Prošlo je sedam godina otkako se Iva Rajić odvažila i svoju ljubav, onu prema knjigama, odlučila podijeliti s poznatim, ali i nepoznatim ljudima. Njezin blog pod nazivom Bibliovca ubrzo je postao nezaobilazna stranica za sve ljubitelje knjige, baš kao i njezin profil na Instagramu, na kojem je danas prati više od 20 tisuća ljudi te vjeruju njezinom odabiru i prema njezinim preporukama kupuju knjige. Koje su knjige toliko dobre da ih ne smijete zaboraviti ovog ljeta spakirati u kofer i ponijeti na godišnji odmor, otkrila je samo za tportal
Prvi dio ove godine pokazao se turbulentnijim i neizvjesnijim nego što je itko od nas očekivao i ne bih se iznenadila da je i vama, kao i meni, potpuno poremetio mnoge planove i odluke, pa tako i one o tome gdje, kada i kako provesti vruće ljetne mjesece koji nam službeno počinju već za koji dan.
Jedino što mogu jamčiti, sebi i vama, jest da ću ovoga ljeta zadovoljstvo, zabavu i nova, revitalizirajuća iskustva pronaći u zanimljivim knjigama. Iskoristit ću ovu divnu priliku da vam skrenem pozornost na neke već objavljene naslove koji će na vas, po mom skromnom mišljenju, ostaviti poseban dojam.
Nekoliko je naslova na vrhu tog popisa i, da mogu, riskirala bih da ispadnem nepristojna vukući vas za rukav i inzistirajući da ih pročitate što prije, ako već niste.
'Kirka' autorice Madeline Miller (Profil) idealna je knjiga za ženu u bilo koje doba godine, ali sigurna sam da će vrijeme provedeno na nepoznatom, nenaseljenom otoku uz jednu od najpoznatijih čarobnica i zavodnica iz grčke mitologije potaknuti malu osobnu transformaciju.
Kirka nam je ostala poznata kao maliciozno biće, okrutno prema umornim mornarima. Madeline Miller je u ovoj knjizi, koja se našla u užem izboru za prestižnu Women's Prize for Fiction za 2019. godinu, ponudila sasvim drugačiju, dirljivu i inspirativnu priču o toj nezaboravnoj ženi.
Znajući da ćete nakon 'Kirke' biti gladni nečeg sličnog, odmah vam skrećem pozornost na 'Tisuću lađa' autorice Natalie Haynes (Vorto Palabra). Ona prestižna književna nagrada koju sam gore spomenula? Ova knjiga nalazi se u užem izboru za istu tu nagradu ove godine.
Prepričat će vam Trojanski rat iz potpuno drugačije perspektive. Svi slavni epovi veličali su djela i smionost muškaraca, a žene su gurali na marginu zbivanja - one su bile žrtve i ljudima i bogovima, ratni plijen i pasivni sudionici rata. 'Tisuću lađa' zbirka je svjedočanstava žena čije se priče, odlučila je muza Kaliopa, više neće ignorirati; nema sumnje da će vam potpuno promijeniti pogled na Trojanski rat.
'Daisy Jones i šestorka' autorice Taylor Jenkins Reid (Vorto Palabra) treba stići iz tiskare svaki tren i preklinjem vas da ovoj neobično koncipiranoj knjizi pružite priliku, čak i ako niste poznavatelj glazbe ili ljubitelj biografija rock bendova. Ova svojevrsna autobiografija izmišljenog rock sastava osvojit će vas svojim uzbudljivim pričama o talentu, stvaranju, cijeni umjetnosti i slave, o pravoj ljubavi, prijateljstvu i odanosti.
Amazon Prime Video uskoro priprema miniseriju snimljenu po ovoj knjizi, a ako vam treba još malo nagovaranja, reći ću vam samo da će na ekranu biti jako puno Sama Claflina, kojeg smo zavoljeli u ulozi nemogućeg i neodoljivog Willa Traynora u ekranizaciji romana 'Tu sam pred tobom'.
A kad smo se već dotakli priča koje su svoj put pronašle od knjige do ekrana, ovih dana je Suzanne Collins objavila 'Baladu pjevica i zmija' (Profil), dugo očekivanu četvrtu knjigu u uspješnom distopijskom serijalu 'Igre gladi', po kojoj će se, najavili su iz studija Lionsgate, snimati film. 'Balada pjevica i zmija' vraća nas u prošlost Panema i upoznaje nas s jednim od najkontroverznijih (z)likova(ca) serijala - predsjednikom Coriolanusom Snowom.
Na popisu imam i malog 'prebjega' u nakladi Rockmarka; autorica Kelsey Miller nešto je što nam je bilo poznato samo s malih ekrana dopremila među korice knjige. Na pristupačan, vrlo zabavan način ispričala je povijest kultne serije 'Prijatelji' koja, iako stara dvadesetak godina, zapanjuje gledanošću i popularnošću što gotovo da ne opada s godinama i koja je nepovratno obilježila odrastanje mnogih generacija.
Ako vam ovog ljeta zatreba kratko, a britko štivo prošarano inteligentnim sarkazmom, nemojte propustiti knjigu 'Nevidljivi život Eurídice Gusmão' brazilske autorice Marthe Batalhe (Ljevak), koja govori o 'nevidljivim' ženama unutar patrijarhalnog društva u Rio de Janeiru četrdesetih godina.
Ono što u ovoj knjizi tjera na nemirno vrpoljenje je činjenica da će vam ono što čitate, premda smo 'svjetlosnim godinama daleko od svega toga', zvučati jako poznato. Gorko-sladak okus u ustima ostavlja ova knjiga, ali baš zbog toga je od srca preporučujem. Sjajna je, a i otvara oči...
Uskoro nam stiže neobičan, provokativan, egzotičan roman 'Noćni tigar' autorice Yangsze Choo (Znanje) koji nas kroz očaravajuću priču o starom kineskom praznovjerju o čovjeku koji se pretvara u tigra vodi u istraživanje povijesti kolonijalizma u Maleziji, ali i u intimno traganje za osobnom slobodom, samostalnošću i snalaženjem u uzbudljivoj, ali zabranjenoj ljubavi.
'Queenie' Candice Carty-Williams (Hena com) je fenomenalno pisana i vrlo pitka priča o mladoj ženi razapetoj između tradicionalnih očekivanja vlastite jamajčanske obitelji i svijeta suvremenog Londona, uz koji su vezani svi njezini snovi i ambicije. Niti jedan od tih svjetova ne može je u potpunosti zadovoljiti niti im može prestati pripadati, a balansiranje između tih proturječnih zahtjeva oslikat će koliko je zapravo kompliciran život osobe koja iz bilo kojeg razloga živi na samoj granici između svijeta koji nestaje i svijeta koji nastaje. U tom mutnom, kaotičnom području tek treba utrti staze i osmisliti nove načine života i postojanja. Dirljivo i razoružavajuće.
Ako poželite nešto malo mračnije, vrlo napeto, a što se brzo i lako čita, od srca preporučujem 'Verity' autorice Colleen Hoover, poznate nam po svojim provokativnim ljubavnim romanima. Ovo je priča o kompliciranim odnosima i mračnim ambicijama koja će u ring staviti dvije žene - jednu koja ima sve ono što želi ona druga te će ovoj drugoj dati priliku da osjeti što znači imati sve što ona prva ima - a onda prepustiti čitatelju da do samog kraja pokuša razriješiti u kojem kutu ringa se nalazi osoba koja je zaista opasna.
I za kraj, preporučila bih knjigu 'Kada tijelo kaže ne' liječnika Gabora Matéa (Mozaik knjiga). Ljeto je razdoblje u kojem rekuperiramo psihu, dušu, odnose, ali prije svega tijelo. Mi žene smo pogotovo sklone, jureći da zadovoljimo raznovrsne tuđe potrebe i hitne zahtjeve, ignorirati ono što nam govori vlastito tijelo. Gabor Maté u ovoj knjizi nježno, ali odlučno skreće pozornost na činjenicu da nam tijelo, pogotovo kada se razboli, pokušava reći mnogo više osim 'trebaš odmor'. Tijelo, čak i kada je bolesno, i dalje je, čini se, naš prvi saveznik i savjetnik i prijatelj koji će nam skrenuti pozornost na to da ne živimo život kakav zaista želimo živjeti.