Neke od najljepših biljaka mogu biti opasan dodatak u vrtu. Za ovih pet opasnih trajnica trebao bi znati svaki vrtlar. Naime, moguće ih je uzgajati, ali uz određen oprez
Mnoge popularne vrtne trajnice kriju skrivenu tajnu. Iako mogu izgledati elegantno i lijepo, neke trajnice sadrže otrovne spojeve koji su štetni za ljude i životinje. Ove biljke često uspijevaju u proljeće i ljeto, stvarajući zadivljujuće cvjetove i bujno lišće, ali s ovom ljepotom dolazi i rizik.
Međutim, to ne znači da bi vrtlari trebali izbaciti ove biljke dvorišta, vrtova i balkona. Mnoge otrovne trajnice imaju izuzetnu dekorativnu vrijednost i ako se njima pažljivo rukuje, u njima se može sigurno uživati.
Pet otrovnih trajnica za koje bi svaki vrtlar trebao znati
Bez obzira na to gdje živite, velike su šanse da u vašem dvorištu rastu jedna ili dvije otrovne biljke. Dobra vijest je da su ozbiljna ili smrtonosna trovanja biljkama vrlo neuobičajena. Ako ipak dođete u kontakt s otrovnim biljkama, najvjerojatniji učinak bit će kožne reakcije koje su općenito niskog rizika, iako su neugodne.
Mlječika (Euphorbia)
Mlječike su jedne od onih trajnica koje je najlakše uzgajati, osobito su otporne i tolerantne na mnoge različite uvjete svjetlosti i tla. Vrtlari i dizajneri okoliša podjednako ih smatraju jednom od najboljih arhitektonskih biljaka, te ih cijene zbog oblikovanja granica u vrtovima. cijenjenih zbog povećanja visine i utjecaja na granice.
Međutim, mlječike sadrže otrovni mliječni sok. Ako ste ikada orezali ovu biljku bez rukavica, vjerojatno ćete samo jednom napraviti tu pogrešku. Ne samo da ovaj sok uzrokuje bolan osip, već može uzrokovati i ozbiljne neugodnosti ako dođe u kontakt s očima. Unatoč tome, mlječike su i dalje omiljene u vrtovima, no vjerojatno ih je najbolje držati podalje od terasa ili staza. Za sličnu sukulentnu estetiku razmislite o sadnji žednjaka koji nije otrovan.
Jedić
Jedić proizvodi tamnoplave cvjetove u obliku kukuljice. Iako je vizualno zapanjujuća, ovoj otrovnoj trajnici treba pristupiti s oprezom. Ova biljka sadrži snažan akonitin i druge alkaloide koji su vrlo otrovni. Do trovanja može doći nakon slučajnog gutanja, no toksini će također iritirati kožu i izazvati osjećaj trnjenja. Vrtlari bi uvijek trebali nositi rukavice kad rade s ovom trajnicom i oprati ruke toplom vodom i sapunicom nakon rukovanja s njom.
Za sigurniju alternativu razmislite o tome kako naučiti uzgajati verbenu. Ova netoksična trajnica proizvodi visoke vrhove ružičastih i ljubičastih cvjetova koje oprašivači obožavaju.
Lantana
Lantana je popularna biljka za osunčane rubove vrtova i za posude na terasama. Sa svojim živopisnim laticama, lantane su očigledan izbor vrtlara koji žele stvoriti maksimalističke obrube ili raskošne cvjetne izložbe. Međutim, mnogi ne znaju da su lišće i zelene bobice otrovni za stoku, a opasni su i za ljude.
Ako ipak uzgajate lantanu, budite pažljivi prilikom rezidbe i sakupljanja otpalih bobica. Također je preporučljivo ovu biljku držati podalje od područja na kojima se kreću psi i mačke. Srećom, kemijski spojevi pronađeni u Lantana camara, znanstveno poznati kao triterpenoidi, ne utječu na ptice, koje mogu konzumirati velike količine bobičastog voća bez štetnih učinaka. Dobra alternativa ovoj biljci je penstemon. S visokim i dojmljivim cvjetnim klasovima, ova biljka je vrlo efektna.
Anđeoska truba
Neka vas ime ne zavara, anđeoska truba je smrtonosna. Cijenjena zbog svojih visećih cvjetova, anđeoska truba vrlo je otrovna, a svi dijelovi biljke sadrže značajne količine alkaloida. Djecu mogu privući njegovi veliki, atraktivni cvjetovi, a zabrinjavajuće je da postoje izvješća o zamagljenom vidu i proširenim zjenicama nakon njezinom izlaganju. Osim ako ovu biljku ne možete držati na sigurnom mjestu izvan dohvata, najbolje ju je izbjegavati.
Kukrijek
Kukurijek je popularna trajnica koja raste u polusjeni, a vrlo su cijenjeni zbog toga što cvatu zimi. Mnoge različite vrste kukurijeka su, međutim, otrovne, a otrovni spojevi mogu se naći u rizomima, lišću i cvjetovima.
Na primjer, popularni velecvjetni kukurijek, ima smrtonosnu povijest koja seže tisućljećima unatrag. Korijenje ove biljke zabilježeno je kao biološko oružje, osobito korišteno za trovanje opskrbe vodom tijekom drevne opsade Kirre (595-585 pr. Kr.). Iako je možda teško razlikovati činjenice od fikcije kada je riječ o drevnom svijetu, kukurijek je nedvojbeno biljka kojoj treba pristupiti s oprezom.
Iako možda niste pretjerano zabrinuti oko iskapanja i gutanja korijena biljke, dobra je ideja pripaziti na djecu i kućne ljubimce ako vam u dvorištu raste mnogo kukurijeka.