Pandemija koronavirusa ne znači i to da su nestale klasične viroze, prehlade ili gripa, no često je vrlo teško razlikovati simptome
Sve navedene bolesti dijele vrlo slične simptome, pa je ponekad teško razlučiti je li u pitanju gripa, covid-19 ili prehlada.
Broj zaraženih koronavirusom ponovno je u porastu diljem svijeta, no na svu sreću, barem zasad, broj hospitalizacija relativno je nizak.
Za cijepljene dokazi upućuju na to da će infekcija ovom varijantom ipak biti lakša, kaže epidemiolog i bivši izvršni direktor Odjela za zdravstvo Detroita, dr. Abdul El-Sayed, piše CNN.
On upozorava kako su dnevne stope slučajeva covida-19 koje je prouzročio najnoviji soj omikron premašile deltu.
El-Sayed kaže kako je sposobnost identificiranja i uništavanja virusa mnogo veća svaki put kada uzmemo još jedno pojačanje cjepiva pa ne čudi to da su simptomi blaži ako je osoba cijepljena.
Naravno, to ne znači da infekcije ne treba shvaćati ozbiljno, dodao je, posebno kada se uzme u obzir rizik od zagušenja zdravstvenog sustava.
'Samo zato što je niži rizik od teške bolesti, to ne znači da omikron i dalje ne predstavlja veliku zdravstvenu opasnost. Čak i mali udio ozbiljno bolesnih u odnosu na broj zaraženih može u konačnici izazvati velike probleme', rekao je.
Kako prepoznati o kojoj se bolesti radi?
Početni simptomi prehlade, gripe i covida-19 obično su slični, rekao je epidemiolog. I covid i gripa često uzrokuju povišenu temperaturu, umor, bolove u tijelu, grlobolju, otežano disanje i povraćanje ili proljev. Zaraza covidom može izgledati kao prehlada ili gripa, stoga je najbolji način da znate što se zbiva jest da se testirate.
Ipak, da smo se zarazili covidom-19, otkrivaju glavobolja i suh kašalj, a također treba pripaziti na gubitak okusa i mirisa, mada je taj simptom manje izražen s novom varijantom omikron.
'Oni koji imaju ozbiljne bolove u prsnom košu, posebno ako uz to ide suh kašalj, obavezno trebaju potražiti liječničku pomoć', kazao je El-Sayed.
SEZONA GRIPE
Evo kako nabildati imunitet i lakše se oduprijeti virozama
Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti upozorava i da kod onih koji su bili izloženi virusu, ali nemaju simptome, i dalje postoji mogućnost da se infekcija dovoljno razvila da se može očitovati na testu.
'Ako ste bili negativni na testu, to ne znači nužno da se niste zarazili koronavirusom. Najbolje da se više puta testirate, odnosno da ponovite postupak nakon 12 ili 24 sata. Ako ste dva puta zaredom negativni, možete biti sigurni da se niste zarazili koronavirusom', objašnjava dr. El-Sayed.
Što se tiče najmlađih, dr. Sarah Ash Combs iz Dječje nacionalne bolnice u SAD-u, objašnjava kako je dosta teško prepoznati kod djeteta ima li ono covid-19 ili je samo prehlađeno.
Jedino što će tu dvojbu pouzdano otkriti je testiranje.
'Kada roditelji dođu na hitan prijem s djetetom koje šmrca i ima upaljeno grlo, kažem da bez testiranja ne možemo sa sigurnošću znati o čemu se radi', ističe liječnica.
'S obzirom na to da su simptomi često blaži, zaraza omikronom može nalikovati na prehladu. Bilo bi dobro cijepiti djecu protiv gripe, čisto da se smanji vjerojatnost infekcije i tim virusom', rekla je dr. Ash Combs.
Dobra vijest je da znamo kako se nositi s infekcijama kada se djeca vrate u školu, upozorava doktorica.
Mjere poput redovite dezinfekcije, distanciranja i smanjenja broja okupljenih u zatvorenom prostoru učinkovite su u smanjenju širenja zaraze.
Ipak, preporučene mjere i savjeti mogu se i mijenjati dok vrijeme prolazi, jer varijantu omikron poznajemo tek mjesec dana, kaže dr. El-Sayed.