Napokon dolazite kući nakon itekako zasluženog godišnjeg odmora, no umjesto zelene dobrodošlice dočekale su vas suhe biljke, otpali i požutjeli listovi. Prije nego li počnete očajavati i bacite sve do jedne, pokušajte s ovim trikovima vraćanja biljaka u život
Ostaviti biljke kod kuće, otići na godišnji odmor i naći ih svježe, zdrave i prije svega žive, može biti poprilično izazovno. Možda je sustav kućnog navodnjavanja zakazao ili nisu imale dovoljno svjetla, možda im je temperatura u stanu uslijed iznimno vrućih dana jednostavno bila previsoka. Kako god, zastanite i pokušajte biljke vratiti u život s ovih nekoliko korisnih savjeta.
Prije nego što se bacite na posao, provjerite što je pošlo po zlu – možda u prostoriji nije bilo dovoljna razine vlage ili je biljka dobila previše ili premalo vode? Kada utvrdite moguće uzroke, svakako ih imajte na pameti prilikom odlaska na idući odmor.
Odrežite suho lišće i cvjetove
Pomozite oživjeti svoje biljke rezanjem osušenih listova i cvjetova. Naime, ono što se osušilo je mrtvo i neće se oporaviti. Biljka će vam biti zahvalna jer će rezanjem izbjeći slanje hranjivih tvari u one dijelove koji se ne mogu spasiti tijekom procesa hidratacije. Za rezidbu koristite oštre škare, a prije rezanja svake biljke očistite ih alkoholom. Tako ćete, u slučaju da se neka biljka razboljela, izbjeći širenje zaraze.
Provjerite imaju li biljke nametnike
Oslabljena biljka često je laka meta za različite vrste nametnika. Provjerite vrhove i donje strane lišća i stabljike i upotrijebite najprikladniji insekticid za otkriveni problem. Ako je moguće, uklonite gornji sloj tla i bacite ga: tako ćete eliminirati mogućnost izlijeganja jajašaca insekata, ali i ubrzati kasniju hidrataciju.
Zalijte biljke
Dehidrirana biljka zahtijeva pažljivo zalijevanje, a često griješimo ostavljajući je u kanti s vodom satima kako bi se 'natopila'. Istina, kanta će pomoći, ali i malo strpljenja i spoznaja da samo zato što je dugo bila potopljena ne znači da će se brzo oporaviti.
Ako je vaša suha biljka posađena u zemlju, grabljama napravite brazde u tlu: tako će voda prilikom zalijevanj lakše prodrijeti dublje. Za rehidraciju biljaka koristite mlaku vodu: većina supstrata se bolje otapa upija od hladne vode, a na taj način će se osim biljke rehidrirati i suho tlo koje će ponovno dobiti svoju propusnost. Ako je biljka u posudi, postupite na isti način, ali izvadite biljku iz posude.
Pošpricajte lišće
Raspršivačem poprskajte listove biljke, a ako su prašnjavi, iskoristite priliku i očistite ih. Ako je lišće bilo prekriveno prašinom, nakon čišćenja ga ponovno poprskajte i ostavite da se samo osuši. Ako se ne radi o prevelikoj biljci, uvijek je dobra ideja staviti gu kadu ili tuš i obilno obilno ga poprskati.
Biljku promatrajte nekoliko dana
Održavajte tlo vlažnim sljedećih nekoliko dana i pažljivo pratite male promjene. Ako mlitavi listovi ponovno stoje uspravno, a stabljike ostaju čvrste, vrlo je vjerojatno da je proces oporavka bio uspješan.
Može pomoći i promjena mjesta, osobito ako se radi o biljci na otvorenom koja je bila na punom suncu: puno će se lakše oporaviti ako je nekoliko dana u sjeni ili polusjeni.
Imajte na umu da se listovi biljaka mogu se osušiti zbog pretjeranog i nedovoljnog zalijevanja. Stoga je važno istaknuti činjenicu koja može biti korisna u nekim slučajevima: pretjerano zalijevanje može uzrokovati slične simptome kao nedovoljno zalijevanje. Listovi biljaka također postaju mlitavi i mogu požutjeti, što može dovesti do krivog zaključka.
U tom slučaju morat ćete provjeriti vlažnost tla i postupiti na isti način, ali prestati zalijevati. Ako se radi o prekomjernom zalijevanju, izvadite biljku iz posude ili zemlje sa što više zemlje oko korijena. Koristite kuhinjski papir da upije što više vlage i ostavite da se suši na zraku cijeli dan. Na kraju vratite biljku na mjesto i pričekajte da se tlo osuši prije ponovnog zalijevanja.