U ljudskoj je prirodi uvijek htjeti bolje ili nešto različito – kad je hladno, priželjkujemo ljeto, a kad je vruće, sanjamo o snijegu. No izrazito visoke ili niske temperature podjednako nose svoje probleme, pa je pametno zapitati se kako ih možemo izbjeći
Atletsko stopalo
Plijesan Epidermophyton floccosum glavni je uzročnik zarazne bolesti poznate kao atletsko stopalo. Osip u slučaju atletskog stopala najčešće se javlja među nožnim prstima, uz neugodan osjećaj svraba. Iako se možda čini kao sitan problem, on može prerasti u ozbiljnu infekciju.
Gljivice koje uzrokuju atletsko stopalo žive na vlažnim i toplim površinama poput javnih kupališta, stoga je na takvim mjestima pametno nositi natikače.
U slučaju da redovito vježbate, pamučne čarape koje nosite moraju biti čiste i morate ih skinuti čim završite s treningom. Obuća koju nosite tijekom vježbanja trebala bi omogućavati vašim stopalima da 'dišu'.
Ljeti je iznimno važno održavati svakodnevnu higijenu baš zbog ovakvih problema.
Virus coxsackie
Jedan od virusa koji žive u zdravom probavnom traktu je coxsackie, a on pripada rodu enterovirusa. Djeca često imaju problema kad se taj virus počne nekontrolirano razmnožavati, a javlja se u obliku osipa u ustima i na koži oko usta te na dlanovima i tabanima.
Djeca ljeti lako mogu imati problema s coxsackiejem jer taj virus voli male i tople bazene. On će kod pacijenta prouzročiti već spomenute simptome te temperaturu koja ponekad može biti prilično visoka.
Bolest se liječi kao i svaka druga groznica, a jedino je važno izolirati pacijenta da ne bi nikoga zarazio. Virus se širi fekalijama koje dospiju u usta, pa je zato važno često prati ruke.
Trovanje hranom
Bolesti koje dobivamo zbog patogena u hrani većinom nisu opasne, no mogu biti – pogotovo u slučaju male djece. Vrućina i vlaga pospješuju razmnožavanje bakterija, a kako nije neobično to da ljeti jedemo ono što ponesemo na plažu, lako nam se može dogoditi trovanje hranom.
Hrana može bez opasnosti biti izvan frižidera uglavnom oko dva sata, no ne na temperaturama višim od 32 Celzijeva stupnja. Najdulje što bi hrana smjela ostati na otvorenom tijekom visokih temperatura je sat vremena.
Na izlete je pametno nositi prijenosni frižider, a meso peći na najmanje 72 Celzijeva stupnja kako bi se ubilo sve bakterije. Također je korisno imati vodu kojom ćete oprati ruke i pribor.
Toplinski udar
Ne postoji dob koja nas čini imunima na vrućinu. Starije i pretile osobe te djeca posebno moraju paziti da ne bi dehidrirali. Simptomi toplinskog umora su jako znojenje, slabost, mučnina, povraćanje i nesvjestica.
Toplinski udar može, dakle, postati puno ozbiljniji problem. Kad nam tijelo postigne temperaturu od 41 Celzijevog stupnja, u smrtnoj smo opasnosti. Na toj temperaturi tijelo nam se prestaje znojiti i postajemo dezorijentirani. Ukratko, potrebna nam je hitna liječnička pomoć.
Jedini načini na koje izbjeći ovakve probleme je ispijanje puno tekućine, nošenje svijetle odjeće i šešira te izbjegavanje iznimno visokih temperatura. Kako je praktički svaka javna ustanova ili trgovina opremljena klimom, to ne bi trebalo biti teško ako baš niste negdje u prirodi. Redovito tuširanje također je vrlo preporučljivo.
Začepljenje lojnica
Tijekom vrućih i vlažnih dana žlijezde lojnice mogu se začepiti zbog pretjeranog znojenja. U tom slučaju na tijelu se javlja crveni osip.
Taj je problem češći kod beba, on može zadesiti i odrasle ljude koji nisu navikli na vrućinu. Uska odjeća također pridonosi začepljenju pora.
Problem se rješava nošenjem prozračne odjeće te nanošenjem kreme ili losiona koji će suzbiti osip i otvoriti pore. Najpametnije je izbjeći visoke temperature i držati se klimatiziranih prostora.
Otvorene rane
Rane se ljeti lakše i brže inficiraju. U slučaju ozljede, morate je isprati. Ako se oko rane pojavi crvenilo i iz nje nešto curi, nemojte se igrati, već posjetite liječnika.
Otrovni bršljan
Otrovni bršljan s razlogom ima svoj naziv – izaziva alergijsku reakciju na mjestu dodira. U slučaju da su vam oči, lice ili genitalije došli u dodir s bršljanom, preporučuje se posjet liječniku.
Ostala mjesta na kojima se pojavio osip izazvan otrovnim bršljanom možete isprati alkoholom, pa hladnom vodom i na kraju sapunom. Također je pametno oprati sve što je došlo u dodir s bršljanom, poput alata ili odjeće.
Prevencija je jednostavna – pazite da se ne češete o bršljan. U tome će vam pomoći duge nogavice i dugi rukavi te rukavice. No daleko je najbolje upoznati se s izgledom otrovnog bršljana i jednostavno ga izbjegavati.
Upala uha
Ako vam se dogodi upala kože u ušnom kanalu, to će vam gotovo sigurno u potpunosti upropastiti godišnji odmor. Upala uha je bolna i može zahtijevati antibiotsku terapiju.
Bilo kakva ogrebotina ušnog kanala u kojem se dulje vrijeme nalazi voda može se pretvoriti u upalu uha. Ironija je u tome da si osoba može baš čepićem koji sprečava ulazak vode u uho napraviti ranu u ušnom kanalu.