U tijelo svakodnevno na različite načine unosimo toksine, u čijoj eliminaciji je jetra najvažnija. Iako je jetra organ bez kojeg ne možemo, nekako se o njoj jako malo govori i razmišlja. Zapitate li prosječnog čovjeka je li dobar prema svojoj jetri, najčešće ne zna odgovor. K tome nije zanemariva činjenica da je jetra tihi organ, koji se 'ne buni'
Inače, jetra je žlijezda i srećom, to je jedini unutrašnji organ koji se može regenerirati. Glavna funkcija jetre je lučenje žuči, koja igra važnu ulogu u probavi te regulaciji šećera i kolesterola u krvi.
Moderni zapadnjački način života općenito se naziva toksičnim. Dok sami ne možemo puno učiniti za poboljšanje kvalitete zraka živimo li u industrijskim i prometnim zonama, jetri puno možemo pomoći promjenama navika.
Ono što jetra ne voli je sljedeće:
- masnu i prženu hranu, posebno fast-food,
- prejedanje (jetra radi pojačano i opterećena je, a svaki organ u našem tijelu vremenom se troši, odnosno umara i više ne može raditi maksimalnom snagom),
- velike količine kave
- redovito konzumiranje alkohola u količini većoj od čaše vina dnevno,
- pušenje
- hranu bogatu pesticidima i aditivima (čitajte etikete – ovdje pripadaju i gotova i polugotova jela pripremljena starim tehnologijama, s puno dodataka, boja i pojačivača okusa),
- nekontrolirano uzimanje lijekova (i lijekovi za kronične bolesti štetni su, ali kako se oni uzimaju pod kontrolom liječnika, on će procijeniti optimalnu dozu koja liječi primarnu bolest, a jetri škodi u najmanjoj mogućoj mjeri),
- oralne kontraceptive (i oni se izdaju isključivo na liječnički recept, ali većina žena koristi ih godinama, a ne obavlja redovito preglede koji će procijeniti zdravlje jetre).
Pripadate li onima koji su se prepoznali u dva ili više gornjih rizičnih faktora, savjetujemo da odete liječniku na pregled te ozbiljno prionete promjeni navika.
Iako na neke faktore ne možete utjecati, rizik možete smanjiti i jetri pomoći tako da pojačate unos onoga što ona voli:
-artičoka,
-češnjak,
-rajčica cikla, mrkva (crveno povrće),
-zeleno i gorko povrće bogato klorofilom,
-jabuke, kruške i ostale vrste voća bogate pektinom,
-mahunarke, posebno grašak, soja i grah,
-zeleni čaj.
Pogledate li malo pažljivije sve nabrojeno, uočit ćete da je mediteranski način prehrane prijateljski nastrojen prema jetri jer je pun lešo (kuhane) hrane i maslinovog ulja kao praktički jedine masnoće, a u tradicionalne mediteranske namirnice pripadaju i artičoka, češnjak, raštika, blitva, peršin…
Najpoznatija ljekovita biljka za liječenje jetre je sikavica, a u ljekarnama se može kupiti i dosta dodataka prehrani koji pomažu jetri. No, laički zahvati dolaze u obzir samo kod jetre koja je tek preopterećena lošim načinom života, dok je u slučaju bilo koje dijagnosticirane bolesti jetre uz promjene navika nužno kvalitetno liječenje pod kontrolom liječnika.