Iako je patlidžane moguće pronaći u dućanima tijekom cijele godine, kasno ljeto je idealno doba kad možete pronaći najljepše i najzrelije primjerke
Odaberite patlidžane ili balančane, kako ih na moru zovu, srednje veličine, jer će u takvima biti manje sjemenki koje uzrokuju njegovu dobro poznatu gorčinu. Vanjska kora treba biti sjajna i čvrsta.
Bogat je vlaknima koja pospješuju probavu i antioksidansima, no zato je siromašan vitaminima i mineralima.
Kod kupovine patlidžana najvažnija je svježina. Stoga je najbolje lagano ga stisnuti kako biste se uvjerili da nije jako mekan i provjeriti ima li na sebi smeđe mrlje. Najbolje ga je čuvati na hladnom mjestu izvan hladnjaka i u tom slučaju može zadržati svježinu i do nekoliko dana.
Pržite li patlidžane ili pečete u kriškama, nakon što ih narežete poželjno je posoliti ih i ostaviti sat do dva da puste vodu. Potom ih isperite i nastavite pripremati po receptu. To je dobar trik za uklanjanje gorčine iz patlidžana, koji će nakon tog postupka imati čak i pomalo slatkast kremast okus koji se sjajno stapa s različitim namirnicama i začinima.
Ako ga u ispečete u pećnici, dobit ćete svilenkastu kremastu teksturu sjajnog okusa, koja će se uz nekoliko začina pretvoriti u jako ukusan, zdrav i niskokaloričan namaz.
Potrebni sastojci
½ kg patlidžana
¼ šalice svježe nasjeckanog peršina
¼ šalice grčkog jogurta
2 žlice tahini paste
1½ žlica limunovog soka
1 žlica nasjeckanog češnjaka
½ žličice kumina
1 žlica ekstra djevičanskog maslinovog ulja
Priprema
Zagrijte pećnicu na 200°C. Na lim stavite papir za pečenje i na njega patlidžane te pecite nekih 45 minuta dok ne omekšaju.
Nakon što ih izvadite iz pećnice, uklonite im koru, a 'meso' stavite u blender zajedno s peršinom, jogurtom, tahini pastom, limunovim sokom, češnjakom i kuminom.
Umiješate u dobivenu smjesu maslinovo ulje i poslužite s kruhom.