Nije lako u ovim teškim vremenima opustiti se i mirno utonuti u san, ali nedovoljno kvalitetnog sna dodatno može pogoršati situaciju. Preporučena 'doza' je od 7 do 8 sati spavanja noću pa ako ga uskratite svome tijelu, povećavate rizik za brojne fiziološke promjene, a pod većim ste rizikom i za obolijevanje od Covida-19. Evo što se sve događa tijelu kad ne možete uhvatiti dovoljno sna tijekom noći
Veća sklonost virusnim infekcijama
Nedostatak sna može pojačati sklonost virusnim infekcijama. U vremenima globalne pandemije povećana osjetljivost na virusne infekcije zadnje je što nam treba, stoga je koronavirus već dovoljan razlog da se potrudite uhvatiti dovoljno sna.
Slabija koncentracija i koordinacija
Iako je strah od koronavirusa sveprisutan, ne treba zanemariti ni druge štetne posljedice nedovoljnog spavanja, a jedna od opasnijih je slabija koncentracija i koordinacija. Ovo je posebno važno za sve koji upravljaju vozilima jer nedostatak sna često se navodi kao uzrok prometnih nesreća, ali važno je i za ljude koji rade s teškim strojevima.
Povećan rizik za pretilost
Loš san negativno utječe na hormone koji reguliraju apetit. Ne spavate li dovoljno, može doći do pada razine leptina, a povećanja razine grelina, što za posljedicu može imati prejedanje i pretilost. Ne treba zaboraviti da su pretile osobe pod povećanim rizikom za teže slučajeve Covida-19.
Mnogi znaju koliko truda treba uložiti u skidanje nagomilanih kilograma, a samo dva tjedna nedovoljnog sna mogu uzrokovati značajne promjene u sposobnosti gubitka tjelesne masti i povećati razinu grelina, hormona koji potiče glad.
Povećan rizik za dijabetes
Nedovoljno sna može smanjiti toleranciju tijela na glukozu i dovesti do inzulinske rezistencije i dijabetesa. Kod ovog poremećaja razine šećera (glukoze) u krvi abnormalno su visoke jer tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina koji bi zadovoljio njegove potrebe.
Već i jedna noć bez dovoljno sna može značajno pogoršati inzulinsku rezistenciju kod dijabetičara i negativno se odraziti na kontrolu šećera u krvi.
Povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti
Loš san smanjuje i sposobnost tijela za regulaciju hormona stresa, odnosno povezan je s aktiviranjem hormona stresa. To može dovesti do slabo kontroliranog krvnog tlaka i povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Razvoj straha od gubitka sna
Osjećaj iscrpljenosti može dovesti do razvoja straha od gubitka sna, a u težim slučajevima i do simptoma posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP). Ovaj neugodan simptom, stručnog naziva Hyperarousal, može uzrokovati trzaje i grčenja tijela, kao i brojne druge zastrašujuće pojave.
Aktivacija reakcije 'bori se ili bježi'
Uzrok bolova u trbuhu, glavobolje i depresije također može biti nedostatak sna jer dolazi do pojačane stimulacije živčanog sustava i reakcije tijela na stres koju nazivamo 'bori se ili bježi'.
Povećan rizik od raka
Dugotrajan nedostatak sna povezan je s povećanim formiranjem tumora i može povećati rizik za obolijevanje od raka. Prema mišljenju nekih znanstvenika, razlog bi mogao biti nedostatak melatonina koji tijelo izlučuje noću, a ima značajnu ulogu u koordinaciji brojnih aspekata stanične funkcije i popravljanja tkiva.
Može skratiti život
Loš san ozbiljno narušava kvalitetu života, a zastrašujuća je činjenica da to može umanjiti očekivani životni vijek.
Pojačanje osjećaja stresa
Tijelu je san, između ostalog, potreban kako bi se nadoknadili hormoni stresa i normalizirala njihova razina. Kad si neprestano uskraćujemo san, pod mentalnim smo stresom i stalno se osjećamo kao da smo 'na rubu'.
Zaboravljivost
Pozornost i usredotočenost također mogu patiti zbog lošeg sna. Problemi se mogu javiti s učenjem i pamćenjem novih materijala, ali i s pojačanim zaboravljanjem prethodno naučenih materijala.
Snižavanje razine testosterona
Manjak sna povezan je s nižom proizvodnjom i razinama testosterona. Među ostalim posljedicama, niska razina testosterona može štetno djelovati na seksualni nagon te sposobnost izgradnje i održavanja mišićne mase.
Slabljenje libida
Kod ljudi koji nedovoljno spavaju uglavnom se pojavljuje i slabiji seksualni nagon. Zbog iscrpljujućeg umora previše su anksiozni da bi se opustili, a napetost i anksioznost su među glavnim krivcima za seksualnu disfunkciju.
Starenje kože
Nekoliko je studija pokazalo povezanost kronično nekvalitetnog sna sa starenjem kože. Koža se tijekom sna obnavlja i popravljaju se neki štetni učinci oksidativnog stresa.
Slabije socijalne vještine
Loš san štetan je i za socijalne vještine, a povezan je s lošijim mentalnim zdravljem, tjeskobom, depresijom i usamljenošću. Povezuju ga i s nižim akademskim postignućima.
Ako možete zaspati, trudite se ne spavati predugo
Potrebna količina kvalitetnog sna nije jednaka za sve nas, ali nekakav prosjek je najmanje sedam sati. Paziti treba i da se ne pretjeruje sa spavanjem, jer previše sna može uzrokovati dnevnu pospanost.
Što još treba imati na umu
Susrećete li se redovito s nesanicom, valjalo bi razmisliti o 'higijeni spavanja'. Čest problem je korištenje digitalnih uređaja prije odlaska na počinak, čije plavo pozadinsko svjetlo zaslona remeti cikluse spavanja. Imate li većih problema s nesanicom, svakako potražite pomoć stručnjaka.