove procedure u estetskoj medicini, te ih objavljujemo u znanstvenim radovima.

Moj tata, dr. Duško Maletić osobno je razvio metodu laserom potpomognute liposukcije podbratka uz zatezanje donje trećine lica i vrata i predstavio ju 2011.g. na Svjetskom kongresu estetske medicine u Parizu. Metoda se pokazala odličnom i uspješnom, tako da od tad redovito Polikliniku Maletić posjećuju stručnjaci iz cijelog svijeta da vide kako se izvodi ovaj tretman. Estetski kirurzi ovaj zahvat sve više primjenjuju, a zadovoljni pacijenti preporučuju dalje.

Laseri su sadašnjost i budućnost estetske medicine. Sve više se radi na razvoju procedura u estetskoj medicini koje su što manje invazivne, a laseri su tu posebno bitni.

Nedavno sam objavila znanstveni rad s vrhunskim rezultatima laserske stimulacije rasta kose.

8. Često provodite i edukacije za liječnike iz cijelog svijeta. Pamtite li neke koje su na vas ostavile snažan utisak i zašto?

U ovom dugom razdoblju, koliko smo edukacijski centar za lasere, kroz naše Poliklinike prošli su brojni kolege zaista iz cijelog svijeta: Brazila, SAD-a, Venezulele, Portugala, Italije, Slovenije, Indonezije, Izraela...

S mnogima od njih smo danas u prijateljskim odnosima, mnoge srećemo na kongresima gdje nam veselo pokazuju svoje vrhunske rezultate upravo onih zahvata koje su prvi put vidjeli kod nas na edukaciji i to je posebno zadovoljstvo, kad vidimo da su naši učenici danas vrhunski stručnjaci.

9. Koji je prvi korak koji treba učiniti osoba koja želi otići na transplantaciju kose?

Kao prvo potrebno je odlučiti kome dati svoje povjerenje, naći liječnika. Ovo je danas vrlo teško s obzirom na veliko crno tržište koje je prisutno u ovom poslu. Da bi se olakšalo i pomoglo pacijentima da odaberu ispravnog kvalitetnog liječnika, ISHRS (međunarodno udruženje liječnika koji se bave transplantacijom kose) na svojoj web stranici imaju popis liječnika iz cijelog svijeta, koji su primljeni u njihovo članstvo, te imaju adekvatnu edukaciju iz ovog područja i rade transplantaciju kose po pravilnim svjetskim standardima. Popis liječnika se može pronaći na web stranici: https://ishrs.org/find-a-doctor/

Bitan je detaljan pregled vlasišta trihoskopskom kamerom, procjena zdravstvenog stanja, uvid u anamnestičke podatke o stanju kose u obitelji, eventualnim lijekovima koji se piju itd., te nakon toga procjena – je li netko kandidat za transplantaciju ili nije.

10. S obzirom da često putujete u svrhu posla, koju biste destinaciju izdvojili ili ako ih je više, koje su to i zašto?

Svake godine posjećujem nekoliko kongresa diljem svijeta. Neki od njih se svake godine održavaju na istim lokacijama, a neki su svake godine na drugom kraju svijeta. Posebno mi je drag svjetski kongres transplantacije kose u organizaciji ISHRS-a, koji se svake godine održava na drugom kraju svijeta. Uvijek nastojim doći na destinaciju nekoliko dana prije kongresa ili ostati nekoliko dana nakon kongresa, te to vrijeme provedem u turističkom razgledavanju i posjetu klinikama mojih kolega koji su na toj lokaciji. Meni posebno zanimljiva lokacija bila je Indija. Kongres je bio u glavnom gradu Delhiju, ali sam obišla i Jaipur i Agru, te tako prošla Zlatni trokut Indije. Ljudi su tamo toliko sretni, gostoljubivi, dragi, kao rijetko gdje. Kulturne znamenitosti su brojne. Taj Mahal je spektakularan, išli smo ga vidjeti u ranu zoru, prije izlaska sunca kako bi ga vidjeli kad ga sunce počinje obasjavati, kad je navodno najljepši i najveličanstveniji. Ono što je meniposebno zanimljivo je što je sve puno drugačije nego kod nas, jako volim vidjeti te različitosti u životu ljudi.

11. Što biste savjetovali mladima koji studiraju medicinu jer znamo da je to itekako put koji zna biti stresan i prepun prepreka?

Bitno je da se studij medicine izabere iz pravih razloga, iz ljubavi prema medicini, radu s ljudima, a ne zato da bi se nešto studiralo, onda je sve lakše. Bitno je redovito pratiti nastavu i redovito učiti, pripremati se za svako predavanje, seminar ili vježbu, a ne čekati da se nakupi gomila gradiva.