U NEKOLIKO KORAKA

Kako brzo očistiti hladnjak i riješiti se lošeg mirisa

07.01.2017 u 07:53

Bionic
Reading

Blagdanima kuhamo više pa imamo i više ostatka, a nerijetko ostanu zaboravljeni u hladnjaku. No blagdani su gotovi i bilo bi dobro zbog zdravlja da uz bacanje neiskoristive hrane usput operete hladnjak pa tek onda nabavite nove zalihe

Ako je hladnjak prenatrpan, ometa se cirkulacija hladnoga zraka i stvara se okružje idealno za razvoj raznih bakterija. Ujedno ćete teže vidjeti ostatke hrane ili namirnice kojima je istekao rok. Tako riskirate i razvoj opasnih bakterija u svježim namirnicama kao što su salmonela ili Escherichia coli. Zato je važno da hladnjak bude čist, a hrana pravilno raspoređena. Hladni zimski dani tjeraju nas da više vremena provedemo kod kuće pa iskoristite tu priliku i očistite hladnjak.

Detaljno čišćenje

Naravno, prvo trebate sve isprazniti pa iskoristite priliku da bacite sve ostatke hrane i provjerite rok trajanja na pakiranjima. Sve ladice i police koje se mogu izvaditi maknite pa operite zasebno toplom vodom i sapunicom. Unutrašnjost hladnjaka najlakše ćete oprati pastom od sode bikarbone i tople vode iako većina prljavštine odlazi i samo s malo deterdženta i vodom. Za sitnije utore najbolje je koristiti staru četkicu za zube kako biste dobro istrljali sve ostatke hrane i bakterije, a kako je četkica manja od klasične spužvice bit ćete prije gotovi.

Na kraju uzmite čistu pamučnu krpu pa nekoliko puta prebrišite unutrašnjost kako biste maknuli sve ostatke. Iako nije nužno odmah prebrisati i vanjski dio hladnjaka, očistite makar ručku jer svi imaju naviku otvarati hladnjak dok spremaju hranu pa i na ručki ima ostataka. Nemate li sode bikarbone kod kuće, možete koristiti i kombinaciju bijelog octa s vodom. On je odlično prirodno sredstvo za čišćenje.

Uklonite ustajali miris

Unatoč detaljnom čišćenju, ponekad se nije lako riješiti ustajalog mirisa. I ocat i soda bikarbona većinom će ukloniti neugodne mirise, ali kao to nije uspjelo postoji nekoliko trikova. Nakon što vratite sve u hladnjak, ostavite mjesta za jedan mali tanjurić na polici. Na njega stavite nekoliko žličica mljevene kave i pustite da odstoji preko noći. Drugi način je da u zdjelicu s vodom stavite bijeli ocat pa također pustite da stoji u hladnjaku.

Pravilno skladištenje hrane

Nakon nedavnih slučajevima salmonele u mesu i jajima potreban je dodatni oprez unatoč tome što su hladniji dani. Sirovo meso držite u posebnoj vrećici, odvojeno od ostalih namirnica kako sokovi ne bi kapali na drugu hranu. Jaja nikako nemojte držati u vratima hladnjaka. Njih je najbolje smjestiti na treću policu u sredinu gdje je temperatura uvijek ista. Real Simple savjetuje da niti mlijeko ne držimo u vratima hladnjaka.

Povrće držite u zasebnoj ladici na dnu hladnjaka. Nemojte ga prati prije konzumiranja jer će prije propasti zbog ostataka vode. Nije preporučljivo povrće držati zajedno s voćem koje otpušta plin etilen. Zbog njega voće poput banana prije dozre, a ako povrće bude uz njih, također će prije propasti.