Još uvijek mediji i javnost bruje o alkoholiziranim tinejdžerima kojima je pružena pomoć u bolnici u Splitu nakon novogodišnjega slavlja
Radilo se o tinejdžerima između 13 i 17 godina koji su hospitalizirani zbog teškog pijanstva, među kojima je i 13-godišnja djevojčica sa 2,2 promila alkohola u krvi, a liječnici Klinike za dječje bolesti splitske bolnice kažu da ne pamte takav slučaj.
Tinejdžeri i alkohol nisu ništa novo, a čini se da se dobna granica konzumenata i kod nas, nažalost, sve više spušta. Tako su u prosincu 2012. predstavljeni rezultati projekta Zdrav za 5 pokazavši da čak 87,9 posto srednjoškolaca pije, a taj broj stalno raste. 'Donekle je dobro to da se ne radi o svakodnevnim konzumentima, nego onima koji piju uglavnom vikendom', iznijela je između ostaloga i taj podatak Nadica Puškaš, socijalna radnica Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije na predstavljanju projekta Zdrav za 5.
Da ne bismo previše pametovali, donosimo nekoliko činjenica o alkoholu o kojima treba razmisliti:
Mnogi ljudi pogrešno vjeruju da je alkohol, poput kave, stimulans, no on zapravo izaziva depresiju! Ako si loše volje i piješ alkohol, možeš pasti u još veću depru. Bez alkohola imat ćeš mnogo više energije da se dobro isplešeš i zabaviš i manje će ti se spavati! Isto tako, alkoholom nećeš utažiti žeđ, nego ćeš je samo pojačati. On dovodi do dehidracije i ima visok udio praznih kalorija.
Alkohol utječe na samokontrolu! Baš kad ti se čini da malo 'cugice' popravlja raspoloženje, skužiš da te ta cugica zapravo vrti oko malog prsta i upravlja tobom. Naime, alkohol utječe na središnji živčani sustav, na tvoju sposobnost rasuđivanja i samokontrole jer 20 posto alkohola odmah ulazi u krvotok kroz stijenke želuca. Utjecaj je dakle jači što si gladniji, a može dovesti do toga da se osramotiš pred drugima i postaneš 'internetska zvijezda' ili do rizičnih ponašanja, tipa vožnje u pijanom stanju ili seksa bez zaštite. Zato oprezno s pićem!
Velike količine alkohola odjedanput mogu brzo izazvati trovanje koje može dovesti do kome ili čak smrti. Ako se netko jako napije, a zatim izgleda kao da je u komi, to nije nimalo zabavno jer možda upravo umire!
Alkohol je posebno štetan za mlade! Tijelo i mozak tinejdžera još se razvijaju – tinejdžeri koji vole popiti zato će uglavnom teže učiti i imati lošije ocjene u školi, a također će si povećati rizik da postanu alkoholičari kad odrastu. Osobe koje počnu piti do svoje petnaeste godine imaju pet puta veće šanse da postanu alkoholičari nego oni koji počnu piti tek nakon dvadesete.
Znanstvenici su otkrili da se posljedice alkoholizma, poput kardiomiopatije, miopatije skeletnog mišićja i oštećenja jetre, javljaju ranije kod žena nego kod muškaraca, bez obzira na kraću izloženost alkoholu.
Uf, mamurluk! 'Dar' nakon burne noći druženja s alkoholom je mamurluk. On nastaje kad se alkohol iz tijela počne povlačiti, a glavobolju uzrokuje iznimna dehidracija mozga, koji je doslovce pomaknut od lubanje, pri čemu dolazi do oštrih bolova na dodirnim točkama kao što su sljepoočnice i podnožje vrata.
Posljedice alkohola uključuju: otupljenje osjetila, oslabljenje osjetilno-motoričkih sposobnosti, oslabljenje refleksivnih motoričkih reakcija, smanjenje koncentracije, oslabljeno pamćenje, smanjenu sposobnost prosuđivanja, snenost ili umor i, u ekstremnim slučajevima, komu ili smrt. Alkohol se nikada ne smije miješati s ilegalnom drogom ni s lijekovima, npr. tabletama protiv bolova ili antibioticima, jer može trajno oštetiti jetru i dovesti do komplikacija kao što su povraćanje, problemi s radom srca i teškoće disanja. U najgorem slučaju, stvar može završiti komom ili smrću.
Neka su istraživanja pokazala da je prekomjerno pijenje alkohola glavni uzrok razvoja brojnih vrsta raka kao što su rak usta, larinksa, jednjaka, jetre, crijeva i dojke. Također može igrati ulogu u razvoju raka gušterače i pluća. Zaključak je: što više piješ, veće su šanse da dobiješ rak.
Kad je alkohol problem? Kako ćeš znati ima li netko od tvojih prijatelja ili ti sam problem s alkoholom? Ponekad je to teško reći, no postoje znakovi koji to odaju. Problem s alkoholom postoji ako imaš neki od sljedećih znakova: redovno piješ, lažeš o količini popijenog alkohola, vjeruješ da se bez alkohola ne možeš dobro zabaviti, redovito patiš od mamurluka (glavobolje), osjećaš se iscrpljeno, depresivno ili čak razmišljaš o samoubojstvu, osjećaj zamračenja u glavi, ne sjećaš se što si radio pod utjecajem alkohola.