U mnogim dijetama upravo se ugljikohidrati navode kao neprijatelji broj jedan na putu prema vitkoj liniji. No ipak neke dijete čak i promoviraju ugljikohidrate, pa se i više nego lako zbuniti. Donosimo pet vladajućih mitova o ugljikohidratima te pravu istinu
Danas, kada se nalazimo između prodavača koji zapakirane ugljikohidrate promoviraju kao zdrave za srce te fitnes stručnjaka koji izričito tvrde da su ugljikohidrati nezdravi, lako je zbuniti se. Nutricionistica i stručnjakinja za fitnes Susan B. Dopar donosi pet mitova o ugljikohidratima te pravu istinu.
Prvi mit: Ako želite izbjeći ugljikohidrate, s menija treba izbaciti kruh, tjesteninu, žitarice, rižu i krumpir
Iako se kruh, tjestenina, žitarice, riža i krumpir nalaze među najpoznatijim ugljikohidratima, istina je da i druga hrana sadrži ugljikohidrate, poput voća, povrća, mliječnih proizvoda, oraha, sjemenki, graha i mahunarki te avokada, piše Huffingtonpost. Ove namirnice su prirodni ugljikohidrati te imaju veću hranjivu vrijednost od obrađenih ugljikohidrata i onih koji imaju manju razinu vlakana. To znači da kad iz prehrane izbacite 'očite' ugljikohidrate, u organizam ćete i dalje unositi određenu količinu ugljikohidrata, ovisno o vašem načinu života, nivou aktivnosti, godinama te zdravlju.
Drugi mit: Žitarice su zdrave za srce
Premda se brojne žitarice reklamiraju kao vrlo zdrava hrana te savršena za zdravi doručak ili međuobrok, činjenica je da velik broj žitarica u svome sastavu sadrži veće količine masti i šećera. Postoje i zdrave žitarice, no činjenica je da ukoliko pojedete veću zdjelu žitarica, to je isto kao da ste pojeli 4-6 šnita kruha, što se tiče ugljikohidrata. Mnogi ljudi preskaču doručak tvrdeći kako im doručkovanje samo pojačava osjećaj gladi, a upravo je to uzrokovano žitaricama. Naime, žitarice poprilično povećavaju razinu šećera u krvi koja nakon nekog vremena naglo pada jačajući apetit.
Treći mit: Kako bi dobilo dovoljno hranjivih tvari, tijelo treba kruh, tjesteninu i žitarice
Naši preci preživjeli su stotine godina bez kruha, žitarica ili tjestenine, a činjenica je da se potreba za vitaminima i mineralima lako može udovoljiti i bez tih namirnica. Hrana može biti vrlo zdrava ako je neprerađena te raznolika. Ukoliko jedete prerađenu hranu, pokušajte se bazirati na samo pet sastojaka.
Četvrti mit: Ako ne jedete cjelovite žitarice, u organizam nećete unijeti dovoljno vlakana
Uz cjelovite žitarice, postoje mnogi izvrsni izvori vlakana u prehrani. Većina zdravstvenih organizacija preporučuje unošenje 25 grama vlakana dnevno. Kako biste u tijelo unijeli dovoljno vlakana, dovoljno je da svaki da pojedete nešto sa sljedećeg popisa:
-dvije čajne žličice sjemenki lana -4,5 grama
-jedna šalica brokule ima malo više od pet grama
-bademi, njih dvadesetak, imaju oko 20 grama
-jedna trećina avokada ima oko četiri grama
-jabuka srednje veličine ima pet grama
-pola šalice graha sadrži šest grama
Peti mit: Ako želite jesti manje ugljikohidrata, treba kupovati namirnice na kojima piše da sadrže neto ugljikohidrate
Smatra se da hrana na kojoj piše da sadrži neto ugljikohidrate sadrži manje ugljikohidrata. No to je, prema riječima nutricionistice i stručnjakinje za fitnes Susan B. Dopar, potpuna zabluda. Kako kaže, da bi se došlo do iznosa neto ugljikohidrata, uzimaju se ugljikohidrati koji dolaze iz vlakana ili alkoholnog šećera te ga se oduzima od ukupnog iznosa ugljikohidrata. Pretpostavka je da ugljikohidrati iz vlakana ili alkoholnih šećera nisu obrađeni od strane tijela te da imaju minimalne efekte na šećer u krvi. Maltitol je jedan od glavnih alkoholnih šećera koji se nalaze u hrani, a ne povećavaju šećer u krvi. Neto ugljikohidrati koji se navode na etiketama, prema riječima Susan B. Dopar, samo su zabluda.
Prava istina
Zdrav način prehrane je konzumiranje prirodne hrane i neprerađenih ugljikohidrata koji se nalaze u povrću, voću, orašastim plodovima, sjemenkama, grahu i drugim mahunarkama. Imaju nizak glikemijski indeks, što znači da ne podižu razinu šećera u krvi jer sadrže vlakna, a osim toga su i puni vitamina, minerala i hranjivih tvari.