Dok su neki znakovi starenja vidljivi, poput sijedih vlasi, suhe kože ili bora, postoje još neki znakovi koji uključuju neobjašnjiv osjećaj hladnoće kako ulazimo u određenu dob
I vama je sigurno poznat stereotip o baki ili djedu koji ni u srpnju ne skidaju topli prsluk, a ni dva para čarapa nisu im nepoznanica čak i po najvećim vrućinama - jer im je, kako kažu, hladno.
Ako i sami znate za takve primjere u svojoj okolici, trebate znati i da to doista ima temelje u znanosti te je povezano sa starenjem.
'Kako starimo, naše se tijelo mijenja, uključujući postotak tjelesne masti, mišićnu masu, kožu i znojne žlijezde. Te promjene mogu utjecati na toplinsku regulaciju tijela. Kao rezultat toga, možda nećemo prepoznati ni temperaturne promjene. Naša osnovna tjelesna temperatura može se i promijeniti', kaže dr. Ken Koncilja.
Što uzrokuje netoleranciju na toplinu i hladnoću? Netolerancija na temperaturu obično se javlja u 70-im ili 80-im godinama.
KORISNI SAVJETI
Da, moguće je: Evo kako prehranom držati kilograme pod kontrolom i pri tome se dobro osjećati
No ako se to dogodi ranije, za to mogu biti krivi određeni zdravstveni problemi, a to su:
Bolesti štitnjače: Smetnje u radu štitnjače mogu se razviti već u tinejdžerskim godinama. Hashimotov tireoiditis najčešći je tip hipotireoze u SAD-u, a može uzrokovati to da vam je stalno hladno.
Rak glave i vrata: Liječenje zračenjem koje utječe na štitnjaču može promijeniti način na koji percipirate temperaturu. 'Hormoni štitnjače pomažu u podizanju tjelesne temperature', kaže dr. Koncilja.
Neurodegenerativne bolesti: Parkinsonova bolest i demencija mogu utjecati na to koliko vam je vruće ili hladno.
Nedostaci u prehrani: Stanja kao što su npr. skorbut, nedostatak vitamina B12 ili manjak folne kiseline također utječu na tjelesnu temperaturu. 'To je nešto što o čemu često razgovaram s pacijentima. Ako nešto nije u redu s vašom tolerancijom na toplinu ili hladnoću, obavijestite svog liječnika o tome', kaže ovaj stručnjak.
Ako je vaša netolerancija na vrućinu i hladnoću vezana uz dob, evo nekoliko korisnih savjeta:
Ostanite hidrirani: Kako starimo, naš refleks žeđi također se smanjuje. Zato je važno piti puno tekućine, bez obzira na godišnje doba.
Pazite na vrijeme: Pripazite na indeks topline ljeti i faktor hladnoće zimi. 'Kada je indeks topline iznad određenog broja, lokalne zdravstvene službe izdat će upozorenja za starije osobe i malu djecu. Važno je pridržavati se pravila, držati se što dalje od sunca i redovito piti vodu', kaže on.
Izgradite mišiće: Nikad nije kasno za mišićnu masu pa uključite treninge u svoju svakodnevicu, a to može pomoći u regulaciji tjelesne temperature, odnosno termoregulaciji.
Uvijek se odijevajte ovisno o vremenu: Kad je vruće, nosite laganu i prozračnu odjeću od prirodnih materijala, a kad je hladno, birajte tkanine koje zadržavaju toplinu, poput vune. Nosite rukavice i kape koje pokrivaju uši. 'Ozebline su česte u starijih osoba i mogu se brzo dogoditi. Dakako, i odgovarajuća obuća je važna. Nabavite tople čarape i kvalitetne tople čizme ili cipele koje ne propuštaju vodu', podsjeća dr. Koncilja.