Od 26. studenog do 1. prosinca

Festival empatije koji spaja umjetnost i psihologiju

12.11.2024 u 08:13

Bionic
Reading

Festival empatije je novi interdisciplinarni festival koji će se održati od 26. studenog do 1. prosinca na više lokacija u Zagrebu – u Tiflološkom muzeju, Muzeju suvremene umjetnosti i Knjižnicama grada Zagreba

Festival spaja umjetnost, psihologiju i inkluziju. Ideja festivala je svake godine pristupiti nekoj životnoj temi s različitih strana. Ove godine tema festivala je GUBITAK. Sagledat ćemo razne vrste gubitka, bilo da se radi o gubitku voljene osobe, obiteljskih ili prijateljskih odnosa, zdravlja, trudnoće, doma, posla, autonomije…

Festivalom nastojimo potaknuti dijalog o psihološkim procesima koji nas ponekad znaju zastrašiti, a ustvari su sasvim prirodni i uobičajeni u određenim okolnostima. Nastojimo demistificirati unutarnja stanja kroz koja kao ljudska bića možemo proći kad izgubimo nešto voljeno i ohrabriti otvoreni razgovor o mentalnom zdravlju.

Na festivalu će se prikazati različita umjetnička djela: izložbe, filmske projekcije i književna djela te predstaviti razni umjetnici s kojima ćemo razgovarati o njihovim procesima tijekom rada na umjetničkom djelu. Posjetitelji će moći prisustvovati i mnogim predavanjima i radionicama koje će održati stručnjaci iz područja mentalnog zdravlja te inkluzivnim radionicama.

U realizaciji festivala sudjeluju umjetnici, psiholozi, psihoterapeuti, osobe s invaliditetom, udruge koje se bave ugroženim skupinama, fakulteti, kulturne institucije… Uz 25 predavanja i radionica, posjetiteljima je omogućeno i 25 besplatnih online psihoterapija.

Festival je besplatan za sve posjetitelje, a organizira ga Kreativna Audiovizualna Asocijacija- KAVA.

Organizatorice:

Ivana Karačonji Rupčić je scenaristica, redateljica i producentica različitih filmskih, televizijskih i radijskih formata. Umjetnička je voditeljica i producentica KAVAe – Kreativne Audiovizualne Asocijacije. Ideja o Festivalu empatije je došla kao logičan slijed više društveno relevantih projekata i tema kojima se bavila. (Sustavno surađuje sa slijepim i slabovidnim osobama na audiodeskripcijama raznih kazališnih, filmskih i televizijskih djela, scenaristica je i redateljica dokumentarne serije 'Razgovori s prijateljima' kroz koju nas vodi slijepa novinarka Gordana Glibo...)

Lana Vincelj Bele je psihologinja i psihoterapeutkinja koja volontira od fakultetskih dana. Radila je u nekoliko ustanova socijalne skrbi i odgojno-obrazovnih ustanova. Trenutno radi u svojoj tvrtki 'Osloni se' te provodi savjetovanje, psihoterapiju i edukacije o mentalnom zdravlju. Kroz svoje radno i volontersko iskustvo senzibilizirala se na različite ljudske probleme i upoznala različite ljudske životne priče 'iznutra'.

Suradnici: Gordana Glibo (Up2date), Morana Matković, Petra Kovačević (Trenutak slobode), Blaž Rebernjak (FFZG)