Svađe su neizbježan dio života i sigurno ne postoji osoba koja se nikada nije posvađala. Iako mnogi smatraju da su svađe znak da nešto ne štima, psiholozi kažu da veliki broj veza propada upravo zbog obuzdavanja i poricanja neslaganja
Psiholozi kažu da nas ne treba brinuti, ako se ponekad svađamo s nama bliskim osobama (starcima, dečkom/curom, bratom/sestrom, prijateljima i dr) jer je važan način na koji se svađamo.
Stoga je vrlo bitno naučiti se prepirati, a najvažnije je zadržati kontrolu nad sobom.
Dr. Phil, TV gledateljima dobro poznat iz 'Oprah Showa', kaže da je u prepirci nedopustivo ponašati se nezrelo i agresivno. Zapamtite kako je primarni zadatak riješiti neki nesporazum a ne samo pobijediti u verbalnom obračunu.
Drži se teme: Kad se prepireš s nekim, drži se onoga oko čega se javila nesuglasica.
Nastoj raspravljati u privatnosti: Nikad se ne svađaj pred drugim ljudima jer ćemo svađu pretvoriti u nastojanje da pobijedimo drugu osobu.
Priznaj kad si pogriješo/la: Bolje je priznati pogrešku, ispričati se i prebroditi taj trenutak jer druga osoba obično više poštuje ispriku.
Poštuj tuđe mišljenje: Bez obzira na to što se ne slažeš s njim/njom, moraš naučiti prihvaćati drugačije stavove.
Ne ulazi u nepotrebno detaljiziranje: Primjerice, frendica ti je zaboravila vratiti omiljeni CD i oko toga ste se zakačile, no onda se svađa proširila na to je li ga zaboravila ponijeti u srijedu ili četvrtak. Koji je dan bio, u ovom je slučaju zanemariva činjenica!
Usredotoči se na problem: Nikad ne treba govoriti o simptomima, nego o uzrocima. Dakle, razmisli o tome što te muči i posloži u glavi svoje misli.
Izbjegavaj direktan verbalni napad: Odupri se želji da u nedostatku dobrih argumenata napadneš sugovornika svim sredstvima. Dakle, ne vrijeđaj svog sugovornika, na primjer nemoj ga nazivati lijenim, debelim ili glupim.
Ne prekidaj: Ne prekidaj svog sugovornika dok izlaže stav, pusti ga neka kaže što ga muči, a tek onda ti kreni sa svojim argumentima.