Difenbahije su popularan izbor zbog svog atraktivnog izgleda, ali i jednostavnosti u brizi te uspješnom rastu tijekom niza godina
Dom s manje toksina želja je svih, a u tome pomaže i uzgoj biljke difenbahije. Ova sobna biljka uz to je i atraktivnog izgleda, što je čini odličnim odabirom za interijer.
Kako brinuti o difenbahiji?
Prednost difenbahije je i njen jednostavan uzgoj pa će biti idealan odabir i za potpune početnike u brizi o sobnim biljkama, ali i briga manje za sve one koji su uredili dom u nikad popularnijem biofilnom dizajnu, stilu uređenja orijentiranom na prirodne elemente u domu.
Ova biljka ima puno sorti te dolazi u različitim uzorcima lišća, a svima prevladava ista estetika - tamno zeleno lišće išarano svijetlo zelenim mrljicama.
Svjetlost i zalijevanje
Najbolje će se snaći na jakom, neizravnom svjetlu. Također može tolerirati okruženja s nižim osvjetljenjem, iako će to usporiti rast. Važno je izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost jer uz nju lišće može nepovratno izgorjeti.
Zalijeva se kada je volumen zemlje suh otprilike 50-75%. Drugim riječima, nemojte čekati da se više od površinskog sloja posve osuši. No, dobra vijest je da se difenbahija otporna pa čak i ako zaboravite na redovito zalijevanje, šteta uglavnom nije nenadoknadiva.
Vlažnost zraka i gnojenje
Kada je riječ o vlažnosti zraka, imajte u vidu da se najbolje snalazi u prosječnim uvjetima, što joj također ide u prilog pri postizanju dugovječnosti i rastu dulji niz godina. Dapače, uobičajen rast vlage u hladnije doba godine nimalo joj ne smeta.
A kako biste dodatno poboljšali njen rast, poželjno je jednom mjesečno, tijekom proljeća i ljeta, dodati joj općenamjensko gnojivo za sobne biljke razrijeđeno u omjeru 50:50.
Difenbahija uklanja toksine, ali je i otrovna
Jedina mana joj je toksičnost za kućne ljubimce i ljude (ako se proguta) jer je njezin sok otrovan.
Najveći benefit od njenog uzgoja u domu jest sposobnost oslobađanja zraka od toksina. Naime, lijepa difenbahija odlično pročišćava zrak jer uspješno apsorbira CO2, što je dokazano i znanstvenim istraživanjima. Uz to, tijekom ljeta snižava temperaturu u prostoru jer njeni listovi otpuštaju puno vode u obliku vodene pare u zrak.