Sezona gripe dosegnula je vrhunac, a do sada je evidentirano oko 24.000 oboljelih. Gripa ne zaobilazi ni djecu, a ovo su simptomi koji je 'detektiraju'
Gripa ili influenca je akutna zarazna bolest dišnog sustava koju uzrokuju virusi gripe A, B i C. Zaražena osoba govorom, kašljanjem ili kihanjem izbacuje kapljice koje sadrže virus gripe. Virus se može prenijeti i bliskim kontaktom i predmetima koje je koristila zaražena osoba. Gripa se brzo prenosi i širi među ljudima. Javlja se u obliku manjih ili većih epidemija, najčešće od sredine prosinca do travnja. Zaraziti se mogu osobe bilo koje životne dobi. Bolest uglavnom prolazi za tjedan dana, a teški oblici bolesti češće se javljaju u male djece, starijih osoba i osoba s kroničnim bolestima.
Sezona gripe dosegnula je vrhunac, a do sada je evidentirano oko 24.000 oboljelih i 31 smrtni ishod zbog te bolesti i njezinih komplikacija, doznaje se u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) u kojemu očekuju da će se broj oboljelih početi smanjivati idućih tjedana.
Premda gripa najčešće prolazi bez komplikacija te odlazak liječniku često nije nužan, komplikacije su moguće, pogotovo kada je riječ o osobama koje već boluju od neke bolesti. U slučaju kroničnih bolesti preporučljivo je cijepiti se, a potvrđuje to i specijalist pedijatrijske infektologije i pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece Klinike, Goran Tešović.
'Dvadeset i pet godina govorim roditeljima da barem kronično bolesnu djecu cijepe protiv gripe. Nažalost, čini se da govorim to uzalud', komentirao je doktor Tešović za 24sata nakon što je zemlju potresla vijest da je jedno šestogodišnje dijete preminulo je od posljedica gripe u zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević, dok je drugo 11-godišnje dijete u teškom stanju i priključeno na respirator.
Kako prepoznati gripu?
Simptomi gripe nastupaju naglo, unutar nekoliko sati i traju u prosjeku 7–10 dana. Uz visoku temperaturu u pravilu je prisutna i glavobolja, bol u mišićima te umor i iscrpljenost. Gripu prati i nadražajan, neugodan kašalj.
Uobičajeni simptomi u djece su:
- vrućica od 38.5°C ili više koja traje prosječno 3–5 dana
- zimica i tresavica
- suhi kašalj koji se javlja najčešće drugog ili trećeg dana bolesti
- glavobolja
- umor, iscrpljenost, opća slabost
- bol u mišićima i zglobovima
- gubitak apetita
- proljev
- povraćanje
- bol u trbuhu grlobolja
- začepljen nos ili curenje iz nosa
Što ako dijete ima simptome gripe?
Ako se pojave simptomi gripe opće preporuke su mirovanje i ostanak kod kuće. Zbog drugih ukućana važno je voditi računa o higijeni pa je tako preporučljivo koristi papirnate maramice koje se odmah nakon uporabe bacaju u smeće, a dijete valja redovito prati ruke sapunom i vodom, a obavezno nakon kašljanja, kihanja i brisanja nosa.
Prostorije u kojima boravi dijete je nužno redovito provjetravati te čistiti površine i igračke kako bi se spriječilo širenje zaraze. Djetetu treba stalno nuditi tekućinu. Naime, dijete treba piti veću količinu tekućine kako bi se izbjegla dehidracija.
Koja djeca imaju povećani rizik od razvoja komplikacija gripe?
- djeca s kroničnom bolesti pluća, srca, jetre ili bubrega, šećernom ili drugim kroničnim bolestima
- pretila djeca
- nedonoščad
- djeca koja zaostaju u razvoju
- djeca s oslabljenim imunološkim sustavom
Za snižavanje povišene tjelesne temperature može se primijeniti paracetamol ili ibuprofen.
Dok dijete ne ozdravi preporučljivo je izbjegavajte bliski kontakt s drugim osobama, osobito s dojenčadi, djecom do dvije godine, trudnicama te s osobama oslabljenog imuniteta. Imajte na umu da su djeca su zarazna u prosjeku 5–7 dana od početka simptoma. Dijete treba ostati kod kuće najmanje 24 sata nakon prestanka vrućice i bez korištenja lijekova za snižavanje povišene tjelesne temperature.
Kada treba potražiti hitnu medicinsku pomoć za dijete?
Ukoliko se u djeteta pojavi najmanje jedan od sljedećih simptoma:
- vrućica koja traje dulje od pet dana
- vrućica popraćena tresavicom
- pojava osipa
- poremećaj stanja svijesti (pospanost, teško razbuđivanje)
- izražena klonulost
- neuobičajena mirnoća
- otežano, ubrzano, plitko disanje
- dugotrajni napadaji kašlja
- uzastopno povraćanje
- potpuni gubitak teka
- u slučaju ponovnog porasta tjelesne temperature nakon što je dijete bilo bezvrućice dulje od 24 sata