NIJE SAMO UKRAS

5 najčešćih grešaka u uzgoju spatifiluma: Kako da vaša omiljena biljka dugo ostane zdrava

11.03.2025 u 06:05

Bionic
Reading

Kućne biljke nisu samo dekoracija, već i čiste zrak od štetnih tvari te poboljšavaju kvalitetu života u zatvorenom prostoru, a jedna od njih je i mirni ljiljan, odnosno spatifilum

Prekrasni spatifilum, odnosno mirni ljiljan, nije samo dekorativna biljka, nego i uspješno pročišćava prostor u kojem se nalazimo.

Suvremeni način života često nas nažalost prisiljava da većinu vremena provodimo u zatvorenim prostorima, okruženi namještajem, elektronikom i građevinskim materijalima koji ispuštaju štetne spojeve. Tu na scenu stupaju biljke pročišćivači zraka jer djeluju kao prirodni filtri, apsorbirajući ugljikov dioksid i druge štetne tvari poput formaldehida, benzena, ksilena i trikloretilena, a oni se često nalaze u bojama, lakovima, ljepilima, pa čak i u nekim vrstama namještaja.

Jedna od njih je i divni spatifilum, a evo što morate znati o njegovom uzgoju.

Spatifilum, poznatiji kao mirni ljiljan ili 'ženska sreća', jedna je od najomiljenijih sobnih biljaka. Njegovi elegantni bijeli cvjetovi, zapravo modificirani listovi, i sjajni tamnozeleni listovi unose dašak tropske ljepote i spokoja u svaki prostor. Iako se smatra biljkom relativno jednostavnom za održavanje, spatifilum ipak zahtijeva određenu pažnju da bi napredovao i cvjetao.

Biljka je iz tropskih šuma, što znači da u svom prirodnom staništu raste u sjeni višeg drveća. Stoga mu je za optimalan rast potrebna neizravna svjetlost. Izravna Sunčeva svjetlost može pak uzrokovati opekline na listovima, manifestirajući se kao smeđe mrlje. Idealno mjesto za spatifilum je blizu prozora okrenutog istoku ili sjeveru ili pak mjesto s difuznom svjetlošću. Ako primijetite da biljka ne cvjeta, pokušajte je premjestiti na malo svjetlije mjesto, ali i dalje izvan dosega izravnih Sunčevih zraka.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Tajne uzgoja

Jedan od najčešćih izazova u njezi spatifiluma je pravilno zalijevanje. Ova biljka voli vlažno tlo, ali je izuzetno osjetljiva na prekomjerno zalijevanje, što dovodi do truljenja korijena. Pravilo je zalijevati je kada se gornji sloj zemlje (oko 2-3 cm) osuši na dodir. Tijekom proljeća i ljeta, kada je u fazi aktivnog rasta, zalijevanje treba biti češće, a zimi, u periodu mirovanja, treba ga smanjiti.

Važno je koristiti vodu sobne temperature, a idealno destiliranu vodu ili kišnicu, jer spatifilum može biti osjetljiv na kemikalije prisutne u vodi iz slavine (fluor, klor). Važno je uzgajati ga i na dobro dreniranom tlu kako bi se spriječilo zadržavanje vode i truljenje korijena. Nakon zalijevanja, obavezno ispraznite višak vode iz podloška.

Kao tropska biljka, spatifilum obožava visoku vlažnost zraka (idealno 50-60 posto). U suhim uvjetima, posebno tijekom zimskih mjeseci, kada grijanje isušuje zrak, vrhovi listova mogu postati smeđi.

Da biste povećali vlažnost biljke, možete koristiti nekoliko metoda:

Redovito prskanje listova - koristite raspršivač s finom maglicom i destiliranom vodom.

Podložak s mokrim kamenčićima - stavite biljku na podložak ispunjen vodom i kamenčićima, pazeći da dno posude ne dodiruje vodu.

Ovlaživač zraka - ako imate više biljaka koje vole vlagu, ovlaživač zraka je izvrsna investicija.

Smještanje u kupaonicu - zbog dosta vlage ona je odlična pozicija za spatifilum.

Ova biljka preferira više temperature, najbolje između 18°C i 27°C. Izbjegavajte njezine nagle promjene i propuh jer može dovesti do opadanja listova. Nemojte je postavljati ni blizu klima-uređaja, radijatora ili vrata koja se često otvaraju.

Tijekom aktivnog rasta (proljeće i ljeto) spatifilum treba redovito prihranjivati. Koristite uravnoteženo tekuće gnojivo za sobne biljke, razrijeđeno na pola preporučene jačine. Gnojite jednom mjesečno, a tijekom jeseni i zime, kada biljka miruje, smanjite ili potpuno prekinite gnojidbu. Prekomjerno gnojenje može oštetiti korijenje i uzrokovati opekline na listovima.

Spatifilum treba presađivati jednom godišnje ili svake dvije godine ili pak kada primijetite da korijenje izlazi kroz drenažne rupe na dnu posude. Odaberite onu koja je samo malo veća (2-5 cm u promjeru) od prethodne. Prevelika posuda može dovesti do zadržavanja previše vlage i truljenja korijena. Koristite kvalitetnu, dobro dreniranu zemlju za sobne biljke, najbolje mješavinu treseta, perlita i komposta.

Žutilo lišća je čest problem, a može biti uzrokovan pretjeranim ili nedovoljnim zalijevanjem ili nedostatkom hranjivih tvari.

Treba spomenuti i to da je spatifilum relativno otporan na bolesti, ali može biti podložan napadu štetočina kao što su lisne uši, crveni pauk i štitasti moljci. Redovito pregledavajte biljku i, ako primijetite štetočine, tretirajte je insekticidnim sapunom ili uljem neema.

Uz pravilnu njegu i pažnju, vaš će vas spatifilum nagraditi svojim prekrasnim izgledom i pročišćavati vam zrak u domu.