ObiljeŽen međunarodni dan

Hrvatski transplantacijski program izborio se s izazovom uslijed pandemije, podizanje svijesti u javnosti opet predstavlja glavni prioritet

10.10.2020 u 08:19

Bionic
Reading

10. listopada obilježava se dan Europskog dana doniranja i transplantacije organa te je tim povodom tvrtka Astellas d.o.o. organizirala web konferenciju na kojoj su hrvatski stručnjaci s područja transplantacijske medicine razgovarali o programu transplantacije u vrijeme COVID-19 pandemije, kako je tekao transplantacijski program u prvom valu pandemije, s kojim su se izazovima susretali i što nam donosi budućnost transplantacijskog programa u Hrvatskoj, osobito ako se dogodi drugi val pandemije

Transplantacija organa katkad predstavlja jedinu terapijsku opciju u spašavanju života pacijenta. Uspješna transplantacija omogućava novi život, ali i bolju kvalitetu života pacijentima te mnogima pruža mogućnost povratka normalnim životnim i radnim aktivnostima. Prema podacima Eurotransplanta, organizaciji koja okuplja transplantacijske centre, laboratorije i donatorske bolnice iz osam europskih država, doniranje organa i tkiva pomogla je spasiti čak 7.406 života prošle godine.

Mogućim donorima organa u Hrvatskoj smatraju se sve preminule osobe koje se za života tome nisu izričito protivile. Naš zakon ne propisuje obvezu traženja dozvole za eksplantaciju organa od obitelji umrle osobe, no u praksi se ipak poštuje stav obitelji. Zbog toga je važno govoriti o ovoj temi i upoznati svoju okolinu s osobnim stavom o doniranju organa poslije smrti.

U skladu s time, tvrtka Astellas d.o.o. pokreće kampanju »Što vas inspirira na darivanje« s ciljem podizanja svijesti o važnosti doniranja organa i transplantacijske medicine. U želji za educiranjem, dijeljenjem važnih informacija sa širom javnosti i inspiriranjem ljudi da budu donori i govore o ovoj temi, kampanja je aktivna na web stranici budidonor.hr te Facebook i Youtube kanalu.

Hrvatska je prema broju donora i transplantacija organa jedna od vodećih zemalja u svijetu s najkraćim vremenom čekanja na presađivanje organa.

Utjecaj pandemije COVID-19 na transplantacijski program u Hrvatskoj

Hrvatski transplantacijski program pozicioniran je na samom svjetskom vrhu što možemo zahvaliti visoko razvijenoj svijesti o doniranju organa i solidarnosti naših građana, vrsnosti transplantacijskih timova te učinkovitom organizacijskom modelu koji rezultira velikim brojem uspješnih transplantacijskih zahvata. Članstvo u Eurotransplantu - međunarodnoj organizaciji čija je zadaća raspodjela organa za presađivanje

primateljima iz zemalja članica - osiguralo je Hrvatskoj ravnopravno mjesto u društvu visoko razvijenih zemalja Europske Unije. Ipak, u ožujku 2020. zatekli smo se u situaciji na koju nitko od nas nije mogao biti spreman, a značajan utjecaj COVID-19 pandemije odrazio se i na kvalitetu i opseg Hrvatskog transplantacijskog programa koji je zahtijevao određenu prilagodbu.

,,U dogovoru s Ministarstvom zdravstva i Povjerenstvom za transplantaciju organa, krajem trećeg mjeseca smo zatvorili naše transplantacijske centre za elektivne transplantacije bubrega, osim u slučaju hitnih transplantacija neophodnih za spašavanje života pacijenata. Bez obzira na to, transplantacijski centar KBC-a Zagreb ostao je kontinuirano aktivan. Dnevno su se pregledavali bolesnici s transplantiranim bubregom, organizirali su se pregledi i upućivalo ih se u lokalne centre te smo rješavali nefrološke i kirurške komplikacije naših pacijenata ukoliko je to bilo potrebno. Za vrijeme zastoja transplantacijskog programa zbog COVID-19 pandemije u KBC-u Zagreb napravljene su dvije transplantacije srca.'', rekao je predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Zagreb, prof. dr. sc. Željko Kaštelan, dr. med.. KBC Zagreb najveći je nacionalni centar za transplantaciju bubrega i u svoje je transplantacijske timove promptno inkorporirao mikrobiologe i epidemiologe, a krajem svibnja nastavljen je transplantacijski program.

prof. dr. sc. Željko Kaštelan, dr. med.

Predstojnik Klinike za urologiju KBC Zagreb

Kako tvrdi prof. dr. sc. Željko Kaštelan, situacija je sada poprilično optimistična: ,,Kada smo otvorili centre dogodio se svojevrsni boom u broju transplantacija organa, tako da smo uskoro gotovo nadoknadili broj transplantiranih organa. Do kraja srpnja 2020. imali smo svega dvije transplantacije manje nego što smo ih imali krajem srpnja prošle godine.''

Slično iskustvo podijelili su i stručnjaci iz drugih transplantacijskih centara. Prim. dr. Branislav Kocman, dr. med. i voditelj Centra za transplantaciju solidnih organa i hepatobilijarnu kirurgiju KB-a Merkur, ponosno je spomenuo brojku od 110 do 120 transplantacija jetre godišnje. Ove statistike čine KB Merkur najjačim transplantacijskim centrom po broju transplantiranih jetri u sustavu Eurotransplanta. ,,Bilo je očekivano da se od pojave COVID-19 pandemije ti brojevi smanje. U prvim mjesecima prije lockdowna napravili smo 28 transplantacija jetre, a od ponovnog pokretanja programa do danas još 41, dakle ukupno 69.'' dodao je prim. dr. Branislav Kocman.